Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Premier Mateusz Morawiecki w Powiecie Myszkowskim

W związku z odsłonięciem muralu Żołnierza Wyklętego Jerzego Jana Kurpińskiego ps. „Ponury” oraz podpisaniem umowy na zakup przez Powiat Myszkowski autobusów elektrycznych i otwarciem strzelnicy w ZS nr 1 – do Myszkowa przyjechał Premier Mateusz Morawiecki. 

Premier przyjechał na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, która jest inicjatorką powstania muralu oraz Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka.

Wśród zaproszonych gości przybyli także m.in. Posłowie na Sejm RP Mariusz Trepka, Lidia Burzyńska, Andrzej Gawron, Senator RP Ryszard Majer, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Wicestarosta Mariusz Morawiec, Członkowie Zarządu Powiatu Jolanta Koral, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zdzisława Polak i Janusz Romaniuk, Radni Powiatu Myszkowskiego Marlena Wiśniewska, Mateusz Kolasa, Andrzej Jastrzębski, Mariusz Karkocha, Dariusz Lasecki, Maciej Piłka, Jadwiga Skalec, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Niegowa Mariusz Rembak, Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie Piotr Placek, Prezes Tauron Paweł Szczeszek, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Jacek Strączyński, Komendant Powiatowy Policji w Myszkowie Marcin Lemański, Komendant Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej Sergiusz Wiśniewski, Sekretarz Powiatu Myszkowskiego Krystyna Jasińska, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Marzena Kulak, Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Myszkowie Mariola Majewska, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Myszkowie Jerzy Bryś, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Myszkowie Izabela Skabek, Dyrektor Zespołu Szkół im. T. Kościuszki Danuta Służałek-Jaworska, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Myszkowie Adam Miśkiewicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Piotr Wysocki, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Sionek, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Myszkowie Jarosław Jaskólski, Kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie Daniel Wróbel.

Premier zjawił się o godzi. 9.30 przed muralem, który znajduje się na terenie MOSiR, gdzie zaczęła się uroczystość. Po złożeniu meldunku przez Komendanta Piotra Placka, Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk przywitał zaproszonych gości.

- To dla nas wielki zaszczyt, że Premier Rzeczypospolitej pojawił się u nas w Myszkowie. Dziękujemy za pamięć o Żołnierzach Wyklętych - powiedział Starosta Piotr Kołodziejczyk.

W swoim przemówieniu Premier Mateusz Morawiecki, odniósł się do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Powiatu Myszkowskiego, zaznaczając, jak ważną była działalność kapitana Jerzego Jana Kurpińskiego ps. „Ponury”.

Uroczystość odsłonięcia muralu to przede wszystkim uroczystość, która ma służyć sztafecie pamięci i walki o prawdę. Jestem przekonany, że twarz JK jaśnieje dziś, dlatego, że to, o co walczył, zostało wywalczone, Polska jest niepodległa. Pamięć o nim jest żywa. Jego ideały dziś wyznaczają drogę na przyszłość. Dziś Polacy zachowują się tak, jak trzeba. W obliczu wojny w Ukrainie Polska bezkompromisowo wspiera tych, którzy walczą o wolność, tak jak „Ponury” w bohaterski sposób walczył o wolność, o zachowanie człowieczeństwa - mówił Premier Mateusz Morawiecki.

 Mural powstał dzięki inicjatywie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, która od lat organizuje konkurs „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”, „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”, w którym wzięło już udział ponad 2000 uczniów z całego Województwa Śląskiego. Ponadto w Złotym Potoku powstał krzyż przy odnowionym obelisku kpt. Jerzego Kurpińskiego.

Chciałabym podziękować panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że zauważył Myszków, to jak w Myszkowie walczy się o pamięć historyczną, o Żołnierzach Wyklętych, którzy mieli być zapomniani. Zasługi Pana Premiera, jeśli chodzi o przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, są bardzo duże, bo to Pan Premier był inicjatorem biegów „Tropem Wilczym”, i my tutaj w Województwie Śląskim, również od lat tropem wilczym biegniemy. Dziękujemy Panu Premierowi za budowani pamięci historycznej – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Mural odsłonili Premier Mateusz Morawiecki wraz z Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigą Wiśniewską i Laureatką konkursu „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie” Patrycją Słocińską.

W dalszej kolejności uczestnicy udali się do Zespołu Szkół nr 1 w Myszkowie, gdzie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na zakup elektrycznych autobusów przez Powiat Myszkowski, a także otwarcie strzelnicy pneumatycznej, która mieści się w dawnej sali gimnastycznej w ZS nr 1.

Za udział w uroczystości dziękujemy Kompanii Honorowej Państwowej Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Pińczyc, Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie, Komendzie Powiatowej Policji w Myszkowie, Jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych – OSP Myszków, OSP Mrzygłód, OSP Smudzówka, OSP Będusz, uczniom klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 w Myszkowie, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Myszkowie, Zespołowi Pieśni i Tańca Zawiercie.
Dziękujemy Miejskiemu Domowi Kultury i Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.

 

13

CZE

2022

487

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.