Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Od blisko 10 lat odbywa się regularnie wymiana szkolna między Liceum Ogólnokształcącym w Myszkowie a Integrierte Gesamtschule w Mutterstadt. Od kilku dni gości u nas kolejna grupa młodzieży. W poniedziałek młodzież z obydwu szkól przyjął starosta myszkowski Marian Wróbel.


Fot. Andrzej Kozłowski
Młodzież niemiecka i polska wraz ze starostą myszkowskim Marianem Wróblem i wicestarostą Janem Kierasem

Wymiana ta w znacznej części dofinansowywana jest ze środków fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. "Wymiana polsko-niemiecka odbywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest wymiana młodzieży połączona z jednotygodniowym pobytem u rodzin i zwiedzaniem kraju i szkoły gospodarza. W kwietniu młodzież spotyka się przeważnie w Myszkowie a w czerwcu w Mutterstadt. Głównymi celami tej wymiany są: poznawanie kultur obu narodów oraz poprawa umiejętności językowych " - mówi dyrektor LO w Myszkowie, Aleksander Surma.
Druga płaszczyzna współpracy realizowana jest na przełomie listopada i grudnia w Europahaus w Bad Marienberg, gdzie organizowane jest seminarium dotyczące Unii Europejskiej ( w języku angielskim i niemieckim ) z udziałem młodzieży klas starszych obu szkół. Przewodnim tematem jest: Unia Europejska i jej przyszłość. W każdym z programów uczestniczy ok. 20 uczeniów, zainteresowanych nauką języka niemieckiego, pragnących doskonalić swoje umiejętności językowe, poznawać kulturę kraju sąsiadów, zawierać nowe znajomości, zwiedzać ciekawe zakątki w obu krajach.
W poniedziałek 20 kwietnia młodzież spotkała się z władzami Powiatu. Starosta myszkowski Marian Wróbel, zaprezentował młodzieży niemieckiej specyfikę polskiego samorządu, kompetencje władz oraz walory gospodarcze powiatu myszkowskiego, zachęcając młodzież do przyjazdu na Jurę i spędzenia w naszym powiecie wakacji. Wicestarosta Jan Kieras opowiedział o walorach przyrodniczo - turystycznych naszego powiatu. "Za każdym razem uczniowie stwierdzają, że nie ma większych różnic między młodzieżą niemiecka i polską . Wszyscy mają podobny styl życia, podobne problemy, oczekiwania, zainteresowania. Wyjątkowe w naszej wymianie są nawiązane przyjaźnie i pokonywanie trudności językowych." - mówi dyrektor Surma.

26

KWI

2009

56824

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.