Skradziona złota korona zdobiąca figurę Matki Bożej Leśniowskiej.

Policja prosi o pomoc w poszukiwaniu złotej korony. Jej brak zauważono w czwartek (2.12.) po godz. 16.00, kiedy posąg odsłaniany był do mszy. Burmistrz Żarek i Przeor Sanktuarium ufundowali nagrodę pieniężną za informację o sprawcy kradzieży leśniowskich koron.

Fot. Marcin Skabek
Figura Matki Bożej Leśniowskiej

Figura jest jednym z najcenniejszych w Polsce zabytków sztuki sakralnej. Otoczona czcią wiernych od wieków.Postać uśmiechniętej Madonny z Dzieciątkiem stanowi największy skarb leśniowskiego sanktuarium w Żarkach.
Dnia 13 sierpnia 1967 roku odbyła się uroczystość koronacji figury Matki Bożej, dokonanej przez Prymasa Polski – kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę, bph Stefana Barełę oraz Generała Zakonu Paulinów – O. Jerzego Tomzińskiego. Od początku obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej, czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin. Maja tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Nie były one systematycznie rejestrowane. Katalog łask, prowadzony przez Ojców Paulinów od 1706 r., wymienia ich kilkaset. Sanktuarium stało się regionalnym ośrodkiem pielgrzymkowym oraz odwiedzanym przez pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę.
Burmistrz Żarek - Klemens Podlejski oraz Przeor Klasztoru Ojców Paulinów – ojciec Jerzy Kielech, wyznaczyli nagrodę w wysokości 20 tys. złotych za pomoc w ustaleniu sprawców kradzieży koron z gotyckiej figury Matki Bożej z Sanktuarium Leśniowskiego na przedmieściach Żarek w powiecie myszkowskim.
Do bezprecedensowego rabunku doszło w czwartek (2 grudnia). Podczas popołudniowej mszy okazało się, iż na głowach Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nie ma zabytkowych koron.
Myszkowscy policjanci poszukują sprawców tej kradzieży. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat sprawców kradzieży lub miejsca przechowywania koron, proszone są o kontakt z oficerem dyżurnym myszkowskiej komendy pod nr telefonów: 34 3153255 lub 34 3153200. Gwarantujemy pełną anonimowość!

GRU

02_zarki_lesniow_figura_fot_Marcin_Skabek_882481159.JPG