Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rolnicy z Powiatu Myszkowskiego świętowali na Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych, które jak rok temu odbyły się w Niegowie. W imprezie uczestniczyli goście ze wszystkich gmin Powiatu, jak również osoby reprezentujące władze wojewódzkie oraz jednostki administracyjne i społeczności lokalne. Organizatorem Dożynek był Powiat Myszkowski ze Starostą Myszkowskim Dariuszem Laseckim i Gmina Niegowa z Wójt Dorotą Hajto-Mazur na czele.

doz18.jpg
Na zdjęciu od lewej: Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur, Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski

Dożynki to bardzo szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykła atmosfera imprezy wynika z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika, przynosi radość i nadzieję na przyszły rok.

W minioną niedzielę pogoda nie dopisała tak, jak w poprzednich latach, ale nie przeszkodziło to we wspólnym świętowaniu. Artyści starali się jak mogli, żeby rozgrzać publiczność, co oczywiście się udało. W dobry nastrój wprawiły gości występy kół gospodyń wiejskich, po których scenę objęły w posiadanie gwiazdy wieczoru: kabaret Moherowe Berety i zespół Chłop Polski.

Początek Dożynek wyznaczyła część religijna. Rolnicy i goście zgromadzili się w na uroczystej  którą w intencji wszystkich rolników Powiatu Myszkowskiego odprawił ks. kanonik Stanisław Kotyl.

Warto zwrócić uwagę, że tego dnia świątynia została pięknie przyozdobiona wieńcami dożynkowymi, z których każdy był unikalnym dziełem któregoś z kół gospodyń wiejskich.

doz2.jpg
Msza Św. w parafii Św. Mikołaja w Niegowie

Tuż po mszy uczestnicy zgromadzili się na placu kościelnym. Tam uformował się barwny korowód, który podążył w kierunku amfiteatru, gdzie miały rozpocząć się główne uroczystości.
Na czele korowodu postępowała Orkiestra Dęta z Bliżyc, która po raz kolejny przygotowała na dożynki ciekawy repertuar muzyczny. Tuż za nią szli strażacy z ochotniczych straży pożarnych, za którymi podążali gospodarze i zaproszeni goście. W dalszej kolejności maszerowały poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy.

O 14 wszyscy zajęli miejsca w przyozdobionym na tę okazję niegowskim amfiteatrze. Zaczęła się część oficjalna, która przebiegała zgodnie z klasycznym scenariuszem dożynkowym. Nie zabrakło w nim ważnych tradycyjnych elementów, mających źródło w głębokiej przeszłości.
 
Na widowni zasiadło wielu gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego i Wójta Gminy Niegowa Doroty Hajto-Mazur. Byli wśród nich Poseł na Sejm Mariusz Trepka, Radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Przewodniczący Rady Gminy w Niegowie Mariusz Dzieża, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Wiceburmistrz Myszkowa Iwona Franelak, Wicewójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Członek Zarządu Powiatu Jakub Grabowski, Radni Powiatu Myszkowskiego Jolanta Koral, Danuta Służałek-Jaworska, Józef Lazar, Mariusz Morawiec,  Komendant Komendy Powiatowej Policji Marcin Lemański, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Sebastian Jurczyk, Kierownik Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie Marzena Sitek, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Józef Ślusarz.

doz7.jpg
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto Mazur, Zastępca Burmistrza Myszkowa Iwona Franelak, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras i Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk podążają w korowodzie na druga część obchodów

doz17.jpg
Starosta Dariusz Lasecki powiatał przybyłych gości

Jako pierwsi na scenie pojawili się gospodarze tegorocznych Dożynek – Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki i Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur, którym towarzyszyli z Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Andrzej Jastrzębski i Przewodniczący Rady Gminy Niegowa Mariusz Dzieża.
Starosta Dariusz Lasecki i Wójt Dorota Hajto-Mazur ze sceny wyrazili wdzięczność za całoroczną pracę rolników i rolniczy trud. W przemówieniach oboje gospodarze odwołali się do wspólnej tradycji, ale i do wspólnej przyszłości, życząc obfitych przyszłorocznych zbiorów.

Kolejnym punktem programu było uroczyste przekazanie chleba, specjalnie na tę okazję wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Warto podkreślić, że rytuał odebrania przez gospodarzy bochna chleba z rąk starostów dożynek to stary obyczaj, który od wieków kultywowany jest w czasie uroczystości.

doz23.jpg
Uroczyste przekazanie chleba

Wicestarosta Anna Socha-Korendo rozpoczęła obrzęd przekazania chleba, witając Starostów tegorocznych dożynek:

- Szanowni Państwo, przed nami moment, który ze względu na swą symbolikę jest jednym z centralnych punktów uroczystości. Jest nim ceremoniał przekazania bochnów chleba, upieczonego z tegorocznych zbiorów. Jak każe tradycja, Starosta i Starościna Dożynek wręczają chleb gospodarzom uroczystości, czyli władzom Powiatu i Gminy. Będzie on następnie pokrojony, tak aby każdy z Państwa mógł go posmakować.

doz24.jpg
Anna Socha-Korendo przedstawia Starostów Dożynek

W tym roku Starostami Dożynek byli Iwona Kusaj i Adam Będkowski.

Iwona Kusaj wraz z mężem Ryszardem mieszka w Zagórzu gdzie prowadzi 40-to hektarowe gospodarstwo w którym dominują uprawy kukurydzy, traw i zbóż. Łącznie hoduje 76 sztuk bydła z czego 46 krów mlecznych. Natomiast Adam Będkowski to młody rolnik z Pińczyc, który prowadzi wspólnie z żoną Roksaną gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Zajmuje się uprawą zbóż i kukurydzy na cele paszowe. Ponadto prowadzi hodowlę bydła mlecznego w ilości 20 szt. oraz jałówki.

Jak każe obyczaj, gospodarze wspólnie pokroili bochny i udali się z koszami pełnymi świeżego chleba częstować dożynkowych gości.

doz21.jpg
Starosta z koszem pełnym chleba dożynkowego częstuje gości

Podczas gdy goście raczyli się chlebem, na scenę wkroczyły koła łowieckie, działające na terenie Powiatu Myszkowskiego. Od kilku lat koła czynnie uczestniczą w przygotowaniu Dożynek i zawsze mają dla uczestników uroczystości smakowitą niespodziankę. I tym razem były to specjalnie przyrządzone przez myśliwych dziki.

Rozbrzmiały dźwięki sygnalistów i koła łowieckie zaprezentowały się w swoich paradnych mundurach. A były to: KŁ Szarak z Myszkowa, KŁ Jeleń z Będzina, KŁ Bekas z Poraja, KŁ Orle Gniazdo w Myszkowa, KŁ Dublet z Myszkowa, KŁ Dzik z Gliwic, KŁ Cietrzew z Katowic, KŁ Wataha z Katowic.

doz35.jpg
Poczęstunek od Kół Łowieckich

W imieniu wszystkich myśliwych głos zabrał Łowczy KŁ Szarak Zbigniew Lewandowski.
 
Nagrodę Wójta Gminy Poraj otrzymał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”. Nagrodę wręczyli Wicewójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak. Nagrodę Burmistrza Miasta Myszkowa otrzymał Ryszard Boroń z Myszkowa. Nagrodę wręczył Burmistrz Włodzimierz Żak. Nagrodę ufundowaną przez samorząd Miasta i Gminy Żarki otrzymali Krystyna i Ryszard Halanbowscy z Jaroszowa, a wręczył ją Burmistrz Klemens Podlejski. Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy otrzymali Magdalena i Tomasz Uchnast z Koclina. Nagrodę wręczył Edward Kaczmarzyk Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowisk. Nagrodę Wójt Gminy Niegowa otrzymał Krystian Luboń z Niegowy. Nagrodę wręczyła Wójt Dorota Hajto-Mazur. Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Krzysztof Będkowski z Pińczyc. Nagrodę wręczyli Starosta Dariusz Lasecki i Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

doz30.jpg
Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Krzysztof Będkowski z Pińczyc. Nagrodę wręczyli Starosta Dariusz Lasecki i Wicestarosta Anna Socha-Korendo

dozy4.jpg
Nagrodę Wójt Gminy Niegowa otrzymał Krystian Luboń z Niegowy. Nagrodę wręczyła Wójt Dorota Hajto-Mazur

Zaraz później przyszedł czas na zabranie głosu przez zaproszonych gości. Podziękowania, gratulacje i życzenia rolnikom złożyli Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Jan Kieras, Radna Rady Powiatu w Myszkowie Jolanta Koral w imieniu Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, Małgorzata Gałuszka, która odczytała list od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka oraz Marzena Sitek Kierownik Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie odczytała list od Prezes ARiMR Marii Fajger.

doz28.jpg
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras podczas przemówienia

Wiceprzewodniczący Jan Kieras w swoim wystąpieniu przedstawił zagrożenia, jakie niosą dla polskiego rolnictwa i zwykłego konsumenta skutki podpisania umowy CETA z Kanadą przez Rząd Polski. Produkty roślinne zmodyfikowane genetycznie oraz artykuły mięsne nafaszerowana antybiotykami i chemią mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie naszych rodaków.

Kolejnym stałym, opartym o długą tradycję, elementem dożynek jest wręczenie wieńców dożynkowych. Jak co roku, koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze przygotowały przepiękne i pomysłowe wieńce, które przekazane zostały w ręce przedstawicieli samorządu powiatowego i gminnego.

Wieńce przygotowały: KGW Nowowsianki, KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Tomiszowice, KGW Malwy, KGW Choronianki, KGW Wysoczanki, KGW Kalina, ZŚ Kłos, KGW Gorzków Stary, KGW Gorzków Nowy, KGW Łutowiec, KGW Trzebniów, KGW Bliżyce, KGW Mzurów, ZŚ Carmen, KGW Postaszowice, KGW Ludwinów, KGW Dąbrowno, KGW Lgoczanki z Lgoty Górnej, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Rzeniszów i KGW Kobiety bez tandety.

doz36.jpg
Starosta Dariusz Lasecki swój wieniec otrzymał od KGW Niegowa

doz42.jpg
Wicestarosta razem z KGW Choronianki

doz41.jpg
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski wieniec otrzymał od KGW Carmen

doz40.jpg
Wiceprzewodniczący Jan Kieras z KGW Kalina

Część oficjalna dożynek jest dość złożona z uwagi na rozmaitość ceremoniału i charakter rytualnych elementów, dlatego trwa stosunkowo długo. Po niemal dwóch godzinach scenę objęły w posiadanie koła gospodyń wiejskich, rozpoczynając tym samym część artystyczną uroczystości i wprowadzając nieco lżejszy nastrój. Koła gospodyń wiejskich, jak zwykle, przygotowały na tę okazję specjalny program.

doz29.jpg
Starosta Dariusz Lasecki i Członek Zarządu Jakub Grabowski z rodziną przysłuchują się występom KGW

To bardzo miła i przez wszystkich lubiana część dożynek, w której do głosu dochodzi kultura ludowa z całym swoim dziedzictwem. Koła zaprezentowały szereg popularnych pieśni i przyśpiewek, a także własnych kompozycji odwołujących się do spraw lokalnych i bieżących wydarzeń.

Po występach KGW nastąpiła krótka przerwa podczas której na scenie zaprezentował się Robcio Grajek, który zabawił publiczność grą na akordeonie.

doz48.jpg
Robcio Grajek

Pierwszą gwiazdą wieczoru był Kabaret Moherowe Berety, czyli cztery panie w średnim wieku na co dzień grające w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Nie bawią się w politykę, a śmieją się z ludzkich słabości, przyzwyczajeń, dziwactw. Doskonale wykorzystują swoje atuty, niejednokrotnie nieźle je przerysowując, a przy tym potrafią wyjątkowo przekonująco wcielić się w charakterystyczne postaci. Formacja która śmieszy i bawi do łez. Dobry tekst, mimika i gra aktorska sprawiają, że ponadgodzinne widowisko przykuwa uwagę widza. Na ich występach widzowie bawią się wyśmienicie śmiejąc się do rozpuku. Znakomita piosenka aktorska, uzupełniona dialogami i monologami oraz nietypowe stroje rozbawią widza w każdym wieku.

doz58.jpg
Moherowe berety

doz57.jpg
Kabaret wypadł znakomicie, od pierwszych chwil rozśmieszając publiczność i zyskując gromkie brawa. Okazało się, że skecze świetnie wpisały się w dożynkowy koloryt i klimat.

Następnym punktem programu był występ Chłopa Polskiego, który łączy w swojej ofercie kulturalnej folk z jazzem, popem i rockiem. Warto zaznaczyć, że składa się artystów z Powiatu Myszkowskiego, których droga artystyczna usłana jest sukcesami, a członkowie zespołu „Chłop Polski” od lat zaangażowani są w szereg przedsięwzięć muzycznych w skali ogólnokrajowej, uczestniczą w wielu różnorodnych projektach muzycznych, występują w telewizji i koncertują w całej Polsce, a także współpracują z najbardziej znanymi muzykami w kraju.

doz53.jpg
Chłop Polski

doz54.jpg
Uroczystości trwały do późnego wieczora, a publiczność – mimo nienajlepszej aury – została z artystami do końca, bawiąc i tańcząc w rytm znanych piosenek w wykonaniu Kapeli ODR w Częstochowie.
 
W organizację Dożynek włączyły się wszystkie ośrodki kultury z Powiatu Myszkowskiego: Gminny Ośrodek Kultury w Poraju z Panią Dyrektor Magdaleną Ryziuk-Wilk, Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury – z Panią Dyrektor Renatą Garleją, Miejski Dom Kultury w Myszkowie z Panią Dyrektor Aleksandrą Pindych, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach z Panią Dyrektor Magdaleną Brzegowską, i oczywiście – Gminny Ośrodek Kultury z Panem Dyrektorem – Andrzejem Szczepańczykiem.

 doz14.jpg
Uwage przyciagał namiot Powiatu Myszkowskiego, w którym urzędnicy udzielali informacji osobom zainteresowanym

Wypada podkreślić, że organizację uroczystości wsparli darczyńcy, bez których całość nie mogłaby nabrać rozmachu. Wśród firm i instytucji, którzy udzielili pomocy w organizacji Dożynek znaleźli się: Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział w Myszkowie, "Jurajska" SA, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Piekarnia Adam Glinka z Dąbrowna, Market Stokrotka w Niegowie, Firma MatBus.

Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, darczyńcom – firmom, instytucjom i osobom prywatnym – którzy gotowi byli wesprzeć tę piękną i popularną uroczystość.

doz3.jpg
doz1.jpg
Poświęcenie chleba dożynkowego

dozy1.jpg
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj” nagrodę otrzymał z rąk Wicewójt Poraja Katarzyny Kaźmierczak

dozy6.jpg
Nagrodę ufundowaną przez samorząd Miasta i Gminy Żarki otrzymali Krystyna i Ryszard Halanbowscy a wręczył ją Burmistrz Klemens Podlejski

dozy3.jpg
Nagrodę Burmistrza Miasta Myszkowa otrzymał Ryszard Boroń, którą wręczył Burmistrz Włodzimierz Żak

dozy5.jpg
Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy otrzymali Magdalena i Tomasz Uchnast. Niestety byli nieobecni. Nagrodę wręczył Edward Kaczmarzyk Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Niestety rolnicy byli nieobecni tego dnia, więc nagroda została przekazana mamie

doz11.jpg
doz12.jpg
doz5.jpg
doz9.jpgdoz8.jpgdoz6.jpg
doz16.jpg
doz19.jpg

doz22.jpgdoz32.jpgdoz26.jpgdoz31.jpgdoz33.jpgdoz34.jpgdoz47.jpgdoz37.jpgdoz38.jpgdoz39.jpg
doz49.jpg
doz46.jpgdoz45.jpgdoz44.jpgdoz50.jpgdoz51.jpgdoz52.jpgdoz56.jpgdoz55.jpg
doz15.jpgdoz10.jpg
doz20.jpg

28

SIE

2018

11024

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

doz18_558588400.jpg

Zdjęcie: doz18_558588400.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.