Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

"Polska to jest wielka rzecz", "A tu pospolitość skrzeczy", "Chopin gdyby jeszcze żył, toby pił", "Chłop potęgą jest i basta", "Cóż tam panie w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?", "Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, czapki wicher niesie, róg hula po lesie, ostał ci się ino sznur", "Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna", "Sami swoi polska szopa, i ja z chłopa i wy z chłopa" czy "Trza być w butach na weselu".
Któż nie pamięta tych cytatów z "Wesela"?
Wkrótce dzięki realizacji złożonego wniosku, który uzyskał najpierw akceptację Zarządu Powiatu w Myszkowie, a następnie dofinansowanie z Kuratorium Oświaty w Katowicach uczniowie z Zespołu Szkół w Żarkach, będą mieli okazję chłonąć atmosferę czasów Wyspiańskiego.


Autoportret Wyspiańskiego

Tuż po wakacjach odwiedzą miejsca pamięci związane z tym wielkim polskim poetą, dramaturgiem, malarzem i architektem, którego Rok aktualnie obchodzimy.
Zespół Szkół w Żarkach w czerwcu złożył wniosek do Śląskiego Kuratorium Oświaty o dofinansowanie do wycieczki szkolnej w ramach programu -"Podróże historyczne w czasie i przestrzeni".
Dyrektor żareckiego zespołu szkół Janina Cuglewska, skutecznie zawnioskowała o dotację w kwocie 797 zł ( 50% całkowitego kosztu) na dofinansowanie wycieczki do Krakowa. Będzie to jednodniowy wyjazd edukacyjny - "Śladami Młodej Polski" - dla uczniów klas drugich Liceum Ogólnokształcącego z rozszerzonym zakresem nauczania języka polskiego. Grupa 45 osobowa (uczniowie wraz opiekunami i kierownikiem wycieczki) uda się do Krakowa 18 września.
Celem tego interesującego wyjazdu jest m.in.: poznanie miejsc związanych z sylwetką i twórczością Stanisława Wyspiańskiego, miejsca historyczne i podłoże kulturowe epoki Młodej Polski.


Bronowicka Rydlówka, którą odwiedzą nasi uczniowie

W programie przewidziano zwiedzenie: barokowego klasztoru oo. Paulinów, panteonu narodowego - krypty kościoła Św. Michała z katakumbami i grobami zasłużonych poetów polskich (w tym St. Wyspiańskiego), oddanie hołdu i zapalenie zniczy wielkim Polakom spoczywającym na Skałce, kościoła oo. Franciszkanów, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, "Jamy Michalika" oraz Rydlówki w Bronowicach.
Wśród szkół ponadgimnazjalnych wpłynęły dwa wnioski z zespołów szkół z powiatu myszkowskiego, które po otrzymaniu pozytywnej opinii Zarządu Powiatu, złożyły wnioski w Śląskim Kuratorium Oświaty do otwartego konkursu ofert na dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży do miejsc pamięci narodowej - "Podróże historyczno - kulturowe w czasie i przestrzeni".
Dzięki temu wyjazdowi uczniowie poznają głębiej podłoże literackie oraz atmosferę okresu Młodej Polski poprzez bezpośredni kontakt z miejscami historii polskiej literatury, co z pewnością będzie dla młodzieży bodźcem do zgłębiania wiedzy o spuściźnie, dorobku i pięknu polskiej literatury.

16

LIP

2007

29071

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.