Porcelanowy jubileusz „Igraszek”

Zespół Folklorystyczny „Jurajskie Igraszki”, działający przy Miejskim Domu Kultury w Myszkowie, obchodzi XX-lecie istnienia. W sobotę odbył się niezapomniany i niezwykły, pełen wzruszeń i wspomnień, perfekcyjnie wykonany galowy koncert jubileuszowy zespołu.

Urodzinowy galowy koncert Jurajskich Igraszek

Sala Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie w sobotni wieczór pękała w szwach. Wszystko za sprawą jubileuszowego koncertu „Jurajskich Igraszek”. Najlepszego zespołu z naszego regionu, obchodzącego właśnie dwudziestolecie swojego istnienia, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Myszkowie. Zespół zrzesza młodzież i dorosłych muzyków. Grupa w swoim repertuarze posiada zabawy ludowe, krakowiaka, poloneza, mazura, suitę cieszyńską, rzeszowską, łowicką, śląską, beskidzką, żywiecką i lubelską. Prezentuje także rodzimy folklor zagłębiowski. Zespół dysponuje pięknymi strojami ludowymi o autentycznych wzorach, których barwy, bogactwo i różnorodność budzą podziw widzów. Pokazy zespołu wykonywane są przy akompaniamencie kapeli. Nie inaczej było w trakcie jubileuszowego wieczoru. Podczas uroczystości zespół Jurajskie Igraszki uraczył publiczność wiązanką utworów, które zachwycały swoim brzmieniem. Mogliśmy zobaczyć pełną paletę brawurowych wykonań utworów z różnych regionów kraju. Był więc „Bednarz” z rzeszowskiego, „Wysoko górka” spod Tatr, żywiecka „Sarna”, ale i śląski „Starzyk” i mazowiecki „Furman”. Nic dziwnego, że występ wzbudził pełen aplauz, kończąc się odśpiewaniem dla jubilata „Sto lat” i owacją na stojąco. Po jego wysłuchaniu przyszedł czas na składanie życzeń i gratulacji. Wszyscy zaproszeni goście, kolejno pojawiali się na scenie i osobiście wyrażali słowa uznania Jubilatom dołączając do nich piękne i serdeczne życzenia oraz kwiaty. Z życzeniami dla Zespołu stawili się przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. Z urodzinowymi powinszowaniami przybyła poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska. Burmistrz Janusz Romaniuk wraz z dyrektorem MDK Jarosławem Jaskólskim uhonorowali osoby zasłużone dla zespołu, w tym członków kapeli akompaniującej tancerzom na co dzień, statuetkami i dyplomami za ich wkład w świetność Zespołu, osobom stanowiącym kadrę instruktorów, ludzi o ogromnej wiedzy etnograficznej i doskonałym warsztacie choreograficznym. Wicestarosta Jan Kieras przekazał list gratulacyjny i okolicznościowy dyplom grawerowany od starosty myszkowskiego Łukasza Stachery z podziękowaniami za całokształt pracy artystycznej i społecznej na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury i dziedzictwa narodowego na terenie Powiatu Myszkowskiego. Wicestarosta Kieras ufundował dla młodych wykonawców ogromny kosz słodyczy. Dla osób, które przyczyniły się do świetności „Igraszek” wręczył ufundowaną przez siebie „Statuetkę życia”, będącą dziękczynnym wotum po zdrowotnych problemach, którą wręcza osobom zasłużonym dla różnych przedsięwzięć. Tym razem otrzymali ją: Renata Garleja (nieobecna na uroczystości), Beata i Piotr Staniakowie (odebrała córka), Marek Lipski, Katarzyna Miklas, Kamila Rzepka i Marta Kozińska. Trzon kapeli akompaniującej stanowią Wiesław Niedzielski, Zdzisław Majchrzak, Zdzisław Zasuń, Bartłomiej Chyla (Mechnik), Andrzej Nowak. Słów uznania, gratulacji i podziękowań nie było końca. Zaproszeni goście wskazywali, że folklor jest jednym z filarów tworzących kulturę polską. Z życzeniami przybyli także dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Anna Operacz, w imieniu marszałka Mariusza Kleszczewskiego Włodzimierz Żak, był również list gratulacyjny od burmistrza Koziegłów Jacka Ślęczki. Na sali myszkowskiego MDK-u zobaczyć można było także radnych m.in.: Andrzeja Błaszaka i Andrzeja Giewona, kierownika wydziału edukacji UM Krystynę Jasińską, rzecznika starosty Andrzeja Kozłowskiego, dyrektorów myszkowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przede wszystkim jednak dopisali rodzice obecnych „Igraszek” oraz byli członkowie zespołu, dla których był to niewątpliwie powrót do najwspanialszych lat w nim spędzonych. W okresie dwudziestolecia istnienia przewinęły się przez niego setki młodych ludzi. A trzeba nadmienić, że członkowie grupy traktują swój "ensamble" nie tylko jako estradę, ale także jako krąg rodzinny i przyjacielski. Zespół Folklorystyczny Jurajskie Igraszki bez nuty wątpliwości można uznać najlepszym ambasadorem kultury oraz promocji Miasta Myszkowa, powiatu i regionu, zarówno w kraju jak i za granicą. Zespołu, który upowszechnia kulturę, przekazuje ją młodemu pokoleniu, zachęca do zachowania rodzimego języka i tradycji.

Galowy koncert Jurajskich Igraszek spotkał się z aplauzem publiczności i standing ovation

Jurajskie Igraszki, to grupa która przez cały czas swego istnienia utrzymuje bardzo wysoki poziom artystyczny, co wymaga ogromnego wkładu pracy instruktorów i artystów zespołu. Nieustanny wysoki poziom artystyczny i profesjonalizm w rozwoju zdolności tanecznych i wokalnych członków zespołu, zdecydował o tym, że „Igraszki” mają na swoim koncie wiele sukcesów w kraju i poza jego granicami. Zdobyte nagrody i wyróżnienia, a przede wszystkim serca wiernej widowni świadczą o tym, że działalność zespołu jest niezmiernie ważna dla rozwoju kulturowego Ziemi Myszkowskiej.

P1320646_753172991.JPG