Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zakończyła się Kwalifikacja Wojskowa, która prowadzona była w ciągu minionych trzech tygodni w Starostwie Powiatowym w Myszkowie. Na uroczyste zakończenie w ubiegły piątek do Myszkowa przyjechał Wojskowy Komendant Uzupełnień w Częstochowie ppłk. dypl. Krzysztof Tarapacz.

Kwalifikacja Wojskowa nie jest tym samym, co dawny pobór, wywołujący wśród absolwentów szkół pierwszy wstrząs związany z wizją odbycia służby wojskowej. Dziś młody człowiek może spać spokojnie. O ile nie ma zamiaru wstąpić w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych, nie istnieje żadna siła mogąca na niego takowy obowiązek złożyć.

Tym niemniej, nadal prowadzi się ewidencję zdolnych do służby dla kraju młodych mężczyzn, jak również kobiet o odpowiednich kwalifikacjach.
Co roku w Starostwie Powiatowym odbywa się trzytygodniowe badanie, które – obok swego podstawowego celu, jakim jest zaewidencjonowanie i przydzielenie kategorii – staje się interesującym sposobem na zapoznanie się z współczesnymi wymogami wojskowości oraz życiem wojskowym. Kwalifikacja służy więc poszerzeniu wiedzy na temat obronności kraju, a niejednokrotnie wpływa na podjęcie przez młodych ludzi decyzji o własnej drodze życiowej.
Jak co roku przebieg Kwalifikacji nadzorowała i koordynowała Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Barbara Kilanowska, czuwając nad pracą Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Myszkowskiego oraz osób odpowiedzialnych za założenie ewidencji wojskowej.

Na uroczystym zakończeniu Kwalifikacji, w miniony piątek, zjawił się ppłk. dypl. Krzysztof Tarapacz, który pogratulował całemu zespołowi sprawnej organizacji. Jak powiedział, Powiat Myszkowski wyróżnia się pod względem stawiennictwa, co oznacza, że młodzież tutejsza w sposób zdyscyplinowany podchodzi do tego obowiązku.

Ppłk. K. Tarapacz wyróżnił Starostę Wojciecha Pichetę, odpowiedzialnego za przebieg Kwalifikacji, oraz cały zespół, dyplomami i odznaczeniami zasłużonych dla obronności kraju.
Starosta Wojciech Picheta wyraził przekonanie, że niezmiernie istotnym i odpowiedzialnym działaniem jest podtrzymywanie wśród młodych osób przekonania o tym, jak ważną sprawą dla państwa polskiego jest dbałość o jego bezpieczeństwo.

Starosta, podczas trwania Kwalifikacji, rozmawiał z młodzieżą, wypytywał o plany życiowe, a także opowiadał o różnicach między dawnym a obecnym systemem ewidencjonowania wojskowego.

W tym roku do Kwalifikacji Wojskowej stanęło łącznie 476 osób z całego Powiatu Myszkowskiego, w tym:
- 449 mężczyzn urodzonych w 1993 roku
- 19 mężczyzn urodzonych w latach 1983-1992
- 8 kobiet, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Każdej z osób, które stanęły do Kwalifikacji Wojskowej została założona ewidencja wojskowa. Ponadto każda osoba została zbadana przez Powiatową Komisję Lekarską dla Powiatu Myszkowskiego. Na podstawie tegoż badania wydawano orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz książeczkę wojskową.

- Każdego dnia do Kwalifikacji stawało ponad 30 osób. Wszystko przebiegało bez zakłóceń- mówi Naczelnik Barbara Kilanowska.
Do Kwalifikacji nie stawiło się natomiast 16 osób, które od dłuższego czasu przebywają za granicą.


Uroczyste zakończenie Kwalifikacji Wojskowej; Starosta Wojciech Picheta i ppłk. dypl. Krzysztof Tarapacz z zespołem prowadzącym Kwalifikację


Starosta spotkał się z młodzieżą podczas zakładania ewidencji wojskowej

11

KWI

2012

93279

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Kwalifikacja1_845751857.JPG

Zdjęcie: Kwalifikacja1_845751857.JPG

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.