Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W sytuacjach kryzysowych, gdy rodzina nie jest w stanie poradzić sobie z problemami; nie może, nie potrafi bądź nie chce zajmować się dzieckiem, zachodzi konieczność udzielenia pomocy, wsparcia lub interwencji. W takich sytuacjach dziecko ma prawo do opieki zastępczej. W powiecie myszkowskim funkcjonuje 91 rodzin zastępczych. Rodziny spotkały się 3 czerwca w Starostwie.


Fot. Andrzej Kozłowski
Rodziny zastępcze swoje powiatowe święto obchodziły 3 czerwca w Starostwie

W spotkaniu z rodzinami zastępczymi, które odbyło się w Starostwie z okazji przypadającego w tych dniach Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, uczestniczyli wicestarosta Jan Kieras, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Dorota Kaim - Hagar, członek Zarządu Powiatu Andrzej Jastrzębski, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Zofia Jastrzębska. W imieniu starosty myszkowskiego Mariana Wróbla wręczyli okolicznościowe listy gratulacyjne, podziękowania i życzenia oraz kwiaty dla rodzin.
"Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jaką może podjąć każdy człowiek. Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu swą miłość i troskę, wprowadzić je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki. Wasze działania są godne podziwu."- mówił do przedstawicieli rodzin wicestarosta Jan Kieras.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele instytucji, które na co dzień zajmują się tymi problemami: dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Robert Pawlik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Grażyna Chałupka, która wraz z zespołem pracowników jednostki zorganizowała spotkanie, przedstawiciele Sądu Rejonowego w Myszkowie III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, Zespołu Kuratorów Rodzinnych SR w Myszkowie, myszkowskiej Prokuratury Rejonowej, Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Częstochowie, Rodzinnego Domu Dziecka w Myszkowie.
"Jesteśmy pełni nadziei, że podjęcie zdecydowanych działań w celu propagowania idei rodzicielstwa zastępczego, przyczyni się do pozyskiwania nowych kandydatów na rodziców zastępczych, dzięki czemu dzieci pozbawione ciepła i opieki rodzicielskiej nie spotkają się z obojętnością i będzie szansa aby takich rodzin było, zgodnie z potrzebami, więcej. Taka inicjatywa jak nasza, w postaci organizacji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, ma w swoim zamyśle do tego się przyczynić." - mówi dyrektor PCPR w Myszkowie Grażyna Chałupka.
Obecnie na terenie powiatu myszkowskiego funkcjonuje 91 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 143 wychowanków. W znacznej większości są to rodziny spokrewnione z dzieckiem, tylko 9 rodzin jest niespokrewnionych. Funkcjonuje także 1 rodzina zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego. Zebrani wysłuchali także wykładu pracownika Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Myszkowie Ireny Kapuśniak, na temat: "Jak rozmawiać z dzieckiem, aby ustrzec je przed uzależnieniem od narkotyków". Dzień Rodzicielstwa Zastępczego ustanowił Sejm RP, uznając "potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w Polsce". W Polsce ciągle bowiem jednym z większych i wciąż nie rozwiązanych problemów pozostaje umieszczenie i pobyt dzieci w publicznych domach dziecka. Osierocone przez rodziców, pozbawione ich opieki, nie mają szans zaznać tego, co jest przyrodzonym, naturalnym prawem każdego dziecka - wychowywania się w rodzinie, posiadania mamy i taty. Jedyną szansą na to, by te skrzywdzone dzieci mogły zaznać ciepła życia w rodzinie jest rozwój wszelkich form rodzicielstwa zastępczego: rodzinne domy dziecka, rodziny zastępcze, rodzinne pogotowia opiekuńcze. I na szczęście przybywa ludzi, którzy chcą podjąć tak szlachetną misję.
Spotkanie zorganizowano aby rzucić nowe światło na rodzicielstwo zastępcze i podziękować osobom, które już podjęły ten trud. Oczekujących na pomoc dzieci przybywa.
Jakie są główne powody, dla których tak niewiele osób decyduje się przyjąć do siebie odrzucone przez własną rodzinę dziecko? Chociażby bariera lęku. Rodzina zastępcza musi bowiem utrzymywać kontakt i dążyć do powrotu dziecka do rodziny naturalnej. Świadomość konieczności z rodzicami, którzy nie potrafili wypełnić swoich ról, jest często trudna do zaakceptowania dla rodziców zastępczych.
Jednak podczas spotkania zorganizowanego przez myszkowski PCPR nie mówiono o tych przykrych stronach rodzicielstwa zastępczego. To był dzień i spotkanie specjalnie dla myszkowskich rodzin zastępczych. Wicestarosta Jan Kieras podziękował za serce, pracę, wysiłek, odwagę, wrażliwość, miłość. Za to wszystko, co rodziny ofiarują dzieciom w codziennych, niełatwych kontaktach.

08

CZE

2009

5288

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.