Cennik usług za usuwanie pojazdów

Na ostatniej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli stawki za parkowanie i holowanie pojazdów. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, Rada Powiatu ustala stawki na terenie Powiatu, za każdy pojazd gdy jest on usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, nie okazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego. Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy: kierowała nim osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, lub nie posiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu albo też jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.
Decyzję o przemieszczeniu lub usunięciu pojazdu z drogi podejmuje: policjant lub w innym przypadku strażnik miejski czy też osoba dowodząca akcja ratowniczą.
W niektórych przypadkach określonych w ustawie pojazd jest usuwany z drogi przez jednostkę wyznaczoną przez starostę.
Usunięty pojazd umieszcza się na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie.
Ustalone przez Radę Powiatu w Myszkowie stawki wyglądają następująco:

CENNIK USŁUG ZA USUNIĘCIE
Ryczałt w granicach powiatu (1 sztuka)

Rower, motorower - 100,00 zł
Motocykl - 200,00 zl
Samochód osobowy - 280,00 zł
Pojazd wolnobieżny - 400,00 zl
Samochód ciężarowy do 3,5 t - 350,00 zł
Samochód ciężarowy do 12 t - 400,00 zł
Pojazdy powyżej 12 t - 800,00 zł
Autobus - 1200,00 zł
Inne pojazdy - 200,00 zł