Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W jesienną niedzielę 3 października w porajskim kościele parafialnym, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie kulturalne, jakiego od dawna powiat myszkowski nie doświadczał – koncert muzyki żydowskiej. Przed miejscową publicznością zaprezentowała się goszcząca w Poraju niemiecka młodzież wraz z członkami porajskiego Stowarzyszenia „Aspera”.


Fot. Andrzej Kozłowski
Wspólny koncert młodzieży z Poraja, muzyków i młodzieży niemieckiej

Koncert muzyki żydowskiej odbył się w ramach warsztatów prowadzonych przez Fundację im. Księdza Siemaszki z Krakowa i stowarzyszeniem Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Niemiecki muzyk Manfred Lemm z Wuppertalu z pomocą Dagmar Gutmann z Bonn od wielu lat organizuje spotkania pod hasłem: „Erinnern für die Zukunft - Pamiętać dla przyszłości”, które poświęcone są historii i kulturze żydowskiej. Współuczestniczą w nich wolontariusze ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Aspera” w Poraju. „Udział w tym przedsięwzięciu jest rodzajem nagrody za szczególną aktywność w pracy na rzecz Stowarzyszenia” - podkreśla szefowa Stowarzyszenia Katarzyna Kaźmierczak.
Rokrocznie młodzież spotyka się w Piekarach pod Krakowem, w ośrodku edukacyjnym Fundacji „Radosna Nowina” z młodzieżą niemiecką. Imprezy składają się z przewodnich tematów.
Zwieńczeniem spotkań, w trakcie której młodzież uczy się 20 zupełnie nieznanych im utworów muzycznych i koncerty w kościele i w budynku po byłej synagodze na Kazimierzu. Tegoroczne występy muzyczne młodzieży odbyły się w Kościele Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Poraju. Przed porajską publicznością, przy gościnności proboszcza parafii, ks. Zdzisława Zgrzebnego młodzież z Poraja, wspólnie z niemieckimi kolegami i muzykami, zaprezentowali wyćwiczone z precyzją utwory. W kościelnych ławach zasiedli m. in. starosta myszkowski Łukasz Stachera z rodziną, wójt Marian Szczerbak, radna powiatowa Anna Socha-Korendo i rzecznik starostwa Andrzej Kozłowski.
W każdej minucie koncertu mogliśmy się przekonać, że muzyka żydowska jest wciąż żywa. Popularna muzyka żydowska w Polsce ma się zadziwiająco dobrze. Zarówno grono twórców jak i odbiorców jest szerokie. Niezwykle nastrojowe utwory przeniosły słuchających w klimat zamkniętych tragicznych kart historii. Z tymi trudnymi tematami młodzi wykonawcy poradzili sobie z artystycznym kunsztem.
Organizatorzy koncertu serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli podczas realizacji tego przedsięwzięcia, a szczególnie: ks. Zdzisławowi Zgrzebnemu, ks. Emilowi Kałuży, Urszuli Sieńczak, Dorocie Starowicz oraz Agnieszce Kot z Fundacji im. Księdza Siemaszki.

20

PAŹ

2010

2546

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

P1330669_45495520.JPG

Zdjęcie: P1330669_45495520.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.