Para Prezydencka spoczęła w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów

W niedzielę w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej. Pod Wawelem zgromadziło się wg szacunków ok. 150 tys. osób. Do Krakowa udała się też spora grupa mieszkańców powiatu myszkowskiego. Na uroczystościach pogrzebowych obecny był m.in. starosta myszkowski Łukasz Stachera.

gazeta.pl

Kondukt wiozący trumny z ciałami Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony Marii dotarł w niedzielę rano przed Bazylikę Mariacką. U progu świątyni oczekiwał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w asyście duchowieństwa. Trumny zostały wniesione do bazyliki, gdzie o godz. 14 rozpoczęła się uroczysta żałobna msza św. W czasie uroczystości w świątyni obecnych było około 700 gości, w tym delegacje zagraniczne. Dla innych gości władze Krakowa przygotowały na Rynku Głównym przed kościołem ok. 5 tys. miejsc siedzących. Wśród zapowiedzianych zagranicznych gości w uroczystościach uczestniczyli m.in.: Prezydent Czech Vaclav Klaus z Małżonką, Prezydent Gruzji Mikheil Saakasshvili z Małżonką, Prezydent Kosowa Fatmir Sejdiu, Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, Prezydent Łotwy Valdis Zatlers z Małżonką, Premier Maroka Abbas El Fassi, Pełniący obowiązki Prezydenta Mołdowy Mihai Ghimpu, Prezydent Niemiec Horst Köhler z Małżonką, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew, Prezydent Rumunii Traian Băsescu, Prezydent Słowacji Ivan Gašparovič z Małżonką, Prezydent Słowenii Danilo Türk, Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, Prezydent Węgier László Sólyom. Wśród władz Rzeczypospolitej Polskiej obecni byli m.in. marszałek Sejmu – pełniący obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, ministrowie, posłowie.
Złożenie trumien do sarkofagu odbyło się tylko w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół. Temu ostatniemu momentowi uroczystości pogrzebowych towarzyszył salut narodowy - 21 salw artyleryjskich oddanych w hołdzie parze prezydenckiej. Salut narodowy oddało 6 armat salutacyjnych Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wzorowanych na haubicach z 1939 roku.
Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich złożono do sarkofagu umieszczonego w pomieszczeniu przed kryptą Józefa Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Polska_zegna_dzis_Lecha_4079095_108714172.jpg