Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Po kilku latach przerwy do Myszkowa wróciła tym razem - VII Prezentacja Stołów Wigilijno-Bożonarodzeniowych połączona z V Przeglądem Ludowych Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich. Hala Liceum Ogólnokształcącego w Myszkowie zapełniła się do ostatniego miejsca. Łącznie wystawiono 29 stołów oraz stoisk z dziełami rękodzieła przygotowanych przez KGW z czterech powiatów.

Było to wielkie, przygotowane z rozmachem święto organizacji ludowych. O popularności tego rodzaju przedsięwzięć świadczy fakt, że już kilka minut po oficjalnym rozpoczęciu, jedynie z trudem można było przecisnąć się przez tłum gości. Hala sportowa LO została na tę okazję pięknie przystrojona, jednak największe wrażenie robiły stoiska z lokalnymi i regionalnymi wyrobami kulinarnymi. Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z kilku powiatów miały do zaoferowania zupełnie niezwykłe potrawy, przyrządzone według tradycyjnych receptur, nic więc dziwnego, że przed każdym ze stołów gromadziły się grupy gości, pragnące skosztować świątecznych specjałów.

Imprezę wspólnie otworzyli Wicestarosta Myszkowski Jan Kieras i Przewodnicząca Rady Krajowej KGW Bernadetta Niemczyk. Gospodarze z radością powitali ogromny tłum gości wraz z zaproszonymi przedstawicielami Sejmu, Województwa, lokalnego samorządu oraz organizacji rolniczych.

Wśród znamienitych osób znaleźli się m.in. Poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie Władysław Serafin, Członek Zarządu Województwa Aleksandra Banasiak, Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Ewa Nowak, Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Tomasz Żabiński, Starosta Kłobucki Roman Minkina, Wicestarosta Tarnogórski Andrzej Pilot, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Wójt Poraja Łukasz Stachera, radni i przedstawiciele organizacji rolniczych.
Mowę powitalną wygłosił Wicestarosta Jan Kieras:
- Witam na gościnnej Ziemi Myszkowskiej, gdzie wciąż trwają bogate tradycje ludowe, pielęgnowane od kilkudziesięciu lat, przekazywane z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę, z babci na wnuczkę. Tu kwitnie i rozwija się tradycyjna polska kultura, tu są kultywowane obrzędy i zwyczaje, które już zanikły w innych regionach kraju. Piękne piosenki, przyśpiewki w wykonaniu naszych zespołów KGW roznoszą się szerokim echem daleko poza granice Powiatu. Dzisiaj gościmy najlepsze zespoły KGW z całego regionu częstochowskiego, obejmującego 4 powiaty ziemskie. Witam was jako ambasadorów pięknej i nieskażonej kultury narodowej. To wy jesteście najwspanialsze. Jakże smuto byłoby bez was na wsi i w małych miastach całego regionu. Jesteście wszystkie piękne i kochane i niechaj to wszystko trwa wiecznie. Czy może być coś lepszego i smaczniejszego od polskich tradycyjnych wyrobów i produktów bez konserwantów i polepszaczy na stołach wigilijno-bożonarodzeniowych? Dziś będziecie prezentować i częstować mieszkańców naszego regionu. Dziękuję wam za to, że jesteście tutaj.

W przemówieniach gości nie zabrakło ciepłych słów pod adresem rolników i ich działalności, wszyscy zgodnie podkreślali rozmach imprezy. Głos zabrali m.in. Jadwiga Wiśniewska, Władysław Serafin, dla których Prezentacja Stołów to znaczące i pełne szczególnej atmosfery wydarzenie.

W podobnym tonie wypowiedział się Starosta Myszkowski Wojciech Picheta:
- Kiedy stoję teraz przed państwem, widzę wielką liczbę barwnych, pomysłowo zaaranżowanych stoisk, a wśród nich grupy uśmiechniętych ludzi w tradycyjnych strojach. Na pierwszy rzut oka to właśnie tylko tyle: stoiska i osoby zachwalające swoje wyroby. Lecz w swej najgłębszej istocie obraz ten niesie z sobą ogromnie ważny przekaz: oto licząca setki lat tradycja na naszych oczach urzeczywistnia się w jakże przepięknej formie. Gdyby tu stał jeden taki stół, byłby to wybryk natury. Ale skoro tych stołów są dziesiątki, skoro zespoły ludowe z kilku powiatów łączy najszczersze zamiłowanie do kultywowania przebogatej obyczajowości, skoro cały ten świat tradycyjnego obrzędu i ludowej kultury nie odchodzi w przeszłość, a wręcz przeciwnie – jako filar społecznych dziejów naszego kraju – trwa w postaci imponujących działań i dokonań, to znaczy, że w dzisiejszej Prezentacji Stołów i Przeglądzie Zespołów Ludowych materializuje się wspaniała idea łącząca wszystkie pokolenia, której korzenie nikną w pomroce dziejów. Tą ideą jest – kulturowe dziedzictwo.
Szanowni Państwo, będąc pod wielkim wrażeniem dzisiejszej ludowej gali, życzę wszystkim państwu wytrwałości w tym pięknym upamiętnianiu tradycji, ponieważ właśnie poprzez takie działania, poprzez poświęcenie i gruntowną wiedzę o przeszłości – nie tę historyczną w sensie naukowym, ale tę namacalną, zawierającą się w codziennym życiu, w umiejętnościach przekazywanych z ojca na syna, z matki na córkę – poprzez tę wspaniałą postawę, to wy, drodzy państwo, jesteście ostoją naszych polskich tradycyjnych wartości
– powiedział Starosta Myszkowski Wojciech Picheta.

Po przemówieniach nadeszła pora na podziwianie stoisk wigilijno-bożonarodzeniowych. I rzeczywiście – było co podziwiać! Zachwycała różnorodność oferty kulinarnej i bogactwo zdobień, dzięki którym każde stoisko zachowało swój unikalny charakter. Goście mieli okazję skosztować przysmaków, przyrządzonych w tak rozmaity sposób, że każdy z nich – mimo iż powszechnie znany – za każdym razem smakował inaczej.
Na stoisku z Poraja można było popróbować śledzia z żurawiną po porajsku, kulebiaka z kurkami, łososia z avocado; furorę robiła kapusta z grochem po chorońsku.

Panie z Nowej Wsi zachwalały jajka faszerowane, śledzia w oliwie bądź rybę w pomidorach. KGW Ziemianki z gminy Koziegłowy miały do zaoferowania m.in. tradycyjnego karpia z warzywami w środku, znakomity kompot z suszu owocowego lub rewelacyjny ser wytworzony w jednym z gospodarstw.

Niegowa kusiła wspaniałymi potrawami o lokalnym charakterze lokalnym, po które ustawiała się długa kolejka.
W podobnie wyrafinowany sposób zostały przyozdobione stoiska z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego.
Wszystkie prezentacje cechowała dbałość o detale. W udekorowaniu stołów nie było przypadkowości ani chaosu. Bogata zastawa świąteczna na każdym ze stoisk prezentowała się w sposób nadzwyczaj atrakcyjny: nie brakło okolicznościowych stroików, bombek lub ozdób odwołujących się do tradycji ludowej. Krótko mówiąc, był to wspaniały przykład pomysłowości i przejaw formy, w jakiej powinno się przygotowywać stoły na czas świąt. Prawdziwa lekcja dekoracji!

Impreza ta nie byłaby jednak tym, czym była, bez występów zespołów śpiewaczych KGW. I tutaj panie nie tyle sprostały zadaniu, ale wręcz pozostawiły po sobie autentyczny zachwyt. Popularne pieśni ludowe zostały znakomicie przyjęte przez zgromadzoną publiczność.
Uroczystość podsumowało wręczenie pamiątkowych dyplomów i statuetek wszystkim zespołom i przedstawicielom poszczególnych KGW.

Organizatorami Prezentacji byli Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie oraz Starostwo Powiatowe w Myszkowie.


Początek uroczystości, na scenie Starosta Myszkowski Wojciech Picheta, Wicestarosta Myszkowski Jan Kieras, Prezes KZRKiOR Władysław Serafin oraz Przewodnicząca KRKGW Bernadetta Niemczyk


Hala w liceum wypełniona po brzegi


Starostowie Wojciech Picheta i Jan Kieras wręczają pamiątkowe dyplomy

21

GRU

2011

42243

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Stoly1_287476583.JPG

Zdjęcie: Stoly1_287476583.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.