Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W poniedziałek, 15 lutego ruszyła w powiecie myszkowskim kwalifikacja wojskowa. Osoby stające na kwalifikacji przed Powiatową Komisją Lekarską nie będą obowiązkowo wcielane do wojska, lecz otrzymają propozycję wstąpienia do armii zawodowej lub zostaną przeniesione do rezerwy.


Fot. Andrzej Kozłowski
Prace Powiatowej Komisji Lekarskiej oficjalnie zainaugurowano w poniedziałek

Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu myszkowskiego ma w tym roku siedzibę na I piętrze w Zespole Szkół Nr 1 im. E.Kwiatkowskiego w Myszkowie, przy ul. Kwiatkowskiego 18. Komisja pracować będzie od 8.00 do 15.00. Swoją pracę rozpoczęła w poniedziałek 15 lutego, a zakończy 27 lutego. W poniedziałek oficjalnie zainaugurowano prace. W jej składzie pracować będą: Jacek Kret - przewodniczący, Aneta Ciastowska, Adam Miśkiewicz, Marta Marchewka - sekretarz, oraz pielęgniarki Urszula Belicka i Wiesława Krzemińska. Prace Powiatowej Komisji Lekarskiej oficjalnie zainaugurowano w poniedziałek. W oficjalnej inauguracji kwalifikacji wojskowej uczestniczyli: starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Barbara Kilanowska oraz Eugeniusz Bugaj, dyrektor ZS Nr 1 w Myszkowie, w którym odbywa się tegoroczna kwalifikacja wojskowa oraz przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie kpt. Andrzej Kowalski.
Kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1991 roku. Oprócz nich, stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 1986-1990, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także ci, którzy zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności. Wezwane zostały również kobiety urodzone w latach 1986-1991, absolwentki lub studentki kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych. Stawić się przed komisją powinny również osoby, które zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, ale nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej (kategorii).
Komisja lekarska określi zdolność do służby i przyzna kategorię wojskową.
Ostatni pobór odbył się w 2008 r. Od tego czasu osoby, które nie chcą iść do wojska nie muszą się już przed nim uchylać. Po ukończeniu 19. roku życia zostają automatycznie przeniesione do rezerwy. Jednak zanim to się stanie trzeba dopełnić kilku formalności. Podstawą do uregulowania służby wojskowej jest stawienie się na komisji kwalifikacyjnej składającej się z przedstawicieli gminy, lekarzy i WKU. Komisja sprawdza tożsamość kwalifikowanych osób, ustala ich zdolności do służby wojskowej i wydaje książeczki wojskowe. Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie. W każdej gminie znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją. Osoby, które tego nie zrobią mogą zostać przymusowo doprowadzone przez policję. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Osoby, które w przeszłości uchylały się od służby zasadniczej, nie zostały objęte "abolicją".
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej obowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub paszport, fotografię o wym. 3cm na 4 cm ( bez nakrycia głowy ), dokument stwierdzający wykształcenie lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe, posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych z ostatnich 12 - tu miesięcy.
Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów przejścia na armię zawodową. Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła jednak obowiązku stawiennictwa obywatela przed konkretnymi organami państwa i oceny jego potencjalnej przydatności dla wojska.

16

LUT

2010

55650

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1220484_196510059.JPG

Zdjęcie: P1220484_196510059.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.