Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W miniony poniedziałek 20 kwietnia w Zespole Szkół Publicznych Nr 5 w Myszkowie odbyła się akcja "Wielkiego Czytania", międzynarodowej imprezy poświęconej walce z analfabetyzmem. Był to kulminacyjny moment myszkowskiej części ogólnoświatowej akcji poświęconej tym sprawom. W myszkowską akcję włączyli się lokalni samorządowcy.


Fot. Andrzej Kozłowski
Czytają burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk, starosta myszkowski Marian Wróbel i ks. Stefan Jachimczak

Tematem przewodnim tegorocznej kampanii są problemy analfabetyzmu i niskiego poziomu umiejętności czytania. 776 milionów dorosłych na świecie to analfabeci, z czego 2/3 stanowią kobiety. W tych dniach odbywają się na całym świecie, pod auspicjami UNESCO, spotkania, seminaria, dyskusje oraz inne przedsięwzięcia mające na celu zwrócenie uwagi na problem równego dostępu do edukacji. Co roku w jednym - tym samym na całym świecie dniu - odbywa się główna impreza akcji - Wielka Światowa Lekcja. W tym roku nosi ona nazwę "Wielkie Czytanie". We wspólnym czytaniu biorą udział zaproszone znane postaci z życia publicznego.
Myszkowski akcent ogólnoświatowej akcji odbył się w myszkowskiej "piątce" w poniedziałek 20 kwietnia. Wypełniając po brzegi salę gimnastyczną, młodzież szkół podstawowych i gimnazjów z wielkim zaciekawieniem wysychała fragmentów ulubionych książek naszych lokalnych włodarzy z ich lat młodzieńczych. Trzeba przyznać, że nasi samorządowcy bez tremy, ale z łezką w oku czytali książki, na których wychowały się całe rzesze dzieci w Polsce i na całym świecie. Przedstawiciele młodego pokolenia Myszkowian mogli wysłuchać "Kubusia Puchatka" w wykonaniu poseł na Sejm RP Jadwigi Wiśniewskiej. Następnie we wspólnej szkolnej ławce zasiedli starosta myszkowski Marian Wróbel, który skutecznie zainteresował młodzież fragmentem "Szatana z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk, który przeczytał fragment "Żywotu człowieka poczciwego" oraz ks. Stefan Jachimczak, przedstawiając "List do Efezjan". Po tej trójce, do ławy zasiadły panie w składzie: Urszula Motylewska - przewodnicząca Rady Miasta ("Ania z Zielonego Wzgórza"), Zofia Chwalba - radna Rady Miasta ("Fotoplastykon"), Krystyna Jasińska - kierownik wydziału edukacji UM ("Mały książę") oraz Małgorzata Kitala - Miroszewska, rzecznik prasowy UM w Myszkowie ("Kaczka dziwaczka"). Czytający opowiadali również jakie znaczenie ma czytanie dla młodego człowieka, jak wpływa na kształtowanie osobowości.
Ponadto mogliśmy obejrzeć występy wokalne chóru szkolnego oraz fragmenty obcojęzycznych wersji "Kopciuszka" po niemiecku oraz "Rzepki" po angielsku.
Na zakończenie "Wielkiego Czytania" wspólnie podpisano deklarację nawołującą o dostęp do powszechnej, bezpłatnej i wysokiej jakości edukacji. Podobną deklarację podpisywali uczestnicy "Wielkich Czytań" na całym świecie.

22

KWI

2009

55636

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.