Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W  79. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej mieszkańcy Choronia i Dębowca, jak co roku tradycyjnie modlili się w intencji osób, które poniosły śmierć w obronie Ojczyzny. Posadzono również symboliczny dąb na 100-lecie Niepodległości Polski. Powiat Myszkowski reprezentowała Wicestarosta Anna Socha-Korendo.

poraj1wrxzesnia1.jpg
Wicestarosta Anna Socha – Korendo razem z sołtysem Edwardem Mizerą składają kwiaty przy Mogile Poległych w II wojnie światowej

Co roku podczas tych obchodów mieszkańcy Choronia i Dębowca gromadzą się na wspólnej modlitwie przy Mogile Poległych w II wojnie światowej, by złożyć hołd poległym w obronie Ojczyzny. Tak było i w tym roku. Doroczna Msza święta za Ojczyznę, celebrowana przez ks. kanonika proboszcza Jana Lisieckiego, odbyła się z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości, przy obecności harcerzy, uczniów, w asyście sztandarów Związku Kombatantów i jednostek Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Choronia.

W uroczystościach udział wzięli m.in: Wicestarosta Anna Socha – Korendo, Wójt Łukasz Stachera, Wicewójt Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Andrzej Pawłowski, Wiceprzewodniczący Mariusz Karkocha. W obchodach udział wzięli również  żołnierze rezerwy ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Poraju.

Przypomniano o wszystkich ofiarach wojny, wskazując na potrzebę upamiętniania ofiary poniesionej przez naszych przodków w obronie Ojczyzny. Przypomniano o działaniach żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 7 Dywizji Piechoty, którzy rankiem 3 września 1939 r. stoczyli bitwę z żołnierzami niemieckimi z 2 Pomorskiej Dywizji Lekkiej. Po mszy świętej, w intencji obrońców Ojczyzny uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na Mogile Poległych. Mogiła zawiera doczesne szczątki 41 osób, w tym 2 osób cywilnych i 39 żołnierzy. Posadzono również symboliczny dąb na 100-lecie Niepodległości Polski.

poraj1wrzesnia2.jpg
Na zdjęciu od lewej: proboszcz Jan Lisiecki, Przewodniczący Rady Andrzej Pawłowski, Wicewójt Katarzyna Kaźmierczak, Wicestarosta Anna Socha – Korendo i Wójt Łukasz Stachera

poraj3.jpg

03

WRZ

2018

25990

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

poraj1wrxzesnia1_83083094.jpg

Zdjęcie: poraj1wrxzesnia1_83083094.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.