Zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy

W ubiegłym tygodniu w Katowicach odbyła się po raz drugi, największa impreza gospodarcza w naszej części Europy – Europejski Kongres Gospodarczy. Jako jedyny z samorządowców z naszego powiatu uczestniczył w nim starosta myszkowski Łukasz Stachera. W dyskusji panelowej o systemie opieki zdrowotnej jako ekspert uczestniczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski.

Starosta Łukasz Stachera na Europejskim Kongresie Gospodarczym

II Europejski Kongres Gospodarczy - European Economic Congress - EEC, konferencja biznesowa pod patronatem José Manuela Barroso Przewodniczącego Komisji Europejskiej odbyła się w dniach 31 maja – 2 czerwca w Katowicach. W Kongresie udział wzięli m.in. marszałek Sejmu RP, p.o. Prezydenta RP Bronisław Komorowski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, b.prezydent RP Lech Wałęsa, komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn, komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego Janusz Lewandowski, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski, minister skarbu Aleksander Grad, minister środowiska Andrzej Kraszewski, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, minister-członek Rady Ministrów Michał Boni oraz przedstawiciele największych firm wszystkich sektorów gospodarki. Wśród uczestników Kongresu było wielu przedstawicieli europejskiego i polskiego świata polityki, biznesu, mediów i politycy różnego szczebla. Także samorządowcy, wśród których był starosta myszkowski Łukasz Stachera – jako jedyny samorządowiec z naszego powiatu.

Jednym z panelistów był b. minister spraw zagranicznych prof. Dariusz Rosati

Impreza gospodarcza zgromadziła ponad 4000 uczestników, w 60 sesjach tematycznych wzięło udział niemal 700 panelistów. Debaty, sesje, a także liczne imprezy towarzyszące odbywały się w wielu salach konferencyjnych Katowic. „To były dni szeregu ważnych i wielu potrzebnych debat, istotnych dyskusji i spotkań. Do Katowic przybyli nie tylko reprezentanci Komisji Europejskiej, ale również najważniejsi przedstawiciele polskiego rządu, największych europejskich firm, a także świata nauki i biznesu. Podczas Kongresu zapadły konkretne decyzje i podjęto wiążące zobowiązania.” - mówi starosta Łukasz Stachera. Z punktu widzenia naszego powiatu starosta jako ważne wymienia m.in. wprowadzenie pierwszego w Polsce systemu informowania o możliwościach inwestycyjnych w regionie, w którym znalazł się również nasz powiat. W poniedziałkowej dyskusji na temat systemu opieki zdrowotnej – ogólnopolskich problemów służby zdrowia uczestniczył w charakterze eksperta i panelisty wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski.

Panel z udziałem ministra skarbu Aleksandra Grada

Tematyka kongresu była bardzo różnorodna - od globalnych zagadnień klimatycznych, poprzez problemy różnych gałęzi przemysłu, po sprawy samorządowe, badania naukowe i ochronę zdrowia. Spotkania zdominowały jednak dyskusje o pakiecie energetyczno-klimatycznym UE, szansach na wspólny europejski rynek energii, odnawialnych źródłach energii oraz efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach.
Współorganizatorami Kongresu były: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitarny oraz Miasto Katowice. Organizatorem Kongresu była Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz portalu WNP.pl.
CZE

P1260976_789347254.JPG