Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Już po raz kolejny w dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej.
Dzisiejsze święto ma za zadanie popularyzację wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzięki zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Polski, każdy ma prawo używać polskich barw do podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń.


Fot. Andrzej Kozłowski
Flagi przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Myszkowie

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Początkowo święto to, ustanowione w uchwale Senatu RP nosiło nazwę Dnia Orła Białego. Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach. Dzień taki świętują m.in. Amerykanie, Rosjanie, Szwedzi czy Estończycy.
Początek maja jest niewątpliwie czasem, gdy polskie flagi są wyjątkowo dobrze eksponowane. 1 maja mamy Święto Pracy, już następnego dnia - Dzień Flagi, a 3 maja świętujemy z kolei rocznicę pierwszej polskiej konstytucji. 2 maja jest świętem państwowym, ale nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Ustanowienie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej łączyło się ze zmianami w prawie o godle, barwach i hymnie Polski. Po zmianie przepisów obowiązujących jeszcze od 1980 roku pozwolono każdemu na eksponowanie polskiej flagi w miejscach i pomieszczeniach. Warunkiem jest, aby polska flaga znajdowała się w miejscu, w którym otoczona będzie czcią i szacunkiem. Dzięki temu można jej użyć np. podczas rodzinnych uroczystości.
Biel i czerwień pochodzą z herbu państwowego - białego orła w koronie na czerwonym tle. Barwy te są ustanowione w polskiej konstytucji. Polska flaga i jej barwy kształtowały się na przestrzeni wieków. Nasze barwy narodowe jako jedne z nielicznych mają swoje silne oparcie w heraldyce. W układzie poziomym barwa biała jest u góry, natomiast w pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
Polska flaga biało-czerwona po raz pierwszy została użyta w charakterze barw państwowych w 1831 r. 7 lutego tego roku Sejm Królestwa Polskiego uchwalił odpowiednią ustawę.
Biało-czerwone barwy stały się symbolem naszego państwa ponownie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Ustawa określa proporcje długości i szerokości flagi, a także stopień nasycenia barw - białej i czerwonej. Jeżeli są trzy maszty, to flaga polska powinna być podniesiona na środkowym. Mimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

02

MAJ

2007

26688

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.