Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przedstawiciele Województwa, Powiatu Myszkowskiego i Gminy odwiedzili groby w Żarkach. Wizyta odbyła się w ramach corocznych odwiedzin cmentarzy na terenie województwa śląskiego w związku z nadchodzącym Dniem Wszystkich Świętych.

Miejsca, w których niemiecki Wehrmacht rozstrzeliwał mieszkańców Żarek i okolicznych miejscowości, są w szczególny sposób upamiętnione. 28 września (piątek) Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa, Starosta Wojciech Picheta i Wicestarosta Jan Kieras oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak z sekretarz Gminy Żarki Barbarą Major, Komendant PSP w Myszkowie Dariusz Caban i Komendant KPP Myszków Dominik Łączyk złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscu straceń, nieopodal cmentarza parafialnego w Żarkach.

Następnie udali się na żarecki cmentarz żydowski, gdzie również złożyli kwiaty.

Informacja na temat żareckich cmentarzy (źródło: http://www.umigzarki.pl/)

Cmentarz parafialny przy ul. Ofiar Katynia w Żarkach założony w 1819 r., około 700 metrów od ówczesnej centralnej zabudowy miasta. Zajmuje obszar ponad 2,5 ha, otoczony jest murem z łamanego kamienia wapiennego. Nekropolia żarecka jest miejscem spoczynku ofiar światowych wojen, żołnierzy oraz mieszkańców miasta i okolicy. W mogile żołnierzy Września złożono także ziemię z Katynia, dla upamiętnienia sześciu żarczan, ofiar tej zbrodni. Specjalną kwaterę mają ojcowie i bracia paulini z pobliskiego klasztoru w Leśniowie. Na cmentarzu spoczywają również księża, którzy pełnili posługę w tutejszej parafii. Po lewej stronie od wejścia widoczny jest obelisk, upamiętniający miejsce rozstrzelania przez hitlerowców w pierwszych dniach Września 1939 r. ponad stu mieszkańców Żarek i okolic.

W pobliżu ul. Polnej w Żarkach, na tzw. Kierkowie, zachował się jeden z obecnie największych i najciekawszych jurajskich cmentarzy żydowskich. Założony w 1821 r. był trzecim z kolei kirkutem w Żarkach. Do naszych czasów zachowało się ok. 1100 nagrobków - w całości lub w szczątkowych formach. Widać stojące i powalone stele-macewy, groby tumbowe i obramowane, resztki obelisków - z piaskowca, wapienia, granitu, betonu. Podziwiać można bogatą symbolikę (np. niespotykany motyw gwiazdy 8- i 12-ramiennej), liternictwo i zdobienia.


Starosta Wojciech Picheta i Wicestarosta Jan Kieras składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem w miejscu straceń


Wicewojewoda, Starostowie i przedstawiciele służb mundurowych na cmentarzu żydowskim

31

PAŹ

2011

21370

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

wizyta_na_grobach1_506258619.JPG

Zdjęcie: wizyta_na_grobach1_506258619.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.