Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Skradziona złota korona zdobiąca figurę Matki Bożej Leśniowskiej.

Policja prosi o pomoc w poszukiwaniu złotej korony. Jej brak zauważono w czwartek (2.12.) po godz. 16.00, kiedy posąg odsłaniany był do mszy. Burmistrz Żarek i Przeor Sanktuarium ufundowali nagrodę pieniężną za informację o sprawcy kradzieży leśniowskich koron.


Fot. Marcin Skabek
Figura Matki Bożej Leśniowskiej

Figura jest jednym z najcenniejszych w Polsce zabytków sztuki sakralnej. Otoczona czcią wiernych od wieków.Postać uśmiechniętej Madonny z Dzieciątkiem stanowi największy skarb leśniowskiego sanktuarium w Żarkach.
Dnia 13 sierpnia 1967 roku odbyła się uroczystość koronacji figury Matki Bożej, dokonanej przez Prymasa Polski – kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę, bph Stefana Barełę oraz Generała Zakonu Paulinów – O. Jerzego Tomzińskiego. Od początku obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej, czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin. Maja tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Nie były one systematycznie rejestrowane. Katalog łask, prowadzony przez Ojców Paulinów od 1706 r., wymienia ich kilkaset. Sanktuarium stało się regionalnym ośrodkiem pielgrzymkowym oraz odwiedzanym przez pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę.
Burmistrz Żarek - Klemens Podlejski oraz Przeor Klasztoru Ojców Paulinów – ojciec Jerzy Kielech, wyznaczyli nagrodę w wysokości 20 tys. złotych za pomoc w ustaleniu sprawców kradzieży koron z gotyckiej figury Matki Bożej z Sanktuarium Leśniowskiego na przedmieściach Żarek w powiecie myszkowskim.
Do bezprecedensowego rabunku doszło w czwartek (2 grudnia). Podczas popołudniowej mszy okazało się, iż na głowach Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nie ma zabytkowych koron.
Myszkowscy policjanci poszukują sprawców tej kradzieży. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat sprawców kradzieży lub miejsca przechowywania koron, proszone są o kontakt z oficerem dyżurnym myszkowskiej komendy pod nr telefonów: 34 3153255 lub 34 3153200. Gwarantujemy pełną anonimowość!

http://www.umigzarki.pl

08

GRU

2010

97325

razy

czytano

pr

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

02_zarki_lesniow_figura_fot_Marcin_Skabek_882481159.JPG

Zdjęcie: 02_zarki_lesniow_figura_fot_Marcin_Skabek_882481159.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.