Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Myszkowie, Ośrodek KARTA - niezależna organizacja pozarządowa zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Wschodniej, niesieniem wiedzy o człowieku współczesnym oraz szerzeniem tolerancji i demokracji, zwraca się do społeczeństwa naszego powiatu o odpowiedź na apel.

Ponad 60 lat po zakończeniu II wojny światowej ponownie rozpoczęto zbieranie informacji o jej ofiarach. 1 września 2006 r. zainaugurowany został program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Jest on wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie listy poszkodowanych (dostępnej w Internecie), na której znalazłoby się możliwie najwięcej nazwisk osób represjonowanych wraz z informacjami o ich wojennych losach. Dzięki temu może uda się ostatecznie podsumować cierpienia narodu i oddać cześć pamięci ofiar.

Dane zbierane są w Ośrodku KARTA w Warszawie. Pracowników Ośrodka interesują losy wszystkich - poległych w walce, zamordowanych, osadzonych w obozach, więzieniach i gettach, przymusowych pracowników, osób wysiedlonych.

Dlatego Ośrodek KARTA bardzo prosi o zgłaszanie się osób, które padły ofiarą prześladowań ze strony okupanta niemieckiego, lub które wiedzą o represjonowanych członkach rodziny lub przyjaciołach. Dane te zostaną uzupełnione o informacje pochodzące z muzeów, archiwów oraz publikacji książkowych.

Na stronie internetowej www.straty.pl można już dziś szukać wiadomości o losach ponad pół miliona osób, o których informacje przekazali oni sami, ich krewni, lub partnerskie instytucje badawcze.

Aby przekazać posiadane informacje do Ośrodka wystarczy wypełnić ankietę dostępna na stronie www.straty.pl (tam też szczegóły programu) i odesłać ją do siedziby w Warszawie lub opisać losy poszkodowanego w liście wraz z jego dokładnymi danymi osobowymi.

14

LIP

2008

43224

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.