Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Z badań Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wynika, że co czwarty chory na cukrzycę na Śląsku nie wie, że jest dotknięty tą chorobą. Dowiaduje się o niej najczęściej w chwili gdy dostanie zawału serca albo zacznie tracić wzrok. Kto chce wiedzieć, czy ma cukrzycę, powinien zbadać cukier. Taką okazją były bezpłatne badania, które przeprowadzone zostały w minioną niedzielę w LO w Myszkowie. W sumie skorzystała z niej rekordowa w skali województwa liczba ponad 150 osób.


Fot. Andrzej Kozłowski
Badanie poziomu cukru

Akcja bezpłatnych badań w ramach programu "Zdążyć przed cukrzycą", zorganizowana została przez Małgorzatę Handzlik, posłankę do Parlamentu Europejskiego, starostę myszkowskiego Mariana Wróbla i Stowarzyszenie Diabetyków Śląskich Zarządu Wojewódzkiego. Badaniom towarzyszyło ankietowanie mieszkańców powiatu myszkowskiego pod potrzeby pracy naukowej prof. Władysława Grzeszczaka, diabetologa ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.


Fot. Andrzej Kozłowski
Spirometria

"Z założenia decydując się na realizację akcji w Myszkowie chcieliśmy znaleźć tych, którzy mają cukrzycę, ale o tym nie wiedzą. W Polsce jest około 30% pacjentów, którzy powinni znaleźć się w poradniach diabetologicznych, a nigdy tam nie byli." - mówi Barbara Tometczak, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Jak podkreślają organizatorzy, badania w Myszkowie były rekordowe pod względem liczby osób, które zgłosiły się na badania, pomimo że uprzednio przeprowadzane były w dużo większych ośrodkach miejskich jak Dąbrowa Górnicza czy Zawiercie, tam liczba osób chętnych do badań była zdecydowanie mniejsza.


Fot. Andrzej Kozłowski
Badanie skóry głowy

Badania objęły przesiewowe badanie cukru (dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą HbA1C), cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, tkanki tłuszczowej i ciśnienia tętniczego, spirometrię, skóry głowy pod kątem łysienia i dermokonsultacje. Badania przeprowadziła grupa specjalistów ze Stowarzyszenie Diabetyków Śląskich Zarządu Wojewódzkiego. "Takie akcje powinny być organizowane częściej, ponieważ normalne badanie trudno otrzymać u lekarza pierwszego kontaktu" - mówi pani Basia, oczekująca na badania. - "Tutaj i szybciutko, i wygodnie, prawie w locie. Na dodatek bezpłatnie, to też bardzo duży plus. Takie badania, lekarz zleca tylko przy określonych dolegliwościach, a tutaj można sprawdzić czy coś złego się dzieje. Dlatego warto było skorzystać z tej okazji."


Fot. Andrzej Kozłowski
Badanie tkanki tłuszczowej

Jak widać na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań, akcja jest konieczna. Ale za tym musi pójść również edukacja. Żeby uniknąć powikłań, trzeba zdrowo się odżywiać, prowadzić higieniczny tryb życia i korzystać z możliwości bezpłatnego przebadania.
Lekarze alarmują: cukrzyca to już epidemia, bo coraz mniej się ruszamy, a coraz więcej jemy. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych na Śląsku wynika, że choruje na nią już 400 tys. osób, ale aż co czwarta nie zdaje sobie z tego sprawy.

23

MAR

2009

33670

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.