Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W dniu Światowego Dnia Książki, przypadającego na 23 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach odbył się IX Wojewódzki Konkurs Czytelniczy "Kto czyta, nie błądzi". Patronat nad imprezą objęli Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, Starosta Myszkowski Marian Wróbel i Burmistrz Żarek Klemens Podlejski.


Fot. Andrzej Kozłowski
Finaliści Konkursu wraz z wicestarostą Janem Kierasem i członkiem Zarządu Powiatu Jadwigą Skalec

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Z Tomkiem Wilmowskim wyprawa to wspaniała zabawa". Już po raz dziewiąty dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach Tadeusz Pakuła, wraz z grupą nauczycieli zaprosił uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie czytelniczym "Kto czyta, nie błądzi". "Przewodnią ideą naszych imprez jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie dzieci do samodzielnego poszukiwania informacji, częstego kontaktu z wartościowymi książkami. W 2009 pragnęliśmy, aby uczniowie sięgnęli po powieści Alfreda Szklarskiego, które otwierają oczy młodych czytelników na świat, krzewią optymizm, wiarę w siebie i innych ludzi, uczą pokonywać trudności." - mówi dyrektor Tadeusz Pakuła.
Alfred Szklarski, patriota, bojownik w obronie wolnej Polski, redaktor, wybitny powieściopisarz, autor wielu książek przygodowych i literatury młodzieżowej, zwolennik demokracji, równości ludzkiej i przeciwnik jakiejkolwiek dyskryminacji i konfliktów, urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago. Jeszcze będąc dzieckiem, postanowił powrócić do korzeni, ojczyzny swoich rodziców i w 1926 roku zrealizował to postanowienie przyjeżdżając do Polski. Zamieszkał we Włocławku, tam gdzie dawniej mieszkali jego rodzice. W 1932 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Akademii Nauk Politycznych. Studia na wydziale Konsularno-Dyplomatycznym ukończył w roku 1938. W trakcie wojny działał w konspiracji, a później wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Walczył m.in. w powstaniu warszawskim. Po wojnie przez pewien czas zamieszkiwał w Krakowie, a później przeprowadził się do Katowic. Wojenne przeżycia, cierpienie ludności polskiej i okrucieństwo okupantów, zainspirowały go do zagłębienia się w historię amerykańskich Indian. Dzieje Polski i Indian amerykańskich były jego zdaniem bardzo sobie bliskie. W latach 1954-77 pełnił funkcję redaktora w katowickim wydawnictwie "Śląsk", które w latach późniejszych zrealizowało i wydało w licznych nakładach wiele z jego dzieł literackich. Jako pisarz zadebiutował w roku 1946, powieścią sensacyjną pt. "Gorący Ślad". Alfred Szklarski zmarł 9 kwietnia 1992 roku w Katowicach. Najsłynniejsze jego dzieła top seria powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach, w których chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników. Książki są lekturą łatwą i atrakcyjną dla wielu pokoleń.
Twórczość Szklarskiego zgromadziła na konkursie w Żarkach uczniów klas IV - VI ze szkół z kilku powiatów województwa śląskiego. Warto dodać, że imprezę zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Prosta formuła zabawy sprawdziła się przez 8 lat - rozwiązywanie testu wielokrotnego wyboru jako część I oraz turniej z działem publiczności jako finał. Uczniowie musieli wykazać się bogatą wiedzą na temat życia i twórczości tego znakomitego pisarza. Tradycją konkursów jest wręczanie dużej liczby książek najlepszym czytelnikom.
Zwycięzcom konkursu gratulowali wicestarosta Jan Kieras i członek Zarządu Powiatu Jadwiga Skalec. Do wszystkich uczestników i organizatorów konkursu list skierował starosta myszkowski Marian Wróbel.

Wyniki konkursu:
1. Somerlik Kacper - SP w Haźlach
2. Samek Piotr - SP w Żarkach
3. Dominika Węgier - SP w Więckach

Konkurs przygotowali: Tadeusz Pakuła, Barbara Sojka, Patrycja Tabaka, Maria Okularczyk.

29

KWI

2009

1545

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.