Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do mieszkańców powiatu i miasta

Po raz dziewiętnasty w Polsce zapłonął ogień harcerskiego Betlejemskiego Światła Pokoju. "Światło" jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Jego przekazanie mieszkańcom powiatu i miasta odbyło się w niedzielę 20 grudnia w kościele na Mijaczowie.


Fot. Andrzej Kozłowski
Komendant ZHP Andrzej Jąderko przekazuje Światło mieszkańcom i przedstawicielom władz

Harcerze, roznoszą Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazują go poza granice Polski, gdzie dociera do całej Europy a nawet poza krąg polarny. Zanoszone jest Prezydentowi RP, Premierowi, Marszałkom Sejmu i Senatu. Światło trafia do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Uroczystość przekazania Światła odbyła się 20 grudnia br. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie - Mijaczowie, podczas odprawianego przez proboszcza tutejszej parafii - ks. Jana Batorskiego nabożeństwa, myszkowscy harcerze z komendantem Andrzejem Jąderko na czele, przekazali Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom oraz przedstawicielom władz krajowych i samorządowych. Z rąk harcerzy ich symbol pokoju odebrali m.in.: poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk, radny Sejmiku Śląskiego Andrzej Hutnik, radna powiatowa Zofia Jastrzębska. Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 r. w austriackim mieście Linz jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Światło Pokoju, przywiezione przez skautów słowackich, przekroczyło granicę Polski w niedzielę 13 grudnia. Na Łysej Polanie w Tatrach odebrali je m.in. harcerze myszkowskiego hufca ZHP, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w jego przekazaniu. Odebrali je z rąk Naczelnika ZHP hm. Małgorzaty Sinicy i Zastępcy Naczelnika ZHP hm. Krzysztofa Budzińskiego podczas Mszy św. na Głodówce. Związek Harcerstwa Polskiego podjął zapoczątkowany przez skautów austriackich zwyczaj i od 1991 roku Betlejemskie Światło Pokoju trafia na polskie stoły wigilijne, do kościołów, szkół, szpitali, domów opieki społecznej oraz do władz lokalnych i państwowych.

20

GRU

2009

35284

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.