Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dożynki Powiatowo-Gminne w Cynkowie

Cynków! Cynków! Cynków! W minioną niedzielę to właśnie w tej malowniczo położonej miejscowości w Gminie Koziegłowy odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Wspaniała atmosfera, tłumy gości i rewelacyjny repertuar złożyły się na bardzo udane święto plonów. Dopisała pogoda, zaproszeni goście, a przede wszystkim – rolnicy z Powiatu Myszkowskiego. Szczególnym punktem tegorocznych Dożynek było uroczyste przekazania samochodów pożarniczych dla OSP z Siedlca Dużego i OSP z Winowna.

Dożynki to bardzo szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykły nastrój tej uroczystości wynika z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika, przynosi radość i nadzieję na przyszły rok. Gospodarzami Dożynek byli Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka.

Obchody rozpoczęły się mszą św., którą koncelebrowali ks. proboszcz Zygmunt Furgoł i ks. proboszcz Kazimierz Świerdza. 
Oprawę muzyczną na czas mszy i podczas części oficjalnej zapewniły Gminna Orkiestra Dęta z Koziegłów pod batutą Henryka Nowaka i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc pod batutą Wojciecha Pompki.
Tuż po mszy Komendant Gminny OSP w Koziegłowach Antoni Łuszczyk wydał komendę do odśpiewania Roty, po czym rozpoczęła się właściwa część uroczystości.

Wśród zaproszonych gości na widowni znaleźli się m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Śląski Kurator Oświaty w Katowicach Urszula Bauer, Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Wójt Gminy Niegowa Mariusz Rembak, Zastępca Burmistrza Myszkowa Iwona Franelak, Członkowie Zarządu Powiatu Jolanta Koral, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Mariusz Karkocha, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Janusz Romaniuk, przedstawiciele delegacji z węgierskiego Gyorujbarat w wiceburmistrzem Istvanem Arvai na czele, Sekretarz Powiatu Myszkowskiego Krystyna Jasińska, Sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy Krzysztof Bąk, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach Arkadiusz Krzemiński, Komendant Powiatowy Policji w Myszkowie Marcin Lemański, Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie Sergiusz Wiśniewski, Komendant Komisariatu Policji w Koziegłowach Krzysztof Macherzyński,, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia w Katowicach Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach Roman Włodarz, Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek, Zastępca Dyrektora Śląskiego Oddziału ARiMR w Częstochowie Dawid Zamora, Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie Krzysztof Sosnowski, Wiceprezes Zarządu TAURON Artur Warzocha, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie Urszula Koral, Kierownik Biura Powiatowego ARMiR w Myszkowie Daniel Wróbel, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Myszkowie Jarosław Jaskólski, Monika Stemplowska – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.

Tego dnia Cynków był pięknie udekorowany, jak przystało na święto plonów. Z okazji dożynek pod sceną stanęły przepiękne wieńce, wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu.

W swoich przemówieniach gospodarze Dożynek – Starosta Piotr Kołodziejczyk i Burmistrz Jacek Ślęczka podkreślili jak ważnym elementem ładu społecznego jest działalność rolników, podziękowali wszystkim za całoroczny trud. 

Starostą i Starościną Dożynek w Cynkowie byli Marta Góra z Cynkowa i Stanisław Łapaj z Sokolnik w Gminie Niegowa. Oboje wspaniale wywiązali się ze swoich obowiązków, z których szczególnie ważnym było przekazania chleba i miodu na ręce gospodarzy. 

Na scenie zaprezentowały się również koła łowieckie z Powiatu Myszkowskiego, które, jak co roku, przygotowały smaczny poczęstunek dla dożynkowych gości. W tym roku przybyły koła - Sarni Stok, Jeleń, Szarak, Cietrzew, Orle Gniazdo, Dublet, Wataha, Dzik.

Ważnym elementem dożynek powiatowych jest uhonorowanie w postaci nagród - rolników bądź instytucji wspierających rolnictwo.

  • W tym roku Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy otrzymał Dariusz Góra z Cynkowa. 
  • Nagrodę Burmistrza Miasta Myszkowa otrzymali Elżbieta i Antoni Błaszakowie.
  • Nagrodę Samorządu Miasta i Gminy Żarki otrzymał Łukasz Zasik z Przybynowa.
  • Nagrodę Wójta Gminy Poraj otrzymał Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego.
  • Nagrodę Wójta Gminy Niegowa otrzymał Arkadiusz Pikuła z Niegowy.
  • Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Michał Paliga z Gniazdowa.

Szczególną częścią tegorocznych dożynek było uroczyste przekazania pojazdów pożarniczych dla OSP Siedlec Duży i OSP Winowno. Pojazd został zakupiony dzięki wsparciu Gminy i Miasta Koziegłowy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Województwa Śląskiego, TAURON Polska Energia.

Ogromnego wsparcia w zakresie pozyskania środków udzieliła Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.
W dalszej część Dożynek Burmistrz Jacek Ślęczka wręczył swoje nagrody dla KGW Wojsławice i KGW Jastrząb za udział w tegorocznej Bitwie Regionów. Burmistrz nagrodził również uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego KRUS „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych sytuacji unikamy”.
II miejsce - Julia Kidawa, SP Winowno, klasa IV (w II  grupie wiekowej klasy 4-8)  
II miejsce – Alan Łętka, SP Gniazdów, klasa I (w I  grupie wiekowej klasy 0-3)

Burmistrz nagrodził także Kacpra Machurę z SP w Pińczycach za wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na rymowankę „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych sytuacji unikamy”.

Stałym i ważnym elementem dożynkowego scenariusza jest zawsze przekazanie wieńców przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich – na ręce szczególnych gości.
Wieńce od poszczególnych kół otrzymali: Poseł do PE Jadwiga Wiśniewska – KGW Ziemianki, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka– KGW Sokolniki, Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk – KGW Koziegłówki, Burmistrz Jacek Ślęczka i Przewodnicząca Joanna Kołodziejczyk – KGW Cynkowianki (wieniec ten został przekazany delegacji z Węgier), Burmistrz Włodzimierz Żak – KGW Nowowsianki, Burmistrz Klemens Podlejski – KGW Wysoczanki, Wójt Katarzyna Kaźmierczak – KGW Kalina, Wójt Mariusz Rembak – KGW Niegowa, Przewodniczący Mariusz Karkocha – KGW Malwy, Z-ca Dyrektowa ARiMR Dawid Zamora i Kierownik ARiMR Daniel Wróbel – KGW Kotowice, Prezes Roman Włodarz – KGW Zaborze, Dyrektor Marek Dziubek – KGW Choronianki, Prezes TAURON Paweł Szczeszek – KGW Lgoczanki, Z-ca Dyrektora KRUS Krzysztof Sosnowski – KGW Ogorzelnik.

Zaraz po uroczystym przekazaniu wieńców rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw na scenie zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich. Tego dnia wystąpiły – KGW Cynkowianki, KGW Wysoczanki, KGW Nowowsianki, KGW Choronianki, KGW Kalina, KGW Malwy. 
Następnie specjalny występ dało KGW Mysłowianki, po którym zaprezentowała się Kapela Biesiadna z Choronia, a następnie w świat subtelnych utworów zabrała publiczność Karolina Garleja.

Kiedy zbliżał się wieczór, przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Przed widownią w Cynkowie wystąpili – Grzegorz Stasiak, Duet Romantica i Kapela Estradowa Roy. Ostatnim elementem obchodów była zabawa taneczna przy muzyce w wykonaniu zespołu Eminems.

W przygotowania Dożynek włączyła się społeczność Cynkowa, za którą serdecznie dziękujemy. Cynków tego dnia był czarujący!
Podziękowania należą się także Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie i wszystkim ośrodkom kultury w gminach Powiatu Myszkowskiego.

28

SIE

2023

334

razy

czytano

Biuro Promocji, Kultury i Sportu

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.