Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Myszkowie - Będuszu miała okazję w ubiegłym tygodniu uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez studentów z Chin i Kazachstanu. Szkoła uczestniczy w projekcie "Enter Your Future" realizowanym przez Komitet Naukowy AIESEC Polska. Studenci gościli również u Starosty.


Fot. Andrzej Kozłowski
Anglojęzyczna lekcja z ekonomii

Przez niemal tydzień, w ramach projektu, w powiecie myszkowskim gościła trójka studentów: Leon i Dayong z Chin oraz Liliana z Kazachstanu. "Głównym celem projektu jest szerzenie idei kreatywnej przedsiębiorczości oraz uczenie polskiej młodzieży tolerancji wobec innych kultur i religii świata. Z założenia projekt Enter Your Future ma być impulsem dla uczniów, który zachęci ich do bycia proaktywnym i wychodzenia z własną inicjatywą" - tłumaczy Agnieszka Skorek, z-ca dyr. Zespołu Szkół w Będuszu. Ideą projektu jest także uczenie polskiej młodzieży tolerancji wobec innych kultur i religii świata. Chiny dla przeciętnego Polaka, są zarówno bardzo interesujące, jak i bardzo nieznane. Chiny to kraj fascynujący, ze wspaniałą kulturą, kuchnią tysiąca smaków i przebogatą przyrodą. Dlatego też chińscy studenci byli bardzo zainteresowani tymi aspektami naszego powiatu. "Chińczycy to bardzo mili ludzie. Bardzo podobało im się w Polsce, a najbardziej polskie jedzenie, którym byli wręcz zachwyceni. Największe wrażenie zrobiło na nich to, że nasz powiat nie jest jeszcze zbytnio zurbanizowany, że pozostały jeszcze dziewicze miejsca, gdzie ładnie śpiewają ptaki i gdzie można zachwycać się pięknem krajobrazu." - dzieli się wrażeniami z kontaktów polsko - chińskich Klaudia Kitala, uczennica ZS w Będuszu.


Fot. Andrzej Kozłowski
Spotkanie starosty ze studentami

Podczas tygodniowego pobytu studenci prowadzili warsztaty rozwijające przedsiębiorczość a także część czasu poświęcili tematyce wrażliwości i otwartości kulturowej. Uczniowie mogli m.in. przekonać się jak ich imiona pisze się w języku chińskim. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim, co pozwoliło naszej młodzieży na praktyczne sprawdzenie znajomości języka. W czasie pobytu studenci zamieszkali u rodzin uczniów, gdzie mogli przekonać się jak żyją ich polscy młodsi koledzy i koleżanki, poznać naszą kulturę i obyczaje. Zwiedzili również najbliższą okolicę m.in. Mirów, Bobolice, Złoty Potok.
Studenci z Chin i ich kazachska koleżanka gościli w piątek w Starostwie. Z młodzieżą spotkali się starosta myszkowski Marian Wróbel i wicestarosta Jan Kieras. Młodzi Chińczycy przedstawili starostom sytuację społeczno - gospodarczą Chin. Po spotkaniu można było dojść do przekonania, że obcowanie z tym krajem jest jak lustro - każdy odnajduje w nim samego siebie i widzi co innego. Każdy oczywiście znajduje we współczesnych Chinach argumenty na poparcie własnych tez o tym kraju. Starosta nie ukrywał swojego zainteresowania chińską gospodarką. Rozmowy dotyczyły również sukcesów chińskich sportowców na Igrzyskach w Pekinie. Studenci nie ukrywali swojego zaciekawienia Polską i naszym powiatem, potwierdzając spore zainteresowanie gospodarcze Polską w Chinach. Obaj studenci pochodzą z Pekinu i Tiencinu. Dla porównania sam Tiencin liczy tyle ludności ile wynosi 1/3 mieszkańców Polski, ma 18 dzielnic, 6 węzłów kolejowych, 3 obwodnice, 7 dróg szybkiego ruchu i 6 autostrad oraz budynki, jak Tianjin Xinda Plaza, liczący 51 kondygnacji i 238 m wysokości.
Wspólna zabawa, rozmowy, wymiana poglądów z praktykantami z zagranicy to fantastyczna okazja do nauki, poszerzenia horyzontów oraz otwarcia się na świat dla naszych uczniów. Widać, że zainteresowanie owo wzrasta, gdyż obecnie powstaje anglojęzyczna strona Szkoły w Będuszu, pod adresem www.ss2bedusz.za.pl Nie ulega wątpliwości, że nasze kontakty z Chinami mogą być już tylko coraz częstsze i coraz intensywniejsze.

24

MAR

2009

9097

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.