Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rusza przebudowa drogi Myszków-Żarki

Już w sierpniu ruszą prace nad przebudową drogi wojewódzkiej nr 793 na odcinku Myszków-Żarki. Powstaną m.in. chodniki po obu stronach i droga przeznaczona dla rowerów. W poniedziałek podpisana została umowa z wykonawcą. Planowane zakończenie robót jesienią 2018 r. Łączny koszt przebudowy wynosi 36,4 mln zł, w tym ponad 30,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

umowa1.jpg
Dyrektor Zbigniew Tabor podpisuje umowę w obecności samorządowców z Powiatu Myszkowskiego i Wicemarszałka Województwa Śląskiego Stanisława Dąbrowy; na zdjęciu od lewej Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicemarszałka Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski i przedstawiciele wykonawcy inwestycji

Powiat Myszkowski i samorządy Myszkowa i Żarek intensywnie zabiegały o realizację inwestycji. Rozmowy w tej sprawie prowadzili Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Burmistrzowie Włodzimierz Żak i Klemens Podlejski. Ogromne wsparcie dla przebudowy drogi od początku deklarowali Marszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa i Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor. Dzięki działaniom tych osób droga zostanie całkowicie przebudowana.

- Chciałbym bardzo podziękować panu Marszałkowi Stanisławowi Dąbrowie i panu Dyrektorowi Zbigniewowi Taborowi, bez których pomocy podjęcie tej inwestycji nie byłoby możliwe w tak szybkim czasie. Dla mieszkańców naszego Powiatu to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych. Kompleksowa przebudowa drogi przede wszystkim podniesie bezpieczeństwo na tym odcinku. Natężenie ruchu jest tu bardzo wysokie każdego dnia i nasila się zwłaszcza w dni targowe, dlatego przebudowa jest niezbędna- mówi Starosta Dariusz Lasecki.

umowa2.jpg
Podpisanie umowy na budowę drogi Myszków - Żarki, na zdjęciu Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicemarszałka Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski i przedstawiciele wykonawcy inwestycji

Dla wszystkich było jasne, że to niezmiernie ważna inwestycja z uwagi na fakt, że odcinek ten cechuje bardzo wysoki poziom ruchu drogowego, zarówno samochodowego, jak i rowerowego.

Umowę podpisał Zbigniew Tabor, Dyrektor Zarządu Dróg wojewódzkich w Katowicach, w imieniu samorządu województwa śląskiego. Podpisaniu umowy towarzyszyli Stanisław Dąbrowa - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Dariusz Lasecki – Starosta Myszkowski, Klemens Podlejski - Burmistrz Żarek, Włodzimierz Żak - Burmistrz Myszkowa.

- Jest to ważna inwestycja na terenie Powiatu Myszkowskiego, która usprawni komunikację. Inwestycja ruszy dzięki wsparciu unijnemu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo dobrą współpracę z samorządami, dzięki czemu przebudowa będzie robiona po gospodarsku z zachowaniem właściwej kolejności, najpierw powstanie kanalizacja, później nowa nawierzchnia- mówi Wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

Kosztem 36,4 mln zł droga na odcinku liczącym 5,4 km od Żarek do Myszkowa zostanie całkowicie rozebrana i wybudowana od nowa. Powstanie nowa konstrukcja drogi, odwodnienie, ścieżka pieszo-rowerowa. Odbudowane będą istniejące zjazdy do posesji.
Zadanie wykona konsorcjum firm Drog-Bud Sp. z o. o. i Nowak Mosty Sp. z o. o. , które przedstawiło najkorzystniejszą ofertę.

Przedsięwzięcie będzie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą 30,8 mln zł. Ok. 6 mln zł pochodzi z budżetu województwa śląskiego.

Dodajmy, że przebudowany będzie też kolejnego odcinek DW 793, liczącego 2,1 km, między Janowem a Złotym Potokiem (mówi o tym odrębna umowa). Tu także przebudowana będzie cała konstrukcja drogi. Powstaną nowe zjazdy do posesji i pozostałe elementy. Koszt przebudowy tego odcinka wyniesie nieco ponad 9,7 mln zł.

- Na drodze tej występuje bardzo wysokie natężenie ruchu, średnio jest to 11 tys. pojazdów, więc ważną kwestią jest bezpieczeństwo. W większej części droga nie ma chodników, w związku z czym narażeni są tzw. niechronieni uczestnicy ruchu. Inwestycja będzie prowadzona z wykorzystaniem nowych technologii, które znacznie poprawią jakość i trwałość drogi- mówi Dyrektor Zbigniew Tabor, który podkreśla, że decyzja o przebudowie została podjęta już wcześniej, jednak z uwagi na nieuregulowany stan prawny, na podpisanie umowy z wykonawcą trzeba było poczekać. Procedury są obecnie zakończone i niebawem ruszą prace.

Dyrektor Zbigniew Tabor wyjaśnia również szczegóły wykorzystania technologii, które są zupełną nowością w Polsce. Zastosowany zostanie specjalny asfalt wysokomodyfikowalny, który zawiera ponad 50% polimeru. Te parametry sprawiają, że znacznie wzrasta temperatura, w której asfalt zaczyna mięknąć - sięga ona aż 80 stopni C. Podobnie temperatura, przy której mogą wystąpić spęknienia to minus 32 stopnie C. Do tej pory w kraju nie stosowano asfaltu mającego tak wyśrubowane właściwości. Co więcej, zastosowana będzie także specjalna warstwa ścieralna o obniżonym poziomie hałasu. Wszystko to w oparciu o nową metodę układania nawierzchni za pośrednictwem specjalnego podajnika.

Mieszkańcy i użytkownicy drogi 793 muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż z powodu prac wystąpią czasowe wyłączenia z ruchu poszczególnych odcinków.

Przebudowa pozwoli na poprawę stanu technicznego oraz funkcjonalności infrastruktury drogowej w Powiecie Myszkowskim. Projekt przewiduje dostosowanie parametrów technicznych do potrzeb użytkowników, co zwiększy przejezdność, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo użytkowania. Dodatkowe elementy infrastruktury drogowej w postaci zatoczek autobusowych, chodników i ścieżek rowerowych poprawią stan bezpieczeństwa oraz komfort korzystania przez użytkowników.

18

LIP

2017

24650

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

umowa1_125129958.jpg

Zdjęcie: umowa1_125129958.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.