Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wicestarosta Anna Socha-Korendo reprezentowała Powiat Myszkowski podczas Dożynek Parafialnych w Jastrzębiu. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości i mieszkańców.

001.jpg
Wicestarosta Anna Socha-Korendo z Wójtem Łukaszem Stacherą i gośćmi Dożynek prze gmachem kościoła w Jastrzębiu

Początek uroczystości wyznaczyła msza święta w intencji rolników, koncelebrowana w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Następnie rozpoczęła się oficjalna uroczystość dożynkowa. 

02.jpg
Wójt Łuksza Stachera i Wicestarosta Anna Socha-Korendo kroją symboliczny chleb dożynkowy

Jej centralnym punktem było przekazanie chleba dożynkowego przez starostów dożynek na ręce wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery i wicestarosty Anny Sochy-Korendo, którym następnie częstowali wszystkich gości dożynek. W części artystycznej zaprezentowały się m.in. Koło Gospodyń Wiejskich „Kalina”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj” (który zdobył nagrodę Wójta na tegorocznych Dożynkach Powiatowych), pokaz sztuk walki ju – jitsu – „Shogun” z Żarek Letniska, Zespół Pieśni i Tańca „Kamienica”, Amanda Kosętka w tańcu, Zespół Duo-Mark. Ponadto swój kunszt pracy zaprezentowała Pracownia Witraży i Szkła Ryszarda Łobody z Krakowa, odbyła się licytacja koszulki z autografem Sławomira Szmala oraz loteria fantowa, która zawsze cieszy się ogromną popularnością wśród uczestników, z której dochód zostanie przeznaczony na kościół. 

10.jpg
Na Dożynkach bawiło się wielu mieszkańców

Jak co roku, Dożynkom towarzyszyła szeroka oferta stoisk gastronomicznych. Coraz większa popularnością cieszą się przygotowywane przez samych mieszkańców „baby dożynkowe”, a pomysłowość jastrzębian w ich autorskich wykonaniach może zadziwić każdego. 
Organizatorem był ks. Marek Latos wraz m.in. z Radą Parafialną, paniami z KGW "Kalina" i strażakami. W w pomoc przy organizacji tak naprawdę zaangażowana jest cała miejscowość, każdy stara się dać coś od siebie. Wśród gości byli m.in.: wójta Łukasz Stachera, wicestarosta Anna Socha – Korendo, wiceprzewodniczący Rady Gminy Mariusz Karkocha, radni Sylwester Sawicki i Małgorzata Rodek, sołtys Edward Kuc, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Andrzej Kozłowski, dyrektor Szkoły Jadwiga Kidawa. Dożynki trwały do późnego wieczora.
 
09.jpg
KGW Kalina z Jastrzębia na scenie

Dożynki są ukłonem w stronę wszystkich rolników, którzy po zakończonych żniwach podsumowują swoją roczną pracę. Uroczystości sięgają kilkaset lat w przeszłość i choć ich forma nieco się zmieniła, to jednak ich historyczna i obyczajowa wartość trwa nadal w postaci hucznych obchodów.

013.jpg
Występ dzieci podczas Dożynek 

05.jpg
Pokaz sztuk walki zrobił duże wrażenie

Poniżej: zdjęcia przedstawiające wspaniałe i pomysłowe dekoracje, które zostały wykonane przez mieszkańców:

012.jpg033.jpg044.jpg066.jpg077.jpg08.jpg

10

WRZ

2018

7252

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

001_371386139.jpg

Zdjęcie: 001_371386139.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.