Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W upalną niedzielę 2 sierpnia, na żareckiej Targowicy odbyła się już po raz drugi impreza muzyczno - taneczna Festiwal Muzyki i Tańca w Żareckich Stodołach, która zgromadziła, podobnie jak przed rokiem, setki miłośników muzyki różnych gatunków. W tym roku na Targowicy królowała muzyka ludowa z Kielecczyzny, Małopolski oraz salsa i muzyka żydowska. Imprezę zorganizował Urząd Gminy i Miasta Żarki, a patronat i wsparcie finansowe udzielili Marszałek Województwa, Starosta Myszkowski i Burmistrz Miasta i Gminy Żarki.


Fot. Andrzej Kozłowski
Około tysiąca osób bawiło się w trakcie drugiego festiwalu muzyki i tańca w żareckich stodołach.

Impreza prowadzona była z wielkim "czuciem folkloru", sprawnie i ze smakiem przez Katarzynę Kulińską - Plutę. Bawiono się przy różnych rodzajach muzyki. Wszyscy chętni i zainteresowani mogli spróbować swoich sił w tańcu. Akcentem rozpoczynającym imprezę było wspólne pokrojenie oraz rozdanie chleba wiejskiego z zagrody agroturystycznej "Maciejówka" w Ostrowie. Chleb kroili i dzielili się nim z mieszkańcami: starosta myszkowski Marian Wróbel, wicestarosta Jan Kieras, burmistrz Żarek Klemens Podlejski, członek Zarządu Powiatu Jadwiga Skalec. Oni też jako pierwsi zaprezentowali się na tanecznym parkiecie. Częstowano również chałką żydowską z żareckiej piekarni Jerzego Musialika i Beaty Samulak oraz zestawami sałatek z Karczmy "Szary Wilk", działającej na żareckim rynku. W zabytkowym zespole stodół zagrała kapela "Jędrusie", młoda kapela ludowa rodem z Jędrzejowa. Laureat wielu festiwalowych nagród. Ozdobą zespołu jest niewątpliwie urocza solistka Katarzyna Siemieniec. Zespół porwał publiczność swoją energią i uśmiechem. Następnie zaprezentowała się krakowska folkowa kapela Hosadyna. Hosadyna zaprezentowała pieśni, przyśpiewki i tańce z różnych regionów Polski. Repertuar obejmował m. in. suity tańców żywieckich, rzeszowskich, śląskich i krakowskich, choć i nie zabrakło melodii popularnych i ludowych, pochodzących z innych krajów europejskich, m. in. ukraińskie, rumuńskie, mołdawskie, serbskie i bułgarskie. Publiczność dała się bez większych problemów wciągnąć do wspólnej zabawy i tańcu salsa w wykonaniu częstochowskiego Studia Tańca i Ruchu "Impact". Salsa to taniec bardzo zróżnicowany, zależnie od tego gdzie się znajdujemy, czy w Europie czy na Kubie czy w innym miejscu na planecie - tu sprawdził się w malowniczej scenerii żareckich stodół. Wiele emocji wzbudził również występ zespołu muzyki klezmerskiej "Chmielnikers", którego repertuar stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające obyczajowość i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz o miłości, ważnych wydarzeniach rodzinnych, historycznych, kołysanki i utwory żartobliwe, ale również kompozycje czysto instrumentalne, stylizowane, powstające pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej. Po występach tych zespołów zagrał zespół muzyki biesiadnej "Maestral", zapewniając zabawę niemalże do białego rana.

22

SIE

2009

34608

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.