Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Powiat Myszkowski stoi przed szansą pozyskania środków finansowych na remonty dróg w gminie Niegowa. Chodzi o pieniądze z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, które są przeznaczone na usuwanie szkód wyrządzonych przez powódź.

Mowa o drogach Mirów-Niegowa i odcinek z Bliżyc do drogi wojewódzkiej. Istnieje możliwość przeprowadzenia gruntownych remontów z wykorzystaniem środków unijnych.
Aby otrzymać pieniądze, najpierw do Ministerstwa musi wpłynąć wniosek Wojewody w tej sprawie.

Pojawiła się jednak pewna trudność. Otóż inwestycja musi być przeprowadzona i rozliczona do końca roku. Czasu jest więc niewiele, dlatego zaistniała konieczność jak najszybszego ogłoszenia przetargu na wykonanie inwestycji w gminie Niegowa - jeszcze przed otrzymaniem środków z Funduszu Solidarnościowego.
W przypadku, gdyby jednak środki nie zostały przyznane, przetarg zostanie odwołany.

Starosta Wojciech Picheta ocenia, że warto podjąć starania, aby – mimo pewnej niepewności – wykonać dwie duże inwestycje za środki zewnętrzne.
- Procedury ogłoszenia przetargów musieliśmy rozpocząć się jak najprędzej. Pragnę jednak powiedzieć, że nawet jeśli Wojewoda wyśle wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa, nadal nie będzie gwarancji, że otrzymamy te środki, choć szansa na ich pozyskanie jest duża- mówił na specjalnie zwołanej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Starosta Wojciech Picheta.

Czym ryzykuje Powiat? Otóż, gdyby rzeczywiście musiało dojść do odwołania przetargu, oferenci mieliby prawo zażądać zwrotu kosztów związanych z przygotowaniem swoich ofert. Praktyka wskazuje natomiast, że do takich rozstrzygnięć dochodzi nader rzadko. Tym niemniej, ewentualny zwrot kosztów wycenia się na 20 tys. zł.
Zdaniem Starosty opłaca się zaryzykować 20 tys. zł, mogąc zyskać 2,75 mln zł.

Z takim stanowiskiem zgodzili się radni powiatowi, którzy zostali poinformowani o działaniach Zarządu.
W miniony piątek odbyła się wizja lokalna, podczas której przedstawiciele województwa badali stan wyżej wymienionych dróg.

- Wizja pokazała, że jest potrzeba usunięcia szkód popowodziowych- informuje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Józef Pabian.

W dalszej kolejności protokół z wizji zostanie przez Wojewodę wysłany do MSWiA, po czym okaże się, czy inwestycje na niegowskich drogach znalazły się na liście zatwierdzonych projektów. Jeśli tak będzie, pozostanie tylko podpisać umowę z Wojewodą i przystąpić do realizacji.

Co więcej, w przypadku wystąpienia wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych, rozliczenie inwestycji może nastąpić do marca 2012 roku.

11

PAŹ

2011

12069

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.