Nasi rolnicy na Dożynkach Jasnogórskich!

Odbywające się podczas Dożynek Jasnogórskich XX Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XII Dni Europejskiej Kultury Ludowej były okazją do nagrodzenia rolników z terenu Górnego Śląska. Wśród wyróżnionych byli również gospodarze z terenu powiatu myszkowskiego.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie to jedna z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym, w której uczestniczy około 400 wystawców z całego kraju. Na wystawie swoje produkty prezentują producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, pasz i nawozów oraz przedstawiciele instytutów branżowych resortu rolnictwa. Jednocześnie na wystawie odbywały się targi nasienne i pszczelarskie, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, wystawa drobnego inwentarza i ptaków ozdobnych oraz kiermasz produktów ekologicznych. Zwiedzający mogli podziwiać również wystawę produktów tradycyjnych i lokalnych.

Organizatorem imprezy był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy. Patronat nad uroczystościami objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Częstochowy oraz Duszpasterstwo Rolników Episkopatu Polski i Archidiecezji Częstochowskiej. W imprezie corocznie uczestniczą najważniejsi przedstawiciele państwa, administracji samorządowej, organizacji rolniczych i parlamentarzystów. W tym roku na targach obecni byli m.in.: Tadeusz Nalewajk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Dąbrowa – I Wicewojewoda Śląski, Aleksandra Banasiak – członek Zarządu Województwa Śląskiego, Władysław Serafin – Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Ks. Abp Stanisław Nowak Metropolita Częstochowski oraz Bp Edward Białogłowski. Powiat Myszkowski reprezentował Wicestarosta Jan Kieras oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak.

W dniu 3 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbyło się podsumowanie konkursu „Na najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego” oraz „Najlepsze gospodarstwo regionu częstochowskiego”. Z terenu powiatu myszkowskiego nagrodę w pierwszym konkursie odebrał Pan Mirosław Lamch reprezentujący P.P.H.U. LAMCH Sp.j. z Niegowy. Firma już od ponad 16 lat zajmuje się dystrybucją nawozów, środków ochrony roślin i pasz. Pan Lamch użytkuje ponadto gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 150 ha (uprawa zbóż i rzepaku). Firma zatrudnia obecnie 20 pracowników. Za najlepsze gospodarstwo rolne uznano „KOZIĄ ZAGRODĘ” Państwa Doroty i Roberta Chrostowskich z Ostrowa. Rolnicy prowadzą od 1984 roku gospodarstwo rolne o powierzchni 5 ha. Głównym kierunkiem jest hodowla kóz (12 szt. matek i 16 szt młodzieży) oraz drobiu ( kury zielononóżki i indyki). Państwo Chrostowscy sprzedają również sery białe i wędzone, nalewkę na kozim mleku, jajka kurze oraz sernik z sera z koziego mleka. Laureatom nagrody wręczyli minister Tadeusz Nalewajk oraz Wicestarosta Powiatu Myszkowskiego Jan Kieras.

Laureaci konkursu z ministrem Tadeuszem Nalewajkiem, Wicestarostą Janem Kierasem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Marianem Szczerbakiem

Wicestarosta Jan Kieras i Przewodniczący Marian Szczerbak z zainteresowaniem oglądali stoiska wystawców

Wystawa ściąga corocznie ok. 50 tys. osób
Autor:  mwawrzyniak