Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W starostwie powiatowym odbyło się spotkanie zawodowych rodzin zastępczych, działających na terenie powiatu myszkowskiego, ze starostą myszkowskim Piotrem Kołodziejczykiem.

rodziny.jpg
Spotkanie z rodzinami zastępczymi w starostwie powiatowym 

Rodziny zastępcze spełniają ogromnie ważną rolę w systemie społecznym. Stwarzają osamotnionym dzieciom warunki sprzyjające pozytywnej socjalizacji i są gwarancją kształtowania więzi. Niestety, obecnie sytuacja tego typu rodzin jest coraz trudniejsza.
 
Problematyce funkcjonowania pieczy zastępczej zostało poświęcone spotkanie, w którym uczestniczyły także sekretarz powiatu Krystyna Jasińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Pawlik-Karcz, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Agnieszka Żmudzka.
 
Przedstawiciele rodzin zastępczych wskazali kilka obszarów, które ich zdaniem wymagają działań. Zasadniczą sprawą jest nieadekwatność poziomu wynagrodzenia w stosunku do natłoku obowiązków i stopnia odpowiedzialności, jakie biorą na swoje barki rodziny zastępcze, jak również niepewność co do możliwości otrzymania emerytury w związku z pełnionymi zadaniami.
 
Zwracano także uwagę na konieczność zwiększenia zakresu pomocy psychologicznej oraz ilości szkoleń w tym zakresie. 
 
Starosta Piotr Kołodziejczyk pozytywnie odniósł się do zgłaszanych problemów. Zadeklarował podjęcie gruntownej analizy sytuacji, jak również poinformował o wygospodarowaniu przez powiat myszkowski środków, które mogą poprawić obecną sytuację rodzin zastępczych i ich funkcjonowanie. Środki te zostały przewidziane w związku z nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowelizacja wprawdzie nie weszła jeszcze w życie, ale Rada Powiatu może już podjąć przedmiotową uchwałę.
 
Obecnie, na co zwrócił uwagę starosta, z uwagi na kształt tegorocznego budżetu (przyjętego w ubiegłym roku), forma i zakres innej pomocy mogą pochodzić z rezerwy budżetowej. Niewątpliwie jednak istnieje możliwość bardziej analitycznego zaplanowania wsparcia dla rodzin zastępczych w przyszłym roku. 
 
Sekretarz Krystyna Jasińska, zasugerowała stworzenie aktywnej grupy wsparcia, działającej na zasadzie wspólnej wymiany doświadczeń, dzięki czemu rozwiązywanie problemów mogłoby przebiegać sprawniej. Jak podkreśliła, pojawiły się plany stworzenia bazy rodzin zastępczych wraz z osobami deklarującymi gotowość podjęcia pieczy zastępczej.
 
Ma to znaczenie ze względu na fakt, który podkreśliła dyrektor PCPR Małgorzata Pawlik-Karcz – rodzin zastępczych jest coraz mniej, tymczasem dzieci wymagających opieki coraz więcej. Pojawiają się kłopoty związane z brakiem kandydatów na utworzenie rodziny zastępczej.
 
Spotkanie miało charakter wstępny i obejmowało wskazanie i zdefiniowanie problemów, które dopiero można poddać analizie.
Starosta zaprosił obecnych na kolejne spotkanie, które odbędzie się 24 kwietnia. 
 

10

KWI

2019

27979

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

rodziny_107672237.jpg

Zdjęcie: rodziny_107672237.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.