Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Światełko pokoju zapłonęło u Starosty

We wtorek 16 grudnia w Starostwie Powiatowym Związek Harcerstwa Polskiego przekazał Staroście Myszkowskiemu Marianowi Wróblowi "Światełko Betlejemskie". Przekazanie odbyło się w trakcie wieczoru artystycznego.


Fot. Andrzej Kozłowski
Przekazanie "Betlejemskiego Światła Pokoju 2008"

Związek Harcerstwa Polskiego podjął zapoczątkowany przez skautów austriackich zwyczaj i od 1991 roku Betlejemskie Światło Pokoju trafia na polskie stoły wigilijne, do kościołów, szkół, szpitali, domów opieki społecznej oraz do władz lokalnych i państwowych. Choć nasi harcerze od ok. 10 lat przywożą Światełko, jednak do rak Starosty indywidualnie trafiło po raz pierwszy w historii. Betlejemskie Światło w imieniu kilkudziesięciu zuchów i harcerzy przybyłych do sali sesyjnej Starostwa z całego powiatu przekazał komendant Hufca ZHP Ziemi Myszkowskiej im. Wojsk Obrony Powietrznej Kraju hm Andrzej Jąderko. O idei Światełka w trakcie uroczystości opowiedział dh Mateusz Kciuk.
"Wierzymy, że to Światło ma niesamowitą moc. Dzięki ludziom dobrej woli - harcerzom, dotarło do powiatu myszkowskiego. Wierzymy też, że dzięki temu uda nam się wlać w serca ludzi, których spotkamy w najbliższych dniach, odrobinę dobra i miłości oraz że Światło to będzie dla nas synonimem wolności i pokoju" - powiedział komendant hufca ZHP Andrzej Jąderko.
Starosta Marian Wróbel złożył wszystkim harcerzom życzenia Świąteczne. Podkreślił również wagę i rolę ZHP: "Chcę podziękować Związkowi Harcerstwa Polskiego za działania na rzecz oświaty, wychowania młodzieży. Jesteście wszędzie tam gdzie jest potrzebujący człowiek. Niesiecie pomoc chorym, pomagacie ubogim."
W przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju uczestniczyli, oprócz starosty m.in.: wicestarosta Jan Kieras, członkowie Zarządu Jadwiga Skalec i Andrzej Jastrzębski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Stachera i radna Małgorzata Gorczyca - Jędrycha.


Fot. Andrzej Kozłowski
Symboliczne łamanie sie opłatkiem z harcerzami

Przekazanie symbolicznej lampki pokoju nastąpiło w trakcie odbywającego się w Starostwie słowno - muzycznego montażu najpiękniejszych kolęd polskich i zagranicznych oraz wierszy bożonarodzeniowych Bogumiły Adamek, recytowanych przez Katarzynę Pachnycz, Paulinę Grzesik, Marikę Szecówkę i Karola Kozłowskiego z Zespołu Szkół Nr 2 w Myszkowie-Będuszu. Całość dopełnił wspaniały muzyczny, liryczny i pełen ciepła występ Weroniki Będkowskiej oraz harcerskich kolęd z gitarą. Spektakl odbył się wg scenariusza Andrzeja Kozłowskiego, rzecznika prasowego Starostwa. Hasłem tegorocznej akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa: "Nieśmy płomień braterstwa".
Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 r. w austriackim mieście Linz jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Światło Pokoju, przywiezione przez skautów słowackich, przekroczyło granicę Polski w niedzielę 14 grudnia. Na Łysej Polanie w Tatrach odebrali je m.in. harcerze myszkowskiego hufca ZHP, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w jego przekazaniu. Główne uroczystości odbyły się w Kieżmarku na Słowacji, a myszkowscy harcerze Hufca Ziemi Myszkowskiej pełnili służbę podczas niedzielnej liturgii. Na koniec wszyscy połamali się symbolicznym opłatkiem.

16

GRU

2008

86046

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.