Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel – o tym wiedzą nawet dzieci

W Szkole Podstawowej w Poraju odbył się konkurs poświęcony wiedzy o życiu i twórczości wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Konkurs odbył się z okazji 200 rocznicy urodzin artysty i obchodzonego właśnie Roku Chopinowskiego. Organizatorem i pomysłodawczynią konkursu była dyrektor szkoły i radna powiatowa Danuta Służałek – Jaworska. Patronat nad impreza objął m.in. starosta myszkowski Łukasz Stachera.


Fot. Andrzej Kozłowski
Uczestnicy konkursu o Fryderyku Szopenie

W konkursie uczestniczyło siedem szkół podstawowych z terenu powiatu myszkowskiego , w tym: szkoły z Poraja, Koziegłów, Pińczyc, Cynkowa, Gniazdowa, Przybynowa i Myszkowa. Drużyny złożone z trzech osób rywalizowały w pięciu konkurencjach. Musiały się w nich wykazać znajomością szczegółów z życia wielkiego polskiego kompozytora i jego muzyki. Wiedza ta przed uczestnikami nie miała tajemnic. Bezbłędnie dzieci odgadywały również fragmenty utworów muzycznych. Zwyciężyła ekipa szkoły podstawowej z Cynkowa. Na drugim miejscu, po dogrywce, konkurs zakończyła podstawówka z Przybynowa, a na trzecim z Pińczyc.
Konkursowi wiedzy o Fryderyku Chopinie towarzyszył również konkurs plastyczny. Prezentowane prace plastyczne dzieci, inspirowane były muzyką wielkiego kompozytora.
„Odzew na nasz konkurs był bardzo duży. W sumie napłynęło ponad 180 prac konkursowych. W konkursie uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych z terenu całego powiatu, w dwóch kategoriach wiekowych. Inspiracja dla młodych plastyków było „Preludium deszczowe” i „Etiuda Rewolucyjna” - mówi dyrektor Danuta Służałek– Jaworska, radna powiatowa.
Prace oceniało jury w składzie: Maria Drzewiecka – artysta plastyk, wykładowca AJD w Częstochowie, Zofia Chwastek – instruktor plastyki z porajskiego GOK i Justyna Krauze – Cieślińska – nauczyciel plastyki z Gimnazjum w Poraju.
W młodszej kategorii wiekowej klasy I-III zwyciężyły ex aequo prace Darii Ożóg z myszkowskiej SP nr 1 i Ewy Strózik z SP w Poraju. Kolejne miejsca wywalczyli: uczniowie z Poraja Jordan Schabowski i Natalia Ucieklak. W starszej kategorii wiekowej klas IV – VI również prace oceniono ex aequo Aleksandra Madel z SP w Żarkach i uczeń z Gniazdowa Tomasz Sapota. Na dalszych miejscach uplasowali się: Paweł Kowacki z Poraja i Przybynowianka Anna Pęczek. Ponadto jury przyznało wyróżnienia dla Julii Borek z Zespołu Szkół nr 2 w Myszkowie, Wiktorii Głowackiej ze Szkoły Podstawowej w Gniazdowie, Karolinie Cesarz i Ewelinie Jarkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Poraju, Dagmarze Fajt ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Myszkowie oraz Monice Ligus ze Szkoły Podstawowej w Choroniu.
Nagrody w konkursach ufundowała m.in. poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska. Patronat nad imprezą oprócz posłanki objęli oraz nagrody wręczyli: starosta myszkowski Łukasz Stachera, dyrektor Danuta Służałek - Jaworska i wójt Poraja Marian Szczerbak. Konkursowi towarzyszyły również występy artystyczne związane z twórczością Chopina, w wykonaniu miejscowego szkolnego zespołu „Fleciki” oraz tancerzy z najmłodszych klas szkoły podstawowej w ciekawym widowisku tanecznym.

29

MAJ

2010

8125

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1240367_-_Kopia_520063642.JPG

Zdjęcie: P1240367_-_Kopia_520063642.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.