Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zebrał się wojewódzki sztab kryzysowy. Pomimo, iż Wojewoda zdecydował o nie wprowadzaniu stanu klęski żywiołowej, zadeklarowane zostały działania i pomoc, które na chwilę obecną pozwolą na realizowanie celów zawartych we wniosku Powiatu Myszkowskiego o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Starosta myszkowski nie wycofuje wniosku o ogłoszenie stanu klęski. Obecnie w powiecie myszkowskim bez prądu pozostaje ok. 4,5 tys. osób.


Fot. Andrzej Kozłowski
Konferencja prasowa po sztabie kryzysowym

W trakcie posiedzenia sztabu kryzysowego przeanalizowano raporty, które o godzinie 8.00 przesłali na ręce wojewody starostowie powiatów i firma energetyczna Enion S.A. Wojewoda rozważał również zasadność wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, o wprowadzenie którego wnioskowali przedstawiciele samorządów powiatu myszkowskiego. Wniosek taki został skierowany do Wojewody Śląskiego w piątek 15 stycznia br., w związku z zaistniałą sytuacją na terenie powiatu myszkowskiego. Po analizie bieżącej sytuacji wojewoda uznał, że postulaty zawarte we wniosku zostały zrealizowane, bądź są w trakcie realizacji bez konieczności wprowadzania nadzwyczajnych procedur. "Po analizie, cel jaki był zawarty we wniosku starosty myszkowskiego, bez wprowadzania procedur administracyjnych został osiągnięty" - mówił wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. "Dla nas najważniejsze było, aby osiągnąć cele zawarte we wniosku. Mamy zapewnienia ze strony MSWiA odnośnie wsparcia dla gmin i powiatu, ze strony energetyki, że wszystkie siły zostały skierowane na powiat myszkowski i działają u nas ze zdwojoną siłą. Mamy zapewnienia także ze strony Lasów Państwowych, Policji, Straży Pożarnej, że zostały wzmocnione działania w zakresie wycinki drzew. W tej sytuacji jesteśmy usatysfakcjonowani. Podkreślam jednak, że mówimy o faktach na tą chwilę, jednak sytuacja zmienia się diametralnie z godziny na godzinę. Na chwilę obecną wnioski, które zostały wypracowane i gwarancje, które uzyskaliśmy, satysfakcjonują Powiat Myszkowski" - mówił starosta myszkowski Łukasz Stachera, podczas konferencji prasowej, zwołanej w Urzędzie Wojewódzkim, tuż po posiedzeniu sztabu kryzysowego.
Starosta myszkowski nie wycofuje wniosku o ogłoszenie stanu klęski. Wszystko zależy od dalszych warunków atmosferycznych.
Wojewoda zadeklarował, że przeznaczone zostaną środki finansowe z rezerw specjalnych MSWiA m.in. na: straty poniesione w infrastrukturze gmin i powiatu, paliwo i zniszczony sprzęt jednostek PSP i OSP, zakupy agregatów w uzasadnionych przypadkach, przede wszystkim małej mocy na pilne potrzeby ludności, diety i uposażenie dla jednostek OSP. Wydał zezwolenie na wejście na tereny prywatne w obecności Policji zwłaszcza do wycinki drzew. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zobowiązany został do koordynacji pracy strażaków PSP i OSP, która będzie realizowała prace pomocnicze, głównie przy wycince drzew przy drogach, w miejscach gdzie nie ma linii energetycznych. Wojewoda zagwarantował pomoc socjalną dla mieszkańców. Policja koordynować ma bezpieczeństwo przejazdu służb energetycznych, leśnych w pierwszej kolejności oraz zabezpieczania patroli w miejscowościach pozbawionych energii. Prezes Enion S.A. ponownie zadeklarował finansowanie wypożyczania agregatów prądotwórczych potrzebnych do funkcjonowania instytucji pożytku publicznego. Podczas posiedzenia zebrano również informacje o stanie epidemiologicznym na terenach pozbawionych prądu - wszędzie jest dostęp do wody, choć w niektóre miejsca jest ona dowożona beczkowozami. Według przedstawicieli Enionu, przy obecnym tempie prac i stabilnej pogodzie ostatni odbiorcy powinni mieć prąd pod koniec tego tygodnia.

18

STY

2010

58467

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1220198_491315184.JPG

Zdjęcie: P1220198_491315184.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.