Stoły Wielkanocne

Kolejny Regionalny Przegląd Stołów Wielkanocnych „Baba Wielkanocna” odbył się w Lelowie. Na imprezie nie mogło zabraknąć reprezentantów Powiatu Myszkowskiego.

Przypomnijmy, że przed kilkoma laty to niezwykle popularne przedsięwzięcie miało miejsce w Myszkowie, kiedy salę Zespołu Szkół nr 1 zapełniły tłumy zwiedzających.
Lelów także wystawnie przywitał gości. Pięknie przystrojona sala, wypełniona dziesiątkami stoisk wielkanocnych, na których prezentowano lokalne tradycyjne wyroby wielkanocne, które znajdą się na stołach z okazji nadchodzących świąt. Jak zwykle można było skosztować wyśmienitych, nieraz trochę zapomnianych potraw.

Powiat Myszkowski reprezentowali Wicestarosta Jan Kieras z radnymi Piotrem Bańką i Jarosławem Kumorem. Mieli możliwość nie tylko spotkać się z władzami Lelowa i innych gmin, ale również z prezentującymi swoje wyroby zespołami z Powiatu Myszkowskiego. Na imprezie zachwalały swoje produkty Zespoły Kół Gospodyń Wiejskich z Poraja, Niegowy, KGW Ziemianki i KGW Mysłowianki z gminy Koziegłowy. Radni zgodnie podkreślają, że smakołyki proponowane przez KGW z Powiatu Myszkowskiego były wręcz niepowtarzalne!

- Dopóki istnieją zespoły KGW, będą organizowane tego typu prezentacje. Kraje „starej” Unii Europejskiej zazdroszczą nam zdrowej polskiej żywności i polskich potraw, gdyż w pewnym okresie swojego rozwoju zapomnieli o narodowych korzeniach historycznych i nie mają już takich zespołów, a na odtworzenie tradycji ludowych jest już za późno. Dbajmy więc o nasze zespoły KGW, bo one są prawdziwymi perełkami i naszą wspaniałą wizytówką. To ambasadorowie prawdziwej polskiej kultury narodowej- mówi Wicestarosta Jan Kieras.

Impreza jak zwykle z powodzeniem dowiodła tego, że ludowość ma ogromną rzeszę oddanych wielbicieli.

Starostwo Powiatowe reprezentowali Wicestarosta Jan Kieras i radni Piotr Bańka, Jarosław Kumor; tu: na zdjęciu z KGW Mysłowianki

Lelow_48863186.JPG