Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Spora część mieszkańców powiatu myszkowskiego bez prądu i bez wody, padający marznący śnieg spowodował awarię linii energetycznych i telekomunikacyjnych, a na drogach, pomimo starań drogowców, panowały trudne warunki - tak wyglądał miniony weekend, niemal w całym powiecie.


Fot. Andrzej Kozłowski
Powalone gałęzie i linie energetyczne

Zawiniła pogoda, która charakteryzuje się w ostatnich dniach dużą zmiennością. W godzinach porannych w piątek wzrosła temperatura, a padający do tej pory śnieg, zamienił się w padający deszcz. Następnie temperatura znów się obniżyła, a marznąca woda otuliła drzewa, które uprzednio pokryte były śniegowym puchem. Wówczas ciężkie gałęzie drzew zaczęły się łamać, a drzewa przewracać na linie energetyczne. W piątek o północy, Zakład Energetyczny Częstochowa poinformował, o uszkodzeniu w wyniku opadu mokrego śniegu 18 linii ŚN ( 287 stacji). W wyniku zdarzenia 14 tys. odbiorców pozbawionych było dostaw energii elektrycznej, m.in. w powiecie myszkowskim. IMGW w Krakowie, przez cały weekend wydawał ostrzeżenia meteorologiczne.
W nocy z soboty na niedzielę o godz. 3:30, w powiecie myszkowskim wystąpiła awaria na połączeniach telekomunikacyjnych. Niemożliwe były połączenia ze służbami policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, nie działały numery alarmowe. O godz. 7:05 numery alarmowe (997,999,998) zostały przekierowane i łączność alarmowa została awaryjnie przywrócona. Tego samego dnia, zaczęła zwiększać się ilość awarii w sieciach elektroenergetycznych. Jak podawało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, o godz. 6:00 uszkodzonych było 17 linii wysokiego napięcia, 98 linii średniego napięcia i 1600 linii średniego/niskiego napięcia. W wyniku zdarzenia 79,2 tys. odbiorców pozbawionych było dostaw energii elektrycznej w rejonie: m. Częstochowy, powiatu częstochowskiego, tarnogórskiego, myszkowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego. W związku z warunkami atmosferycznymi, jednostki Straży Pożarnej internowały w szeregu przypadkach przy usuwaniu powalonych drzew, nawisów śnieżnych oraz sopli. Najwięcej interwencji odnotowano w północnej części województwa - powiat kłobucki, częstochowski, myszkowski, zawierciański i lubliniecki. Panowały trudne warunki drogowe. W niedzielę występowały umiarkowane opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. W regionie częstochowskim w wyniku opadu mokrego śniegu i marznącego deszczu notowano przerwy w dostawach energii elektrycznej. W poniedziałek rano, służby kryzysowe wojewody podwały, iż w powiecie myszkowskim 11 tys. odbiorców pozbawionych było energii elektrycznej, 3 linie wysokiego napięcia, 20 średniego i 272 linie średniego na niskie napięcie pozbawionych było zasilania.
Z powodu oblodzenia sieci trakcyjnej oraz uszkodzenia trakcji na obszarze całego województwa śląskiego występowały duże utrudnienia w ruchu kolejowym. Opóźnione były pociągi międzynarodowe, ekspresowe, pośpieszne i osobowe. Opóźnienia trwały od kilkudziesięciu minut do nawet 8 godzin. W godzinach porannych sytuacja uległa znacznej poprawie. Jedynie na trasie Zawiercie - Częstochowa z powodu silnego oblodzenia trakcji pociągi są przeciągane poprzez spalinowozy. Na pozostałych odcinkach ruch odbywa się bez zakłóceń.
Droga Wojewódzka nr 793, na odcinku Złoty Potok - Żarki została czasowo zamknięta i wyłączona z ruchu. Powodem zamknięcia drogi były zalegające na niej połamane gałęzie i konary drzew. Jednostki PSP zajmują się usuwaniem zagrożenia.
W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi jednostki Straży Pożarnej na terenie województwa prowadziły działania na terenie 51 gmin przy ponad 600 interwencjach związanych z usuwaniem powalonych drzew, nadłamanych konarów, nawisów śnieżnych i sopli oraz uzupełniano zasilanie w energie elektryczną przy pomocy agregatów prądotwórczych. Jednostki Straży Pożarnej podejmowały również interwencje na trakcji nr 1 pomiędzy Myszkowem a Porajem (pociąg TLK 61104 relacji Wrocław - Suwałki).
Do wielu miejscowości nie dociera bieżąca woda, gdyż z powodu braku energii nie pracują urządzenia do przepompowywania wody. Dostawy prądu planuje się wznawiać sukcesywnie w miarę usuwania awarii.
Na bieżąco sytuacje monitoruje i koordynuje Biuro Zarządzania Kryzysowego Starosty Myszkowskiego.

na podstawie raportów CZK Wojewody Śląskiego

11

STY

2010

1584

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1210930_961509271.JPG

Zdjęcie: P1210930_961509271.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.