Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dożynki Powiatowo-Gminne w Niegowie

Dożynki Powiatowo-Gminne w Niegowie przebiegły we wspaniałej atmosferze. 
Pogoda dopisała. W amfiteatrze zgromadziło się wielu gości zaproszonych i mieszkańców, którzy uczestniczyli w ciekawej uroczystości. Część oficjalną poprzedziła msza święta w intencji rolników w kościele pw. św. Mikołaja w Niegowie. Następnie goście ruszyli w uroczysty przemarsz do amfiteatru.yes

Po dotarciu na miejsce uczestnicy obchodów zajęli swoje miejsca przed pięknie udekorowaną sceną.

Na tegorocznych Dożynkach zjawiło się wielu wspaniałych gości. Na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka i Wójta Gminy Niegowa Mariusza Rembaka miejsca na widowni zajęli m.in.: Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Morawiec, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Wojciech Picheta, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Niegowie Artur Sokół, Członkowie Zarządu Powiatu Jolanta Koral, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Wiceburmistrz Miasta Myszkowa Iwona Franelak, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Żarki Jakub Grabowski, Radne Rady Powiatu Marlena Wiśniewska i Jadwiga Skalec, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Urszula Koral, Dyrektor Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach Danuta Służałek-Jaworska, Sekretarz Powiatu Myszkowskiego Krystyna Jasińska, Sekretarz Gminy Niegowa Jerzy Tatarek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Sergiusz Wiśniewski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Michał Chola, Dyrektorzy ośrodków kultury Magdalena Brzegowska, Aleksandra Podgórska, Magdalena Ryziuk-Wilk, Andrzej Szczepańczyk, Dyrektor Myszkowskiej Spółdzielni Mleczarskiej Joanna Kaptacz, Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Jarosław Jaskólski, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Wróbel, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Monika Stemplowska, Radni Rady Powiatu i Rady Gminy Niegowa, członkowie kółek rolniczych i organizacji rolniczych, mieszkańcy i rolnicy z Gminy Niegowa i Powiatu Myszkowskiego.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości gospodarze dożynek Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Wójt Gminy Niegowa Mariusz Rembak podziękowali rolnikom za całoroczny trud, podkreślając rolę, jaką w naszym życiu odgrywają gospodarstwa rolne. 
W imieniu Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej list gratulacyjny odczytała Członek Zarządu Powiatu Jolanta Koral.
Wdzięczność rolnikom wyrazili w ciepłych słowach Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Radny Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk. List od Prezes ARiMR Haliny Szymańskiej odczytał Kierownik Biura Powiatowego Daniel Wróbel.

Ważną częścią dożynkowej tradycji jest przekazanie bochna chleba na ręce gospodarzy uroczystości – staroście i wójtowi. Czynią to specjalnie wybrani starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Bożena Zasik z Przybynowa i Bogdan Lech z gminy Niegowa. Wręczenie darów na ręce Starosty Piotra Kołodziejczyka i Wójta Mariusza Rembaka odbyło się w asyście Wicestarosty Mariusza Morawca, Przewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie Wojciecha Pichety, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Niegowie Artura Sokoła. 

Przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz Starostowie Dożynek - tuż po ceremonii przekazania darów - wspólnie pokroili chleb i udali się między gości, aby poczęstować ich wypiekiem z tegorocznych plonów.

W tym czasie na scenę weszli reprezentanci kół łowieckich, działających w Powiecie Myszkowskim. Wypada zaznaczyć, że koła łowieckie od kilku lat uczestniczą w przygotowaniach do Dożynek Powiatowych i tym razem również przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci przyrządzonych specjalnie na tę okazję dzików.

Obok chleba, najbardziej rozpoznawalnym elementem symbolicznym dożynek jest wieniec, bez którego żadne święto plonów nie mogłoby się odbyć. Jak nakazuje obyczaj, niezwykle piękne, kunsztownie przyozdobione wieńce przygotowały koła gospodyń wiejskich z całego Powiatu. 
Następnie nadszedł czas na część artystyczną Dożynek. Zainicjowały ją wspaniałe występy kół gospodyń wiejskich, które zaprezentowały tradycyjny program wokalno-instrumentalny. Popularne pieśni i melodie ludowe znakomicie oddziałały na publiczność, która zaczęła się świetnie bawić. 

Tuż po zakończeniu występów KGW – na scenie pojawiła się Józkowa Kapela Biesiadna, która wprowadziła widzów w znakomity muzyczny nastrój. Niecodziennym wydarzeniem był występ niegowskiego bajarza Zdzisława Adamczyka, laureata wielu ogólnopolskich konkursów gwarowych.
Następnie przyszedł czas na występ znakomitego artysty Artura Gotza. 

Późnym wieczorem na scenie pojawił się zespół Gang Marcela, który przypomniał swoje największe przeboje.
Kiedy zapadł zmrok, do zabawy zaprosiła widzów grupa Mersi, a na koniec do tańca porwał DJ Latos.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Niegowie przebiegły w znakomitej atmosferze. Uczestnicy i goście mogli nie tylko obejrzeć i posłuchać pięknych ludowych utworów, ale również zapoznać się z ofertą instytucji i podmiotów samorządowych. Nieopodal sceny został rozstawiony namiot Powiatu Myszkowskiego, w którym pracownicy Starostwa służyli radą w rozmaitych sprawach. Swoje stoiska miały również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Myszkowska Spółdzielnia Mleczarska, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy. 
Szczególną atrakcja były symulatory, które przywiózł Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Organizatorzy – Powiat Myszkowski i Gmina Niegowa – dziękują wszystkim wymienionym wyżej instytucjom, darczyńcom, ochotniczym strażom pożarnym, kołom gospodyń wiejskich, Gminnej Orkiestrze Dętej z Bliżyc, ośrodkom kultury – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niegowie, Gminnemu Ośrodkowi Promocji Kultury w Koziegłowach, Miejskiemu Domu Kultury w Myszkowie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Żarkach, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Poraju. 


I oczywiście – wielkie podziękowania należą się wszystkim przybyłym i zaproszonym gościom – za udział i wiele ciepłych słów podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Niegowie.

 

05

WRZ

2022

245

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.