Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jastrząb uhonorował tegoroczny trud rolników. W minioną niedzielę odbyły się uroczystości dożynkowe. Powiat Myszkowski reprezentowała Wicestarosta Myszkowski Anna Socha-Korendo.

jastrzabd.jpg
Wicestarosta Anna Socha - Korendo razem z córeczką Hanią, Wójtem Gminy Poraj Łukaszem Stacherą i ks. Markiem Latosem
 
Dożynki są ukłonem w stronę wszystkich rolników, którzy po zakończonych żniwach podsumowują swoją roczną pracę. Uroczystości sięgają kilkaset lat w przeszłość i choć ich forma nieco się zmieniła, to jednak ich historyczna i obyczajowa wartość trwa nadal w postaci hucznych obchodów.

Początek uroczystości wyznaczyła msza święta w intencji rolników, koncelebrowana w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia.

Następnie rozpoczęła się oficjalna uroczystość dożynkowa. Jej centralnym punktem było przekazanie chleba dożynkowego przez starostów dożynek Państwa Chachulskich na ręce Wicestarosty Anny Sochy-Korendo i Wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery, którym następnie częstowano wszystkich gości dożynek.

W części artystycznej zaprezentowały się m.in. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, Orkiestra Dęta z Poraja, uczniowie z Publicznej Szkoły Muzycznej w Myszkowie, Kapela Biesiadna z Choronia, Amanda Kosętka w tańcu i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu. Odbyła się także loteria fantowa, które dochód zostanie przeznaczony na tutejszy kościół.

jastrzabdozy.jpg
Wicestarosta Anna Socha - Korendo z córką Hanią odbierają wylicytowany gobelin

Spore zainteresowanie wzbudziły prezentacja Krzysztofa Witkowskiego, dyrektora Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie oraz pokaz magii iluzji w wykonaniu Wojciecha Napory. Odbyła się także loteria fantowa, z której dochód zostanie przeznaczony na tutejszy kościół. Wiele pozytywnych emocji wywołała licytacja, w której mógł uczestniczyć każdy. Wśród przedmiotów na licytacji znalazła się m.in. koszulka z autografem Jakuba Błaszczykowskiego. Wicestarosta Anna Socha-Korendo wylicytowała wspaniały gobelin wg. obrazu Ivany Kobylcy „Lato”. Po zakończeniu loterii losowano także cztery główne nagrody. Dożynki trwały do późnego wieczora.

jastrzabdo.jpg

jastrzabdoz.jpg

jastrzabdozynki.jpg

ja.jpg

jas.jpgjastrzab.jpg

jast.jpg

jastr.jpg

jastrz.jpg

jastrza.jpg

13

WRZ

2017

78466

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

jastrzabd_217376167.jpg

Zdjęcie: jastrzabd_217376167.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.