Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W czwartek, 12 lipca, po raz pierwszy w historii obchodziliśmy nowe święto. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody odbyły się w Parzymiechach i na Jasnej Górze w Częstochowie. Powiat Myszkowski reprezentowała Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

jgnowe.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo razem z Posłem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego Stanisławem Dabrową

Uroczystości rozpoczęły się w Parzymiechach, które w przeszłości doświadczyły krwawych strat, które przyniosła 19. Dywizja Piechoty Wermachtu w pierwszych dniach wojny 1939 r. Niemcy spalili prawie wszystkie domy i plebanię. Zginęło ok. 200 osób cywilnych, w tym dzieci i kobiety. Następnie na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się Msza Św. w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi.

jg4.jpg
Goście zebrani w Kaplicy Pamięci Narodu

Na uroczystościach pojawili się m.in. poseł, prezes PSL-u Władysław Kosiniak Kamysz, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, Europoseł, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski.

Podczas Mszy Świętej zabrał głos Władysław Kosiniak Kamysz:
- Dziś, 12 lipca, obchodzimy nowe święto narodowe, święto państwowe, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowione w ubiegłym roku przez Parlament wspólnie, wszyscy razem. Przychodzimy w pierwszej kolejności z aktem modlitwy za tych, którzy oddali swoje życie w walce, również w męczeństwie, tych, którzy byli żołnierzami, partyzantami, tych, którzy byli w Batalionach Chłopskich i Armii Krajowej, ale również tych, którzy jako mieszkańcy polskiej wsi, a wtedy to była największa część Polski, oddali swe życie jako cywilne ofiary zbrodniczych, fałszywych totalitaryzmów. Oddali swe życie w obronie swej rodziny, swego dobytku, oddali swe życie za Polskę i za Boga. Przychodzimy dziś modlić się za pokój ich duszy, ale też przychodzimy z dziękczynieniem za dar męstwa i odwagi tych, którzy potrafili przeciwstawić się w najtrudniejszych czasach złu, barbarzyństwu i ideologii śmierci, i zwyciężyli. To jest wielkie dziękczynienie za dar wolności, za dar niezłomności i za dar głębokiej wiary, że wszystko co robimy, robiąc dla drugiego człowieka, a przez to też wielokrotnie robiąc dla swojej Ojczyzny, ma po prostu wielki, głęboki sens.

Po Mszy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zaproszeni goście udali się do Kaplicy Pamięci Narodu pod tablicą Wincentego Witosa gdzie złożono kwiaty. Następnie udano się do  pawilonu wystawowym w częstochowskim Parku Staszica nieopodal Jasnej Góry gdzie otwarto wystawę poświęconą Batalionom Chłopskim na terenie obecnych województw śląskiego i świętokrzyskiego, przygotowaną wspólnie przez muzeum w Częstochowie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

jg2.jpg
Uroczystości w Kaplicy Pamięci Narodu

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony we wrześniu ubiegłego roku. Jest obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich zostali wymordowani, a ich wieś spalona.

13

LIP

2018

47163

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

jgnowe_649593698.jpg

Zdjęcie: jgnowe_649593698.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.