Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W środę w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Największy rozmach w powiecie myszkowskim miały obchody w Dębowcu w gminie Poraj.


Fot. Andrzej Kozłowski
Uroczystości pod pomnikiem w Dębowcu zgromadziły sporo mieszkańców, rodzin poległych i władz samorządowych

Salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia i złożenie wieńców na zbiorowej mogile towarzyszyły upamiętnieniu wydarzeń z września 1939 roku. Zbiorowe miejsce pochówku upamiętnia wojenne wydarzenia, które ponad siedemdziesiąt lat temu rozegrały się w Dębowcu. Wówczas 74 Górnośląski Pułk Piechoty, którym dowodził mjr Kazimierz Rybicki stoczył bohaterski bój w obronie Ojczyzny z przeważającymi liczebnie i sprzętowo siłami wroga. Lokalna społeczność, władze samorządowe, młodzież, przedstawiciele organizacji kombatanckich w rocznicę tych wydarzeń upamiętnili tamte tragiczne dzieje i oddali hołd poległym żołnierzom.
Przed 71 laty w Dębowcu w dniu 3 września 1939 roku rozegrały się tragiczne w dziejach miejscowości wydarzenia. Wycofujące się oddziały 7 Dywizji Piechoty z reduty częstochowskiej starły się z oddziałami niemieckimi. Idący w osłonie prawego skrzyła dywizji II batalionu 74 Górnośląskiego Pułki Piechoty, pod dowództwem majora Kazimierza Rybickiego, po nocnym marszu wkroczył do wsi Dębowiec. Do podchodzącej pod wzgórze kościelne straży przedniej batalionu został otwarty ogień z broni maszynowej. Dowódca major Rybicki wydał rozkaz ataku na wzgórze, na którym znajdowali się niemieccy żołnierze. Pomimo dzielnej walki, polscy żołnierze ulegli przewadze wroga, który okrążył wieś od południa i zaatakował ich od tyłu. W tej sytuacji dowódca rozkazał odwrót w kierunku lasów (od strony Biskupic). Na polu bitwy pozostały ciała 39 zabitych polskich żołnierzy, których następnie pochowano w zbiorowej mogile. Walki trwały jeszcze we wsi przez pewien czas.
Tegoroczne uroczystości miały podniosły charakter. Uczestnicy uroczystości zebrali się pod kościołem parafialnym w Choroniu.


Fot. Andrzej Kozłowski
W imieniu władz Powiatu wiązankę złożyli starosta myszkowski Łukasz Stachera i radna powiatowa Danuta Służałek - Jaworska

Następnie przy marszowych dźwiękach w wykonaniu orkiestry dętej z Choronia, w zwartym ordynku z towarzyszeniem wojska, mieszkańcy wsi, władze samorządowe, kombatanci, rodziny poległych, strażacy i młodzież przemaszerowali pod pomnik w Dębowcu. Pod pomnikiem odbyła się msza celebrowana przez proboszcza z Poraja ks. dr. Zdzisława Zgrzebnego. Podczas apelu poległych mjr Robert Bąkowicz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie wezwał do apelu wszystkich bohaterów walk o niepodległość, w tym także żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty 7 Dywizji Piechoty, wśród nich: kpt. Bogumiła Grodzickiego, kpr. Jana Domańskiego, szer. Jana Maciąga, szer. Stanisława Maciążka, szer. Leona Dumacha i innych, którzy spoczywają w tutejszej mogile. Wiązanki złożyli: od władz Starostwa starosta myszkowski Łukasz Stachera i radna powiatowa Danuta Służałek - Jaworska, od władz gminy wójt Marian Szczerbak i przewodniczący rady Zbigniew Konieczko, od wojska ppłk Krzysztof Tarapacz, od mieszkańców sołtys Edward Mizera i rada sołecka, rodziny poległych, kombatanci, młodzież, strażacy ochotnicy. Żołnierze uczcili pamięć poległych salwą honorową. W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta z Choronia, Chór Parafialny z Żarek Letnisko oraz uczniowie ze szkoły podstawowej w Choroniu.

12

WRZ

2010

40457

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1310435_189237100.JPG

Zdjęcie: P1310435_189237100.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.