Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Urząd Gminy Poraj i Gminny Ośrodek Kultury w Poraju po raz dziesiąty zorganizowali wspólnie Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych Kół Gospodyń Wiejskich i Kapel Powiatu Myszkowskiego.


Fot. Andrzej Kozłowski
Frekwencja dopisała, sala chorońskiej remizy pękała w szwach

Jubileuszową imprezę rozpoczęły występy artystyczne porajskiej Orkiestry Dętej, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Choroniu i Zespołu Pieśni i Tańca z Poraja. Głównymi bohaterkami Przeglądu były jednak panie z kół gospodyń wiejskich. Na co dzień panie aktywnie współorganizują lub są uczestnikami gminnych imprez, zajmują się swoją ulubioną pracą np. wyszywaniem, haftowaniem, robótkami szydełkowymi, papieroplastyką czy fotografią, podtrzymują i kultywują dawne zwyczaje i obrzędy wiejskie oraz chronią ludowe piosenki i melodie od zapomnienia, współpracując ściśle z samorządem gminnym i powiatowym, ze szkołami, parafiami i ochotniczymi strażami pożarnymi. W sobotę 12 czerwca, na deskach chorońskiej remizy, mogły zaprezentować przed publicznością swój dorobek muzyczny. Zaprezentowało się w sumie ponad 20 ekip, których przedstawicielki zapewniały, że twórczość ludowa, choć nie może nie jest dziś trendy, to ma się w naszym powiecie coraz lepiej i znajduje swoich zwolenników. O tym, że tak jest faktycznie, mogliśmy się przekonać podczas Przeglądu. Remiza strażacka w Choroniu, w której Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Urząd Gminy Poraj, Gminny Ośrodek Kultury w Poraju oraz tutejsze KGW i OSP, zorganizowali imprezę, pękała w szwach. Temperatura była gorąca, zarówno ta za oknem, jak atmosfera na sali. Największa w tym zasługa amatorów folkloru z terenu powiatu myszkowskiego. W imprezie wystąpiły koła gospodyń wiejskich: Zespół KGW „Choronianki”, Zespół „Kalina” z Jastrzębia, Gęzyna i Kuźnicy Starej, Zespół "Porajanki", Zespół "Nowowsianki", Zespół „Lgoczanki” z Lgoty Górnej, Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki” z Mierzęcic, Zespół "LIRA" z Żarek, Zespół „Malwy” z Poraja, Zespół „Kłos” z Jaworznika, Zespół "Carmen" z Przybynowa, Zespół „Wysoczanki” z Wysokiej Lelowskiej, Zespół "Ostrówiolinki” z Ostrowa. Wystąpiły także przyjęte gorąco przez publiczność "Jurajska Kapela Biesiadna" z Poraja i Regionalna Kapela Ludowa z Mierzęcic. W wykonaniu zespołów mogliśmy wysłuchać najpiękniejszych i najpopularniejszych utworów muzyki ludowej, które rozgrzały publiczność i gości, powodując, że wielu z nich nie zostało tylko biernymi słuchaczami, ale także współwykonawcami, śpiewając razem z zespołami i tańcząc. Gwiazdą wieczoru był zespół biesiadny „Starzyk” z Koszęcina, złożony z artystów „Śląska”.


Fot. Andrzej Kozłowski
Występujące zespoły otrzymały dyplomy starosty myszkowskiego Łukasza Stachery

Warto podkreślić, że zespoły, które zaprezentowały się na chorońskiej scenie, nie tylko uświetniają gminne czy powiatowe uroczystości, ale także mają na swoim koncie przeglądy ogólnopolskie czy wyjazdy zagraniczne oraz nagrania telewizyjne i radiowe. Obok zespołów folklorystycznych, które wzięły udział w przeglądzie, przybyło wielu gości. Wśród nich zaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, starosta myszkowski Łukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, wójt Poraja Marian Szczerbak, radna powiatowa i asystentka wicewojewody śląskiego Anna Socha – Korendo, radni gminni ze Zbigniewem Konieczko na czele, przedstawiciele ośrodków kultury z powiatu myszkowskiego, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych, strażacy z jednostek OSP. Wszystkie zespoły uhonorowane zostały okolicznościowymi dyplomami starosty myszkowskiego Łukasza Stachery i wójta Poraja Mariana Szczerbaka oraz wicewojewody śląskiego Stanisława Dąbrowy. Wyróżniającą cechą tego święta muzyki ludowej był jego charakter - radosnego święta i wspólnej zabawy, w której wzięli udział zaproszeni goście i publiczność.

13

CZE

2010

42868

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1270644_250601409.JPG

Zdjęcie: P1270644_250601409.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.