Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rolnicy z Powiatu Myszkowskiego świętowali na Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych, które odbyły się w Niegowie. W imprezie uczestniczyli goście ze wszystkich gmin Powiatu, jak również osoby reprezentujące władze wojewódzkie oraz jednostki administracyjne i społeczności lokalne. Organizatorem Dożynek był Powiat Myszkowski ze Starostą Myszkowskim Dariuszem Laseckim i Gmina Niegowa z Wójt Dorotą Hajto-Mazur na czele.

dozynki64.jpg
Początek uroczystości w niegowskim amfiteatrze: gospodarze Dożynek Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur przemawiają do zebranych; na scenie także Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Andrzej Jastrzębski, Przewodniczący Rady Gminy Niegowa Mariusz Dzieża
 
Dożynki to szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykła atmosfera i koloryt imprezy wynikają z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika i przypomina całemu społeczeństwu o tym, że jedzenie nie rośnie po prostu na półkach sklepowych, ale jest wynikiem skomplikowanego łańcucha działań, którego pierwszym, ale ogromnie ważnym ogniwem są właśnie gospodarstwa rolne, znajdujące się w rękach takich ludzi jak nasi rolnicy. Stąd święto to przynosi radość i nadzieję na przyszły rok.
W minioną niedzielę pogoda była wymarzona. Stąd od samego początku panowała na Dożynkach pogodna i ciepła atmosfera.

dozynki72.jpg
Msza w intencji rolników
 
Zanim rozpoczęły się uroczystości, w Kościele parafii pw. św. Mikołaja odbyła się, zgodnie z nakazem tradycji, msza święta w intencji rolników i rolnictwa, którą koncelebrowali ks. Dziekan Jan Batorski i ks. kanonik proboszcz parafii w Niegowie Jerzy Ręczak.
Z okazji dożynek przed świątynią stanęły przepiękne wieńce dożynkowe, wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu.
 
Tuż po mszy uczestnicy zgromadzili się przed gmachem świątyni. Tam uformował się barwny korowód, który podążył w kierunku amfiteatru gdzie miały rozpocząć się główne uroczystości. 
W pochodzie wzięło udział trzech jeźdźców, za którymi podążali gospodarze i zaproszeni goście. Na czele korowodu postępowała Orkiestra Dęta z Bliżyc, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy. Po dotarciu do sceny, uczestnicy imprezy zajęli przypisane im miejsca.
 
Dożynki 2017 gościły wielu znamienitych gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego i Wójta Gminy Niegowa Doroty Hajto-Mazur. Byli wśród nich Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski z żoną Radną Miasta Myszkowa Zofią Jastrzębską, Przewodniczący Rady Gminy w Niegowie Mariusz Dzieża, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Wiceburmistrz Myszkowa Iwona Franelak, Wicewójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Gminy Poraj Andrzej Pawłowski, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Radni Powiatu Myszkowskiego Dorota Kaim-Hagar, Jolanta Koral, Wiesława Machura, Józef Lazar, Mariusz Morawiec, Krzysztof Klimek, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski,  Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji Marcin Lemański, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Sebastian Jurczyk, Kierownik Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie Marzena Sitek, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Józef Ślusarz, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz.

dozynki10.jpg
Powitanie gości przez gospodarzy

Jako pierwsi na scenie pojawili się gospodarze tegorocznych Dożynek – Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur razem z Wicestarostą Myszkowskim Anną Sochą-Korendo, Przewodniczącym Rady Powiatu Myszkowskiego Andrzejem Jastrzębskim i Przewodniczącym Rady Gminy Niegowa Mariuszem Dzieżą
 
Pani Wójt i Pan Starosta wspólnie powitali wszystkich zaproszonych gości. Pani Wójt Dorota Hajto-Mazur wyraziła wdzięczność za całoroczną pracę rolników na rzecz powiatowej społeczności, podkreśliła rolę, jaką rolnictwo pełni w naszym życiu oraz życzyła wszystkim rolnikom osiągnięcia celów, jakie przed sobą stawiają.

Starosta Dariusz Lasecki w imieniu całego powiatu podziękował za rolniczy trud.
- Dożynki są świętem sięgającym daleko w przeszłość i staropolską tradycję. Dziś składamy ukłon przed Wami, Drodzy Rolnicy, i dziękujemy za całoroczny trud. Jesteśmy pełni wdzięczności za Waszą codzienną, ciężką i mozolną pracę, dzięki której na naszych stołach zawsze leży świeży chleb. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – składam Wam słowa najwyższego uznania. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w bardzo konkretny sposób włączyli się w przygotowanie dzisiejszych uroczystości - Starostom Dożynek, sponsorom, radnym, sołtysom, twórcom wieńców dożynkowych, naszym strażakom, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie oraz Ośrodków Kultury z Żarek, Koziegłów, Poraja, Myszkowa, pracownikom Starostwa Powiatowego, Kołom Łowieckim i wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach dożynkowych. Słowa podziękowania kieruję również do naszych księży, a szczególnie do ks. Dziekana Jana Batorskiego za celebrowanie mszy świętej dziękczynnej oraz do gospodarza parafii w Niegowie ks. kanonika Jerzego Ręczaka. Niech dzisiejsze Dożynki pozostaną w Waszej pamięci jako wyraz naszego szacunku oraz dowód wielkiej wdzięczności za Wasz wysiłek, którego plon jest podstawą naszego życia - mówił Starosta Dariusz Lasecki.
 
Następnym punktem programu obchodów dożynkowych było uroczyste przekazanie chleba, specjalnie na tę okazję wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Odebranie przez gospodarzy od Starostów Dożynek bochna chleba to stary obyczaj, który od wieków kultywowany jest w czasie uroczystości.

dozynki12.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo przedstawia Starostów Dożynek
 
Wicestarosta Anna Socha-Korendo rozpoczęła obrzęd przekazania chleba, witając Starostów tegorocznych dożynek:
- Szanowni Państwo, przed nami tradycyjne przekazanie chleba. Za chwilę gospodarze, przedstawiciele władz gminy i powiatu odbiorą świeży bochenek z rąk naszych Starostów Dożynkowych, którymi w tym roku są: Starościna Dożynek - pani Alfreda Kłósek razem z dzierżawami posiada ok. 15 ha pola. Prowadzi również wspólnie z mężem i córką gospodarstwo tradycyjne – hodowla bydła mięsnego, rzeźnego, opasów. Hoduje również krowy mleczne i prowadzi współpracę z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską.
Gospodarstwo Pani Alfredy to również uprawa wielu rodzajów zbóż – m.in. pszenicy, jęczmienia, pszen-żyta.
Jest aktywna społecznie i mocno zaangażowana w życie społeczne wsi.

dozynki66.jpg
Alfreda Kłósek i Mateusz Beleć - Starostowie Dożynek zmierzają na scenę z tradycyjnym bochnem chleba

Starosta Dożynek, Pan Mateusz Beleć wraz z żoną Sylwią posiadają gospodarstwo rolne w Sokolnikach o powierzchni 70 ha. Gospodarstwo rozciąga się w granicach trzech powiatów: myszkowskiego, zawierciańskiego i częstochowskiego. Pan Mateusz uprawia zboża, głównie pszenicę i żyto. Ponadto zajmuje się hodowlą. Aktualnie hoduje 40 sztuk bydła i 300 sztuk trzody chlewnej. 
Zapraszam państwa na scenę i proszę o przekazanie chleba -  powiedziała Wicestarosta Anna Socha-Korendo i po tych słowach obrzęd został dopełniony.

dozynki67.jpg
Symboliczne przekazanie chleba dożynkowego, który odbierają Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur i Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki w asyście Wicestarosty Anny Sochy-Korendo, Przewodniczących Andrzeja Jastrzębskiego i Mariusza Dzieży

Jak każe obyczaj, gospodarze wspólnie pokroili bochny i reprezentanci i udali się z koszami pełnymi świeżego chleba częstować dożynkowych gości.

dozynki13.jpg
Gospodarze w pięknie wypieczonym chlebem


dozynki16.jpg
Starosta Dariusz Lasecki i Wójt Dorota Hajto-Mazur częstują chlebem gości dożynkowych
 
Podczas gdy goście raczyli się chlebem, na scenę wkroczyły koła lowieckie, działające na terenie Powiatu Myszkowskiego. Od kilku lat koła czynnie uczestniczą w przygotowaniu Dożynek i zawsze przywożą z sobą coś dobrego. I tym razem były to specjalnie przyrządzone przez myśliwych dziki.
Rozbrzmiały dźwięki sygnalistów i koła łowieckie zaprezentowały się w swoich paradnych mundurach. A były to: KŁ Szarak z Myszkowa, KŁ Jeleń z Będzina, KŁ Bekas z Poraja, KŁ Orle Gniazdo w Myszkowa, KŁ Dublet z Myszkowa, KŁ Dzik z Gliwic, KŁ Sarni Stok z Nowej Kuźnicy.
W imieniu wszystkich myśliwych głos zabrał Łowczy KŁ Szarak Zbigniew Lewandowski.

dozynki18.jpg
Zbigniew Lewandowski przemawiał w imieniu kół łowieckich
 
Kolejnym ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie rolników i stowarzyszeń ludowych z Powiatu Myszkowskiego, którzy w ciągu minionego roku wyróżnili się szczególnie w działalności rolniczej i ludowej. Nagrody wręczali przedstawiciele samorządu gmin i powiatu.

dozynki25.jpg
Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Adam Rudawski, rolnik z Pińczyc, którą wręczyli mu wspólnie Starosta Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski
 
Nagrodę Wójta Gminy Poraj otrzymało Koło Pszczelarskie z Choronia. Nagrodę wręczyli Wicewójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pawłowski.
Nagrodę Burmistrza Miasta Myszkowa otrzymali: Elżbieta i Antoni Błaszczakowie z Myszkowa oraz Zespół Śpiewaczy Nowowsianki. Nagrodę wręczył Burmistrz Włodzimierz Żak.
Nagrodę ufundowaną przez samorząd Miasta i Gminy Żarki otrzymał Zdzisław Tylkowski z Zaborza, a wręczył ją Burmistrz Klemens Podlejski.
Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy otrzymał Rafał Paliga z Gniazdowa. Nagrodę wręczył Burmistrz Jacek Ślęczka.
Nagrodę Wójt Gminy Niegowa otrzymała Bożena Maciąg z Niegowy. Nagrodę wręczyła Wójt Dorota Hajto-Mazur.
Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Adam Rudawski z Nowej Huty. Nagrodę wręczyli Starosta Dariusz Lasecki i Wicestarosta Anna Socha-Korendo.
 
Zaraz później przyszedł czas na zabranie głosu przez zaproszonych gości. Podziękowania, gratulacje i życzenia rolnikom złożyli Wicewojewoda Śląskie Mariusz Trepka, Radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Jan Kieras, Radna Rady Powiatu w Myszkowie Jolanta Koral w imieniu Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.
 
Ponadto swoje listy przysłały osoby, które nie mogły przybyć na uroczystości: Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, Poseł na Sejm Izabela Leszczyna, Marszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Prezes KRUS Adam Sekciński, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
 
Następnie przyszedł czas na uważaną przez wielu najważniejszą i centralną część uroczystości dożynkowych, czyli – wręczenie wieńców. Jak co roku, koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze przygotowały przepiękne i pomysłowe wieńce, które przekazane zostały w ręce przedstawicieli samorządu powiatowego i gminnego.

Wieńce przygotowały: KGW Nowowsianki, KGW Cynków, KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Tomiszowice, KGW Malwy, KGW Choronianki, ZŚ Kłos z Jaworznika, ZŚ Wysoczanki, ZŚ Kalina, ZŚ Ostrówiolinki, ZŚ Lira, KGW Stara Huta, KGW Gorzków Stary, KGW Gorzków Nowy, KGW Łutowiec, KGW Trzebniów, KGW Bliżyce, KGW Mzurów, ZŚ Carmen, KGW Postaszowice, KGW Ludwinów, KGW Dąbrowno.

dozynkistar.jpg
Starosta Dariusz Lasecki odbiera wieniec dożynkowy, który przygotowało dla niego KGW Sokolniki
 
Po długiej części oficjalnej nadeszła pora na chwilę oddechu. Rozpoczęła się część artystyczna obchodów. Jak zwykle otworzyły ją koła gospodyń wiejskich, które na tę okazję przygotowały specjalny program. To bardzo miła i przez wszystkich lubiana część dożynek, w której do głosu dochodzi kultura ludowa z całym swoim dziedzictwem. Koła zaprezentowały szereg popularnych pieśni i przyśpiewek, a także własnych kompozycji odwołujących się do spraw lokalnych i bieżących wydarzeń. 

dozynki31.jpg
KGW Malwy zrobiły wieniec dla Wicestarosty Anny Sochy-Korendo
 
Po występach KGW nastąpiła krótka przerwa, podczas której na scenie zainstalowała się pierwsza gwiazda wieczoru, czyli Sosnowiecka Orkiestra Dęta pod batutą Dyrygenta Sebastiana Jandy.
Orkiestra zabrzmiała przepięknie. W repertuarze zaprezentowała wiązanki bardzo różnorodnych utworów muzyki popularnej w nowych orkiestrowych aranżacjach. W ramach zabawy z publicznością Dyrygent przeprowadził konkurs dla kilku osób, których zadaniem było odgadnięcie tytułów seriali, z których pochodziły odegrane tematy muzyczne.

dozynki32.jpg
Przewodniczący Andrzej Jastrzębski odebrał wieniec od KGW z Gorzkowa Nowego

Szczególnym momentem koncertu był udział Wójt Gminy Niegowa Doroty Hajto-Mazur i Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego w nowej interpretacji Marsza Radetzkyego Johanna Straussa. Oboje zagrali razem z orkiestrą używając przygotowanego wcześniej kowadła. Całość wypadała znakomicie, a wykonawcy otrzymali certyfikaty gry z Sosnowiecką Orkiestrą Dętą.

dozynki33.jpg
Wieniec od KGW Bliżyce trafił do Przewodniczącego Rady Gminy Niegowa Mariusza Dzieży

Następnym punktem programu był występ Kapeli Biesiadnej z Choronia, która uraczyła publiczność znanymi przebojami polskiej muzyki rozrywkowej. 
Tuż po Kapeli na scenę wkroczyła druga gwiazda tego dnia, czyli utworzony przez artystów estradowych śląskich scen i aktorów Kabaret w programie PRL – Przeżyjmy to jeszcze raz. Widzowie mogli pośmiać się z żartów na rzeczywistość tamtych czasów; było wiele żartów sytuacyjnych, politycznych, a przy tym nie zabrakło minionych przebojów.

dozynki74.jpg
Koncert Sosnowieckiej Orkiestry Dętej; szczególny moment - Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur i Starosta Dariusz Lasecki grają wspólnie z Orkiestrą Marsz Radetzky'ego;

Artyści wcielali się w najsławniejszych wokalistów tamtych czasów.
Na koniec do późnej nocy zagrał dla wszystkich zespół My Młodzi, który porwał publiczność do tańca.
Dożynki tegoroczne udały się znakomicie. Od samego początku dopisywała świetna pogoda. Podsumowanie plonów było huczne i pełne dobrej zabawy.
 
W organizację Dożynek włączyły się wszystkie ośrodki kultury z Powiatu Myszkowskiego: Gminny Ośrodek Kultury w Poraju z Panią Dyrektor Magdaleną Ryziuk-Wilk, Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury – z Panią Dyrektor Renatą Garleją, Miejski Dom Kultury w Myszkowie z Panią Dyrektor Aleksandrą Pindych, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach z Panią Dyrektor Magdaleną Brzegowską, i oczywiście – Gminny Ośrodek Kultury z Panem Dyrektorem – Andrzejem Szczepańczykiem.
 
Wypada podkreślić, że organizację uroczystości wsparli darczyńcy, bez których całość nie mogłaby nabrać rozmachu. Wśród firm i instytucji, którzy udzielili pomocy w organizacji Dożynek znaleźli się: Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział w Myszkowie, "Jurajska" SA, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Piekarnia Adam Glinka z Dąbrowna, Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Żarkach, Firma KENT Jerzy Sławek z Mzurowa.
 
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, darczyńcom – firmom, instytucjom i osobom prywatnym – którzy gotowi byli wesprzeć tę piękną i popularną uroczystość.

dozynki27.jpg
Początek uroczystości; w pierwszym rzędzie Starosta Dariusz Lasecki, Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodnczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Radna Rady Powiatu Jolanta Koral

dozynki19.jpg
WIdownia w amfiteatrze wypełniona po brzegi

dozynki15.jpg
Trwa częstowanie chlebem przez gospodarzy; na zdjęciu m.in. Burmistrz Myszkowa, Wiceburmistrz Myszkowa Iwona Franelak, Wicewójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak, Radni Powiatu Józef Lazar, Dorota Kaim-Hagar (drugi rząd), Krzysztof Klimek, Mariusz Morawiec (trzeci rząd)

dozynki9.jpg
Do gości przemawia Starosta Dariusz Lasecki

dozynki21.jpg
Wejście kół łowieckich z wypieczonym dzikiem

dozynki34.jpg
Wieniec od KGW Niegowa odebrał Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka

dozynki77.jpg
ZŚ Carmen przekazał wieniec Radnej Sejmiku Śląskiego Krystynie Jasińskiej

dozynki20.jpgdozynki22.jpgdozynki24.jpgdozynki3.jpgdozynki35.jpgdozynki36.jpgdozynki37.jpg

dozynki2.jpg

dozynki39.jpgdozynki4.jpgdozynki40.jpgdozynki41.jpgdozynki42.jpgdozynki43.jpgdozynki44.jpgdozynki45.jpgdozynki46.jpgdozynki47.jpgdozynki48.jpgdozynki49.jpgdozynki5.jpgdozynki50.jpgdozynki51.jpgdozynki52.jpgdozynki53.jpgdozynki54.jpg
dozynki55.jpg
dozynki56.jpgdozynki57.jpgdozynki58.jpgdozynki59.jpgdozynki6.jpgdozynki60.jpgdozynki61.jpgdozynki62.jpgdozynki63.jpgdozynki65.jpgdozynki68.jpgdozynki69.jpgdozynki7.jpgdozynki71.jpgdozynki73.jpgdozynki75.jpgdozynki76.jpgdozynki8.jpg

dozynki14.jpg


30

SIE

2017

17002

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

dozynki64_163256402.jpg

Zdjęcie: dozynki64_163256402.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.