Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Do Rabki po zdrowie – wspólna akcja Starostwa i Marszałka

Spod budynku Starostwa w miniony czwartek 26 lutego, odjechała pierwsza grupa dzieci na bezpłatny turnus rehabilitacyjny do Sanatorium w Rabce. „Leczenie uzdrowiskowe to coś i dla ducha, i dla ciała. Ma formę terapii w sanatorium, a wszystko bezpłatnie i w atrakcyjnym regionie naszego kraju” – mówi radna powiatowa Dorota Kaim – Hagar, Naczelna Lekarz Szpitala - inicjator i organizator tej formy pomocy dla dzieci. Bezpłatne turnusy dla dzieci były możliwe dzięki współpracy Starostwa i Urzędu Marszałkowskiego.


Fot. Andrzej Kozłowski
Mali turnusowicze wraz z Zarządem Powiatu. Efektem kuracji w uzdrowisku będzie, dla małych kuracjuszy z naszego powiatu, poprawa ogólnego stanu zdrowia.

Gwar, radość i uśmiech na ustach w połączeniu ze łzami rozstania z rodzicami, w takiej niezapomnianej dla każdego dziecka atmosferze wyjeżdżała pierwsza grupa dzieci z powiatu myszkowskiego na turnus rehabilitacyjny. Bezpłatny turnus dla 80 dzieci odbywał się będzie przez cztery tygodnie w Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci im. dr Adama Szebesty w Rabce-Zdroju. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym potrwa 27 dni, a jego koszt w całości pokrywa Śląski Oddział NFZ. Organizatorzy przewidzieli trzy wyjazdy turnusowe. W sumie z tej formy pomocy Starostwa i Urzędu Marszałkowskiego skorzysta ok. 250 potrzebujących dzieci z naszego powiatu. Rabka znana jest w całej Europie z bogatych złóż solanek, wyjątkowo korzystnego klimatu, na który wpływa nasłonecznienie i zalesienie okolic Gorców. Dzieci będą miały niewątpliwą okazję do skorzystania z szerokiej palety zabiegów i fachowej pomocy medycznej w zakresie schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, alergii i leczenia wad postawy. W bogatym programie turnusu znajdą się ponadto m.in. dyskoteki, wyprawy w góry, zajęcia gimnastyczne z instruktorem, projekcje filmów, udział w imprezach plenerowych, turnieje i konkursy.
„Organizacja takiego turnusu jest dużym wyzwaniem, które jednak warto podjąć. Zdecydowałam się na organizację turnusów, gdyż problem chorych dzieci jest mi szczególnie bliski. Na co dzień pracując jako lekarz pediatra spotykam się z dziećmi, które wymagają takiej opieki. Jednak z różnych przyczyn nie mają możliwości skorzystania z niej. Cieszę się z faktu, że udało mi się zaprosić do współpracy Wicemarszałka Województwa Mariusza Kleszczewskiego i Starostę Myszkowskiego Mariana Wróbla, którzy nie zawahali się ani minuty, aby pomóc potrzebującym dzieciom z powiatu myszkowskiego. Dziękuję kolegom radnym, którzy zaangażowali się w tą akcję. Nagrodą dla nas wszystkich będą uśmiechy dzieci i ich lepsza kondycja zdrowotna.” – mówi radna Dorota Kaim – Hagar. Marszałek Kleszczewski pomógł załatwić wszystkie sprawy związane z odpłatnością w NFZ i w Rabce. Autokary wspólnie zapłacili starosta i wicemarszałek.
Efektem kuracji w uzdrowisku będzie dla małych kuracjuszy z naszego powiatu poprawa ogólnego stanu zdrowia, a w szczególności: polepszenie samopoczucia - zarówno fizycznego jak i psychicznego, zmniejszenie dolegliwości bólowych, usprawnienie ruchowe czy zmniejszenie dawki i rodzajów dotychczas przyjmowanych leków. Plan dnia dzieci będą miały wypełniony od wczesnego rana do wieczora. Poza zabiegami wykonywanymi przez personel medyczny, zajęciami prowadzonymi przez dział rehabilitacji i zajęciami dydaktycznymi w szkole, czas pobytu wypełniony będzie przez pedagogów i pozalekcyjnymi zajęciami wychowawczymi, a także tym co dla kuracjuszy najważniejsze, czyli leczeniem klimatycznym, łączącym pobyt na świeżym powietrzu z poznawaniem kultury regionu podhalańskiego.

04

MAR

2009

38945

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.