Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starosta podjął zdecydowane działania

Dostarczenie agregatów prądotwórczych, przywrócenie łączności telefonicznej oraz stały kontakt ze wszystkimi służbami i samorządami gmin powiatu myszkowskiego - tak w skrócie można określić działania podejmowane od soboty, przez starostę myszkowskiego Łukasza Stacherę oraz podległe mu służby, w związku z nastepstwami kryzysowej sytuacji związanej ze złymi warunkami atmosferycznymi.


Fot. Andrzej Kozłowski
Kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Starosty Zbigniew Tarczewski

Przywrócenie łączności
Działania można określić jednoznacznie jako aktywne, zdecydowane i intensywne, zmierzające do unormowania trudnej sytuacji. Od soboty na żądanie starosty Łukasza Stachery, Biuro Zarządzania Kryzysowego, podjęło zdecydowane i konkretne działania. Biuro na bieżąco koordynowało i monitorowało trudną sytuację. Utrzymywany był stały kontakt z wójtami i burmistrzami gmin powiatu myszkowskiego. Służby podległe staroście silnie naciskały wójtów i burmistrzów do podjęcia działań, w związku z występującą trudną sytuacją. Działania Biura Zarządzania Kryzysowego w nocy z soboty na niedzielę, skupiły się na przywróceniu telefonów alarmowych, związanych z brakiem łączności stacjonarnej ze służbami policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, co udało się zrobić w godzinach porannych.

Na drogach
Intensywne działania podejmował również Powiatowy Zarząd Dróg. 'Zachowaliśmy przejezdność dróg powiatowych i wojewódzkich na terenie powiatu myszkowskiego, pomimo dużych utrudnień. Zaangażowany był cały sprzęt. W sumie zużyliśmy już 250 ton mieszanki, złożonej z soli i piasku. Powiatowy Zarząd Dróg wysłał do walki z zawaleniami na drodze wojewódzkiej Żarki - Janów dwie brygady, które wraz ze strażakami, usuwały skutki powaleń drzew' - podsumowauje dotychczasowe działania Mariusz Sikora, dyrektor PZD w Myszkowie. W piewrszej kolejności usunięte zostaną powalone drzewa z dróg, a dopiero później z chodników i ciągów dla pieszych. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Brak prądu i wody
Na bieżąco utrzymywany jest również kontakt z firmą ENION Myszków i ENION Częstochowa, a starosta na bieżąco monitoruje działania podejmowane przez energetyków.
Od pierwszych chwil wystąpienia złych skutków pogodowych w stan gotowości postawione zostały służby straży pożarnej i policji, z którymi także utrzymywany jest bieżący kontakt. W niedzielę Biuro Zarądzania Kryzysowego na wyraźne rządanie starosty, zaopatrzyło trzy gminy w agregaty prądotwórcze, które zaopatrują ludność w wodę. Urządzenia dostarczono do Ogorzelnika w gm. Niegowa i do Przybynowa w gm. Żarki. Do Masłońskiego w gm. Poraj, gdzie sytaucja była najgorsza z uwagi na fakt, iż służby gminy Poraj nie poinformowały w porę powiatowego Biura Zarządzania Kryzysowego o braku wody, starosta Stachera nakazał ściągnąć agregat aż z Gliwic, gdyż tam najbliżej było dostępne to urządzenie, dzieki czemu przywrócono dostęp do bieżącej wody w Masłońkim.
Starosta zwołał również posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym dyrektor ENION Myszków, przedstawił sytuację i ocenę dalszych potrzeb. Pomimo działań podejmowanych od soboty, są one spore. Na chwilę obecną powalonych jest około 200 słupów wysokiego i niskiego napięcia. We wtorek w godzinach przedpołudniowych prądu brak było m.in.: w gminie Koziegłowy w sołectwach Miłość, Mysłów, Mzyki, Rosochacz, Siedlec Duży i Nowa Kuźnica, w gm. Niegowa - Niegówka, Gorzków, Dąbrowno, Posatszowice i Moczydło, w gm. Żarki: Suliszowice, Ostrów, Przybynów, Wysoka Lelowska, Zaborze, w gm. Poraj - w Choroniu, Masłońskim, Jastrzębiu, Gęzynie, Dębowcu i części Żarek Letnisko, a w Myszkowie na części ul. Pawiej i Nowowiejskiej. Starosta zobowiązał służby do przedstawiania bieżących raportów o stanie dostaw energii elektrycznej. W akcję włączone zostały jednostki ochotniczej straży pożarnej, która pomaga w zakresie dostępu do słupów energetycznych i usuwa powalone drzewa. Starosta zobowiązał również do najpilniejszych dostaw wody, w pierwszej kolejności do osób starszych i niepełnosprawnych. Działania podejmowane są wszelkimi możliwymi siłami. Służby dokładają wszelkich starań, aby występujące braki w energetyce i dostępie do wody, udało się szybko usunąć.

12

STY

2010

84338

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Kopia_P1210934_311095121.JPG

Zdjęcie: Kopia_P1210934_311095121.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.