Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Już po raz trzeci do Żarek Letnisko zjechały na festiwal "Muzyka na Letnisku", kapele podwórkowe. Można je było oglądać i wysłuchać w sobotę 18 lipca, w czym nie przeszkodziło nawet chwilowe załamanie pogody.


Fot. Andrzej Kozłowski
Na scenie Kapela "To i Owo" z Myszkowa

Imprezę pod nazwą Festiwal Kapel Biesiadnych "Muzyka na Letnisku" w Żarkach Letnisko zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myszkowie, Społecznością Żarek Letnisko i Ochotniczą Strażą Pożarną z tej miejscowości. Patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Śląskiego, Starosta Myszkowski i Wójt Gminy Poraj.
Na występ kapel w Żarkach Letnisko przychodzą co roku tłumy mieszkańców i turystów. Bo któż nie chce posłuchać muzyki w wykonaniu kapel podwórkowych.
Łącznie zagrać na Letnisku, poza gospodarzami - Jurajską Kapelą Biesiadną z Poraja, zjechały: "To i Owo" z Myszkowa, Kapela Podwórkowa u Andrzeja z Kłobucka, Dęta Kapela Weselna z Twardowic, Kapela "Spod Dębu" z Mzurek, Kapela Muzyki Wszelakiej "Sędziej" z Sędziejowa, Kapela "Ferajny Kwiat" z Widawy, Kapela Biesiadna "Grupa Romana" z Częstochowy, Kapela Podwórkowa "Ani Ani" z Żarek, a do tańca przygrywał Zespół "Zenit - Bend" z Olkusza. Każdy z zespołów przedstawiał swój dorobek artystyczny, a repertuar, w którym kapele mogły się zaprezentować był bardzo szeroki. Słuchacze mogli więc usłyszeć całą paletę przebojów, od tych znanych, po mniej znane. Były więc i utwory biesiadne, począwszy od "Żebyś ty wiedziała", "Apasz", "Chodź na Pragę", aż po utwory z repertuaru przedwojennych lwowskich kabaretów. Większość piosenek wykonywanych były w pełni autorskimi utworami kapel.
Gospodarzem festiwalu jak co roku była Jurajska Kapela Biesiadna, działająca na co dzień przy Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju. Kapela, choć w ostatnim czasie zmieniła nieco skład, to nadal wykonuje głównie autorskie teksty szefa zespołu Mirosława Podlejskiego, a także Małgorzaty Kurowskiej. Parę utworów dla Kapeli napisał Andrzej Kozłowski, rzecznik prasowy starosty myszkowskiego. Jak łatwo się domyśleć kapela wykonuje głównie utwory - sławiące i traktujące o naszych jurajskich klimatach. Pogoda tego wieczoru częściowo dopisała, publiczność bawiła się wyśmienicie i długo oklaskiwała występy poszczególnych kapel. Dobrej zabawy nie pokrzyżowało nawet chwilowe załamanie pogody, gdyż zabawa taneczna w kroplach rzęsistego deszczu trwała do przysłowiowego białego rana. Wśród gości Festiwalu byli: starosta myszkowski Marian Wróbel, wicestarosta Jan Kieras, wójt Poraja Marian Szczerbak oraz radni gminy Poraj: Zdzisława Polak, Janusz Błaszczyk i Jan Krzysztofik, sołtys Żarek Letnisko Ryszard Świerdza, którzy nagrodzili kapele pamiątkowymi statuetkami, ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe.
Można było skosztować przepysznego cateringu gastronomicznego przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Malwy" z Poraja.
"Można zdecydowanie powiedzieć, że impreza przyjęła się w Żarkach Letnisku. Okazuje się, że do dobrej zabawy ludziom potrzeba jest właśnie takiej muzyki i zabawy. Z imprezy zadowoleni są uczestnicy festiwalu, jak i kapele, które świetnie nawiązywały kontakt z publicznością. Na pewno w Żarkach Letnisku za rok odbędzie się czwarta edycja festiwalu" - zapowiada Renata Garleja, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju.
Ten wieczór zapewne pozostanie niezapomniany w sercach publiczności na Letnisku. Do zobaczenia na kolejnym przeglądzie za rok.

22

LIP

2009

82080

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.