Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Święto Plonów w tym roku miało miejsce w Koziegłowach. Dożynki Powiatowo-Gminne tradycyjnie współorganizują powiat myszkowski i gmina, w której odbywają się uroczystości.

czolo.jpg

W niedzielę na terenie widowiskowo-rekreacyjnym Gminnego Ośrodka Promocji Kultury zgromadziło się wielu mieszkańców powiatu i zaproszonych gości, którzy uczestniczyli w pięknej uroczystości, której część artystyczna przybrała charakter dobrej zabawy.
Wyjątkowy koloryt dożynek wynika z długiej tradycji i głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Stąd każdego roku Święto Plonów przynosi radość i nadzieję na przyszły rok. Honoruje ono trud pracy rolnika, kultywuje ludową tradycję i przypomina całemu społeczeństwu o tym, że jedzenie nie rośnie po prostu na półkach sklepowych, ale jest wynikiem skomplikowanego łańcucha działań, którego pierwszym, ale ogromnie ważnym ogniwem są właśnie gospodarstwa rolne, znajdujące się w rękach takich ludzi jak nasi rolnicy.

 
Goście dożynkowi tuż przed południem zgromadzili się na rynku w Koziegłowach, skąd przeszli do kościoła pw. św. Marii Magdaleny Jak każe obyczaj, początek obchodów wyznaczyła Msza Święta Dziękczynna w intencji rolników i rolnictwa, celebrowana przez ks. proboszcza dra Roberta Nemsia. Tuż po jej zakończeniu uczestnicy wyruszyli w przemarsz ulicami Koziegłów w kierunku Gminnego Ośrodka Promocji Kultury. Piękny, barwny korowód prowadziła Gminna Orkiestra Dęta z Koziegłów, za którą postępowały poczty sztandarowe podmiotów samorządowych i ochotniczych straży pożarnych, zaproszeni goście – przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, instytucji rolniczych, koła gospodyń wiejskich, które niosły tradycyjne wieńce dożynkowe.
Po dotarciu na miejsce uczestnicy Dożynek zajęli swoje miejsca przed pięknie udekorowaną sceną.
Na tegorocznych Dożynkach zjawiło się wielu wspaniałych gości. Na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka i Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki miejsca na widowni zajęli m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Senator RP Ryszard Majer, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Morawiec, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Wojciech Picheta, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Członkowie Zarządu Powiatu Jolanta Koral, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Gminy i Miasta Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Żarki Mariusz Pompa, Przewodnicząca Rady Gminy Niegowa Zofia Kasznia, Wiceburmistrz Miasta Myszkowa Iwona Franelak, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Żarki Jakub Grabowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak, Sekretarz Powiatu Myszkowskiego Krystyna Jasińska, Sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy Krzysztof Bąk, Sekretarz Gminy Niegowa Jerzy Tatarek, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz, Komendant Powiatowy Policji Marcin Lemański, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Sergiusz Wiśniewski, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie Zofia Jakubczyk, z-ca Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dawid Zamora, z-ca Dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Krzysztof Sosnowski, Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Jarosław Jaskólski, Komendant Komisariatu Policji w Koziegłowach Krzysztof Macherzyński, Kierownik Biura Powiatowego Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Radni Rady Powiatu i Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, członkowie kółek rolniczych i organizacji rolniczych, mieszkańcy i rolnicy z Gminy Koziegłowy i Powiatu Myszkowskiego.
W chwilę później uczestnicy uroczystości zaśpiewali Rotę przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Koziegłów. Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpiło w kilka chwil później, tuż po krótkim występie zespołu „Złoty Kłos” ze Starej Huty, który wprowadził wszystkich w specyficzny, dożynkowy nastrój.
Na scenie zjawili się gospodarze Dożynek Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka. Obaj w ciepłych słowach zwrócili się rolników, dziękując im za całoroczną pracę i podkreślając rolę, jaką dla nas wszystkich odgrywa rolniczy trud. Starosta odniósł się do sięgającej XVI wieku tradycji dożynkowej, jak również obecnej sytuacji rolnictwa w kraju. Podkreślił rolę instytucji współpracujących z rolnikami i fakt, że rolnicy z Powiatu Myszkowskiego mogą zawsze liczyć na wsparcie.
Pod wielkim wrażeniem pracy rolników z naszego powiatu byli zaproszeni goście. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska w gorących słowach pogratulowała plonów, wyrażając przy tym entuzjazm w związku z liczną reprezentacją rolników i zespołów ludowych na dożynkowych obchodach. 
Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka wyraził ogromne zadowolenie, że po raz kolejny mógł uczestniczyć w tak radosnym święcie, które niesie ze sobą świadomość zakończenia owocnej pracy, ale i nadzieję na kolejny rok. 
Bardzo ważnym punktem dożynkowego programu jest co roku wręczenie poświęconego bochna chleba i miodu. Symboliczne dary przekazują gospodarzom – staroście i burmistrzowi – Starostowie Dożynek, którymi w tym roku byli Anna Kaczorowska z Koziegłów i Łukasz Rarok z Wysokiej Lelowskiej. Wręczenie darów na ręce Starosty Piotra Kołodziejczyka i Burmistrza Jacka Ślęczki odbyło się w asyście Wicestarosty Mariusza Morawca, Przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanny Kołodziejczyk, Przewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie Wojciecha Pichety.
 
Symbolika tej sceny jest szczególnie istotna. Oto chleb z tegorocznych zbiorów i miód rolnicy oddają w ręce mieszkańców. 
Przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz Starostowie Dożynek - tuż po ceremonii przekazania darów - wspólnie pokroili chleb i udali się między gości, aby poczęstować ich wypiekiem z tegorocznych plonów.
W tym czasie na scenę weszli reprezentanci kół łowieckich, działających w Powiecie Myszkowskim. Wypada zaznaczyć, że koła łowieckie od kilku lat uczestniczą w przygotowaniach do Dożynek Powiatowych i tym razem również przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci przyrządzonych specjalnie na tę okazję dzików.

W programie tegorocznej uroczystości dożynkowej znalazł punkt szczególny, którym było oficjalne przekazanie do służby nowego samochodu strażackiego. Pojazd otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Hucie.
Samochód ten mógł zostać zakupiony dzięki wsparciu Gminy Koziegłowy (200 tys. zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (241 tys. zł), Województwa Śląskiego (300 tys. zł), Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (19 tys. zł). 
Pojazd do służby przekazali Poseł PE Jadwiga Wiśniewska, Prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Sergiusz Wiśniewski.

Obok chleba, najbardziej rozpoznawalnym elementem symbolicznym dożynek jest wieniec, bez którego żadne święto plonów nie mogłoby się odbyć. Jak nakazuje obyczaj, niezwykle piękne, kunsztownie przyozdobione wieńce przygotowały koła gospodyń wiejskich z całego Powiatu, a także wyjątkowo. Dożynkowe wieńce na ręce zaproszonych gości wręczały:

z Gminy Koziegłowy – KGW Koziegłowy, KGW Cynków, KGW Krusin, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Markowice, KGW Mzyki, KGW Lgota Górna, KGW Wojsławice, KGW Mysłów, KGW Koziegłówki, KGW Stara Huta, KGW Gniazdów, KGW Rzeniszów, KGW Pustkowie Lgockie;
z Gminy Żarki – Zespół Kłos z Jaworznika, Zespół Ostrówiolinki, Zespół Śpiewaczy Wysoczanki;
z Gminy Niegowa – KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Bliżyce;
z Gminy Poraj – KGW Malwy, KGW Kalina, KGW Choronianki;
z Myszkowa – KGW Nowowsianki.

Kolejnym niecodziennym elementem tegorocznych Dożynek było wręczenie medali „Order Serca – Matkom Wsi”, które są przyznawane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Medale wręczyła Poseł Jadwiga Wiśniewska, a otrzymały go panie z KGW Choronianki
 
Następnie nadszedł czas na część artystyczną Dożynek. Zainicjowały ją wspaniałe występy kół gospodyń wiejskich, które zaprezentowały tradycyjny program wokalno-instrumentalny. Popularne pieśni i melodie ludowe znakomicie oddziałały na publiczność, która zaczęła się świetnie bawić. 
A był to dopiero początek.
Tuż po zakończeniu występów KGW – na scenie pojawił się węgierski Zespół Tańca Ludowego „Csobolyo”, który przyjechał na Dożynki Powiatowe z zaprzyjaźnionej z Koziegłowami Gminy Gyorujbarat. 
Publiczność była zachwycona występem w postaci tradycyjnych tańców i przyśpiewek węgierskich. Równie okazale zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”, dzięki czemu tego dnia publiczność dożynkowa miała możliwość doświadczyć niecodziennego połączenia ludowości węgierskiej i polskiej.
A to przecież nie był koniec atrakcji. Przyszedł czas na zmianę nastroju. W świt muzyki sprzed lat wprowadziła publiczność Kapela Biesiadna ODR Częstochowa, na czele której stoi Józef Ślusarz. Ten występ był świetnym przygotowaniem do wielkiej porcji muzyki tanecznej w wykonaniu zespołu „Eminens”, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy, która trwała niemal do północy.
Dożynki Powiatowe w Koziegłowach przebiegły w znakomitej atmosferze. Dopisała pogoda. Uczestnicy i goście mogli nie tylko obejrzeć i posłuchać pięknych ludowych utworów, ale również zapoznać się z ofertą instytucji i podmiotów samorządowych. Nieopodal sceny został rozstawiony namiot Powiatu Myszkowskiego, w którym pracownicy Starostwa służyli radą w rozmaitych sprawach. Swoje stoiska miały również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy. 

Organizatorzy – Powiat Myszkowski i Gmina Niegowa – dziękują wszystkim wymienionym wyżej instytucjom, darczyńcom, ochotniczym strażom pożarnym, kołom gospodyń wiejskich, Gminnej Orkiestrze Dętej z Koziegłów, ośrodkom kultury – Gminnemu Ośrodkowi Promocji Kultury w Koziegłowach, Miejskiemu Domu Kultury w Myszkowie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Żarkach, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Poraju, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niegowie. 

I oczywiście – wielkie podziękowania należą się wszystkim przybyłym i zaproszonym gościom – za udział i wiele ciepłych słów podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych Koziegłowy 2019.
 
1.jpg
12.jpg
13.jpg

22.jpg23.jpg24.jpg6.jpg
33.jpg
4.jpg29.jpg30.jpg11.jpg20.jpg48.jpg42.jpg
54.jpg
3222.jpg3.jpg25.jpg55.jpg56.jpg64.jpg70.jpg78.jpg80.jpg81.jpg85.jpg99.jpg90.jpg17.jpg
103.jpg102.jpg

27

SIE

2019

3787

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

czolo_380346484.jpg

Zdjęcie: czolo_380346484.jpg

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.