Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Mieszkańcy i letnicy z Żarek Letniska wypowiedzieli zaciętą walkę zalegającym okoliczne lasy stertom śmieci. To oddolna inicjatywa obywatelska. W dobrze zaplanowaną akcję włączyło się blisko 200 osób, którzy w sobotnie przedpołudnie 3 lipca, z workami w dłoniach zbierali śmieci na Letnisku. Wśród zbierających był również m.in. starosta myszkowski Łukasz Stachera.


Fot. Andrzej Kozłowski
Uczestnicy akcji, od prawej: starosta myszkowski Łukasz Stachera, mieszkaniec Żarek Letniska Włodzimierz Żak, realizatorka programu Wioleta Kowalik i radny gminy Poraj Krzysztof Klimek

W lasach i przy drogach w Żarkach Letnisku aż roi się od ton śmieci. Na obywatelski pomysł pospolitego ruszenia mieszkańców do walki ze śmieciami, wpadła mieszkająca od niedawna w tej letniskowej miejscowości Wioleta Kowalik. Opracowano specjalny program, mający na celu posprzątanie miejscowości lub przynajmniej ograniczenie zaśmiecania. Akcja prowadzana jest przez Towarzystwo Miłośników Żarek Letniska im. Hrabiny Raczyńskiej, którego jednym ze statutowych celów jest dbanie o czystość Żarek Letnisko. „To inicjatywa społeczna, inicjatywa ponad podziałami. Należy pamiętać, że jedynie w zespole, w grupie jest siła mogąca w stanie zrobić wiele dobrego. Dążymy do tego, aby utrzymać czystość w naszej miejscowości i okolicznych lasach” - mówi Wioleta Kowalik. Program podzielony został na cztery lata i kilka etapów.


Fot. Andrzej Kozłowski
Starosta myszkowski Łukasz Stachera wsparł akcję ofiarując organizatorom kilkaset niezbędnych worków i rękawic

Przed akcją, organizatorzy złożyli wizytę u starosty myszkowskiego Łukasza Stachery, członka Towarzystwa Miłośników Żarek Letnisko. Starosta wsparł akcję, przekazując kilkaset worków i rękawic na akcję. „Uważam, że to bardzo cenna inicjatywa. Dobrze przygotowana organizacyjnie. Nasza sobotnia akcja to namacalny przejaw rodzącego się dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. Cieszy fakt, że odzew wśród mieszkańców i letników był tak duży” – mówi starosta Łukasz Stachera. Inicjatywę wsparli ponadto Rada Sołecka, OSP, sołtys, wójt, radni, miejscowy proboszcz, szkoła podstawowa i gimnazjum, Polski Związek Emerytów i Rencistów. Prawdziwy sprawdzian obywatelskiej gotowości przyszedł w sobotę 3 lipca br., przed południem. Przed samą akcją rozklejono blisko 200 afiszy z informacją o wszystkich akcjach programu oraz tabliczki edukacyjne wykonane przez gimnazjalistów, rozdano kilka tysięcy ulotek, ustawione zostały kontenery przez firmę Sitę Częstochowa oraz 22 beczki-koszy przez Silvię Sobczyk. I tak wyposażeni mieszkańcy i letnicy ruszyli na bezprecedensową w naszym powiecie akcję sprzątania. Trzygodzinne prace przyniosły jak się okazuje pełen sukces. W sumie w akcji uczestniczyło 187 osób, w tym 101 kobiet i 86 mężczyzn. Dla pracujących tego dnia wydano około 500 worków i 250 rękawic. Akcja trwała w sobotnie przedpołudnie od 10.00 do 13.00. W akcji, razem z mieszkańcami pracowali m.in. starosta myszkowski Łukasz Stachera, radny gminy Krzysztof Klimek, mieszkaniec Żarek Letniska Włodzimierz Żak. Starosta Łukasz Stachera zadeklarował zakup 100 kamizelek odblaskowych z logo Programu dla Uczestników 2-giej akcji. Kolejną edycję akcji zaplanowano na sierpień tego roku.

13

LIP

2010

64138

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1280337_899988238.JPG

Zdjęcie: P1280337_899988238.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.