Tour de Pologne przemknie przez powiat

W sierpniu odwiedzi nas jeden z największych wyścigów kolarskich na świecie i największa impreza sportowa w Polsce – 67. Tour de Pologne. W czwartek 1 lipca, pod przewodnictwem starosty myszkowskiego Łukasza Stachery, zebrał się powiatowy sztab organizacyjny wyścigu. Gośćmi starosty byli tego dnia dwukrotny mistrz świata i zwycięzca wielu międzynarodowych imprez kolarskich Lech Piasecki oraz Włoch Mirco Piermarini z firmy Lang Team. Po latach przerwy najlepsi kolarze świata znów wracają do naszego powiatu.

Fot. Monika Wójcik
Od prawej: przedstawiciel LangTeam Mirco Piermarini, mistrz świata Lech Piasecki, starosta Łukasz Stachera i rzecznik prasowy - koordynator wyścigu Andrzej Kozłowski

Na początku sierpnia czeka nas prawdziwa sportowa uczta. W poniedziałek 2 sierpnia, przez powiat myszkowski wiodła będzie trasa Tour de Pologne. Kolarze, którzy będą się ścigać w tegorocznej edycji „Polskiej Pętli”, wystartują z Rawy Mazowieckiej i popołudniu dotrą do powiatu myszkowskiego, by dalej przejechać do Dąbrowy Górniczej. Trasa „myszkowskiego” odcinka będzie ciągła się przez drogę wojewódzką nr 793 od granic powiatu w Złotym Potoku do Leśniaków. „Peleton złożony ze 180 kolarzy z 22 najlepszych na świecie zespołów oraz reprezentacja Polski, ma do nas dotrzeć ok. godz. 16.40. Przejazd ekip przez nasz powiat, zgodnie z harmonogramem, potrwa około godziny. Atrakcją będzie niewątpliwie zaplanowany u nas bufet dla zawodników.” - tłumaczy rzecznik prasowy Andrzej Kozłowski, koordynator działań Lang Team-u w powiecie myszkowskim. 67. Tour de Pologne UCI Pro Tour zostanie rozegrany na trasie 1257 km pomiędzy Warszawą a Krakowem. Wyścig liczy 7 etapów. Na trasie rozegranych zostanie 14 lotnych premii, 18 górskich premii oraz 5 premii specjalnych. Tour de Pologne to największa impreza sportowa w Polsce i jedna z największych imprez kolarskich świata. „Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne jest najbardziej prestiżową polską imprezą sportową, z 80-letnią tradycją. Cieszę się więc niezmiernie, że mieszkańcy Powiatu Myszkowskiego znów będą mogli obserwować zmagania światowej czołówki kolarstwa, na trasie wiodącej przez powiat myszkowski. Udział wielu znakomitych zawodników gwarantuje niesamowite emocje. Kibice kolarstwa i wszyscy mieszkańcy powiatu myszkowskiego, zyskają okazję obejrzenia na żywo sportowych zmagań na najwyższym poziomie. To najlepsza forma promocji powiatu, cieszę się, że możemy uczestniczyć we współorganizacji wyścigu.” - mówi starosta myszkowski Łukasz Stachera, który aktywnie zaangażował się w pomoc w organizacji wyścigu. Starosta zaproszony został również przez Czesława Langa do Komitetu Honorowego Tour de Pologne. „Przygotowanie tak dużej imprezy wymaga jednak zaangażowania ogromnych sił i środków. W przygotowaniach biorą udział wszystkie służby mundurowe w powiecie, policja, straż pożarna i strażacy ochotnicy, bez ich pracy i ofiarnej pomocy tak duże przedsięwzięcie nie miałoby szans realizacji.” - kontynuuje starosta Stachera, który jednocześnie dziękuje za zaangażowanie służb, szczególnie strażakom ochotnikom, którzy nieodpłatnie zgodzili się uczestniczyć w zabezpieczeniu trasy. Spotkanie organizacyjne odbyło się w czwartek 1 lipca w Starostwie. Udział w nim wzięli: mistrz kolarski Lech Piasecki, polski kolarz szosowy i torowy, mistrz świata amatorów i zawodowców, zwycięzca Wyścigu Pokoju, pięciu etapów w Giro d'Italia, lider Tour de France, a obecnie dyrektor ds. sportowych Lang Team, któremu towarzyszył Mirco Piermarini z LangTeam (prywatnie zięć Czesława Langa), starosta myszkowski Łukasz Stachera, Komendant Powiatowy Policji mł.insp. Artur Klimek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Dariusz Caban, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Myszkowie dh Zdzisław Ucieklak, asp.sztab. Jarosław Kowacki z KPP w Myszkowie, sekretarz Powiatu Maria Magdalena Gurbała i koordynator Tour de Pologne w Myszkowie rzecznik Andrzej Kozłowski. W czasie spotkania ustalono sprawy organizacyjne związane z przejazdem 67. Tour de Pologne przez teren powiatu myszkowskiego.

Fot. Monika Wójcik
Spotkanie organizacyjne 67. Tour de Pologne

Główne zadanie dla służb powiatowych to zabezpieczenie trasy wyścigu. Z całą pewnością przejazd kolarzy wprowadzi pewne utrudnienia w ruchu. O dokładnych godzinach zamknięcia trasy przejazdu organizatorzy poinformują wkrótce, gdy zostaną ustalone wszelkie szczegóły organizacyjne.
Wyścig Tour de Pologne, jest najważniejszą imprezą kolarską w Polsce i wchodzi w skład elitarnego cyklu międzynarodowych imprez znajdujących się w Kalendarzu Światowym Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Cykle ten obok Tour de Pologne zawiera tak znane na całym świecie imprezy jak wyścig Paryż – Nicea, Giro d’Italia, Vuealta a Espana czy najbardziej rozpoznawalny wyścig kolarski świata – Tour de France. Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang przykłada wielką uwagę do historycznych rocznic związanych z przebiegiem trasy Tour de Pologne. – „Musimy pamiętać o miejscach i osobach, które na trwale wpisały się w historię Polski i świata. Chcemy zrobić wszystko, by promować Polskę nie tylko poprzez sport, ale także poprzez historię czy kulturę.” - powiedział Lech Piasecki. Podobnie jak w ubiegłym roku kolarze uczczą pamięć Powstania Warszawskiego, 90 rocznicę Bitwy Warszawskiej, 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, pomordowanych w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie kolarze z całego świata przejdą w pobliże obozu, złożą kwiaty i oddadzą hołd pomordowanym. Imprezie kolarskiej na całej trasie towarzyszyć będzie szereg atrakcji, m.in. wyścig dla dzieci Nutella Mini Tour de Pologne, wyścig w Bukowinie tatrzańskiej Tour de Pologne Amatorów – Edycja 2010 dla fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” Na starcie zapowiedzieli się m.in. Piotr Adamczyk, Magda Boczarska, Ania Dereszowska, Jacek Poniedzialek, Redbad Klijnstra czy Ryszard Szurkowski. Czekaja więc nas nie lada sportowe emocje.
LIP

P1280116_324523680.JPG