Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

„Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa” – pisał Juliusz Słowacki. W wieku XV Polacy byli najlepszymi mówcami w Europie. Aż trudno w to uwierzyć, słysząc dzisiaj, jaką polszczyzną posługują się dziennikarze, politycy, nauczyciele, naukowcy, inżynierowie... . Mówimy po polsku źle. Konkurs „Mistrz Mowy Polskiej” organizowany w Zespole Szkół w Koziegłowach pod patronatem Starosty Myszkowskiego Mariana Wróbla ma szansę to zmienić, ukazując piękno języka polskiego, promując młode osoby mówiące poprawnie i barwnie.


Fot. Andrzej Kozłowski
W językowych zmaganiach uczestniczyły szkoły podstawowe ze wszystkich gmin powiatu

We wtorek w Szkole Podstawowej im. Alfreda Szklarskiego w Koziegłowach odbył się II Powiatowy Konkurs Mistrza Mowy Polskiej 2009 dla uczniów szkół podstawowych powiatu myszkowskiego pod patronatem Starosty Myszkowskiego. Wydaje się, iż obecnie, kiedy w języku polskim jest tak dużo naleciałości, wulgaryzmów i agresji, takie konkursy jak „Mistrz Mowy Polskiej” są potrzebne i niezwykle pożyteczne. Jak zgodnie mówią o idei konkursu jego główni organizatorzy Mirosława Stelmach – Kwoka i Grzegorz Kwoka: „Celami Konkursu są: propagowanie konieczności troski o poprawność językową; wskazanie na bogactwo zasobów języka polskiego i korzyści z czerpania z tych możliwości językowych, uświadamianie siły języka, którym się posługujemy, zaszczepienie uczniom troski o język i kulturę narodową, budowanie poczucia wyższości języka narodowego nad
zapożyczeniami, slangiem, wpajanie dzieciom zasady odpowiedzialności za sposób używania języka, czy także wypracowywanie nawyków korekty i samokorekty w posługiwaniu się polszczyzną”
. Państwo Kwoka zorganizowali konkurs wraz z Grażyną Woś z ZS Nr 5 w Myszkowie i Dominiką Stelamch z ZS-P Nr 4 w Myszkowie. Atrakcyjne nagrody w postaci książek i pucharu dla zwycięzców ufundował Starosta Myszkowski. Nagrody zwycięzcom wręczyli starosta myszkowski Marian Wróbel i członek Zarządu Powiatu Andrzej Jastrzębski. Uczestnicy konkursu otrzymali również nagrody z rąk poseł na Sejm RP Jadwigi Wiśniewskiej i zastępcy burmistrza Koziegłów Stanisława Błońskiego.


Fot. Andrzej Kozłowski
Nagrody zwycięzcom wręczyli starosta myszkowski Marian Wróbel i członek Zarządu Powiatu Andrzej Jastrzębski

Konkurs podzielony był na wiele zadań. Uczestnicy musieli odpowiadać na bardzo trudne zadania językowe, recytować wiersze itp. Wręczając nagrody starosta Marian Wróbel powiedział: „Konkurs jest bardzo pożyteczny, potrzebny. Cieszy się coraz większą popularnością. Na stałe wpisał się w mapę powiatowych imprez kulturalnych. Chce podkreślić bardzo wysoki poziom wiedzy uczniów biorących udział w Konkursie. Gratuluję jego organizatorom. Wiedza która uczniowie zdobyli przygotowując się do Konkursu będzie w przyszłości procentować.”
W zmaganiach brali udział uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych wszystkich gmin powiatu myszkowskiego, zarówno w formie zadań pisemnych jak i ustnych.
Jak mogliśmy się przekonać świetną zabawą, służącą rozwijaniu języka jest rozwiązywanie odpowiednich zagadek językowych. Były również zadania dotyczące języka potocznego, nieoficjalnego, codziennego.
Zwycięzcą został Zespół Szkół Nr 1 - Szkoła Podstawowa, w składzie: Kinga Ceballos, Sylwia Szczypka i Dagmara Fajt. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Przybynowie: Maciej Wiktor, Karolina Marcisz, Anna Peczek, a trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Koziegłowach: Magdalena Radecka, Anna Niedbała i Marta Netkowska.
Wystawie towarzyszyła ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem wystawa sprzętu, umundurowania i militariów zorganizowana przez znanego lokalnego kolekcjonera Wojciecha Radeckiego – sołtysa wsi Rzeniszów.

02

MAR

2009

97238

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.