20 lat PSP

Tegoroczny Dzień Strażaka wypadł w 20 rocznicę powstania Państwowej Straży Pożarnej, która została ustanowiona specjalną ustawą sejmową. Myszkowska Komenda Powiatowa obchodziła uroczystość we wtorek 8 Maja.

Myszkowscy strażacy od lat dbają o bezpieczeństwo w Powiecie Myszkowskim i wielokrotnie nieśli pomoc w najbardziej zatrważających przypadkach. PSP w Myszkowie pod komendą st. brygadiera Dariusza Cabana jest znakomicie zorganizowaną i wyposażoną jednostką.
W miniony wtorek przed gmachem rozbudowanej strażnicy zebrali się wszyscy strażacy, aby dokonać uroczystej zmiany służby. Towarzyszyli im zaproszeni goście: m.in. posłanka Jadwiga Wiśniewska, Starosta Myszkowski Wojciech Picheta, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak, Wiceprezes Powiatowej OSP Zdzisław Ucieklak, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Wójt Poraja Łukasz Stachera, Sekretarz Gminy Niegowa Mirosław Szczepańczyk.

- Panie Komendancie, z okazji Dnia Strażaka oraz 20 rocznicy powstania Państwowej Straży Pożarnej, pragnę złożyć Panu i wszystkim strażakom jednostki powiatowej najserdeczniejsze gratulacje. Od lat niesiecie pomoc naszym mieszkańcom i nie bacząc na niebezpieczeństwo często narażacie własne zdrowie, a nawet życie. Dzięki Wam mieszkańcy naszego Powiatu mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ Wasze poświęcenie i nieustanna gotowość są gwarantem tego, że ratunek – kiedy tylko zajdzie potrzeba – natychmiast nadejdzie.
W ciągu minionych 20 lat to Wy - strażacy myszkowscy - wielokrotnie dowodziliście swych umiejętności i poprzez pełną zaangażowania służbę przyczyniliście się do rozwoju naszego Powiatu. Dzięki swej działalności tworzycie wartość, której nie da się przecenić i na to, aby wyrazić wdzięczność za Wasze poświęcenie – nigdy nie będzie dość słów
- powiedział podczas uroczystości Starosta Wojciech Picheta.

Uroczystość była okazją do awansów i wyróżnień strażaków

Awansowani:
- na stopień młodszego brygadiera - Sławomir WYSZYŃSKI
- na stopień kapitana - Marek SZCZEPANIAK
- na stopień aspiranta - Michał ŻYWIOŁEK
- na stopień starszego sekcyjnego: Sylwia KUMOR, Grzegorz GALAS, Paweł CZERNIAK, Tadeusz MAJCHRZAK, Grzegorz PICHETA, Rafał STYPKA
- na stopień starszego strażaka - Wojciech KUBIEC, Michał MOREL

Odznaczeni:
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - st. asp. Andrzej LORENC, asp. Marcin SZCZERBA

Politycy i samorządowcy z Powiatu Myszkowskiego otrzymali od Komendanta Głównego PSP specjalny medal za zasługi dla pożarnictwa.

Historia Komendy Powiatowej PSP w Myszkowie:

W 1992 r., kiedy powstaje Państwowa Straż Pożarna, Komenda Rejonowa w Myszkowie liczy 12 osób, a Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza 49. Zakres obowiązków stawianych przed jednostką ulega znacznemu poszerzeniu o zadania z zakresu ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego. W roku następnym zlikwidowane zostają Zakładowe Zawodowe Straże Pożarne w dwóch największych zakładach pracy na terenie miasta – w Mystalu i Papierni. Zatrudnienie w Komendzie Rejonowej znajduje wielu strażaków likwidowanych jednostek.
W związku z utworzeniem powiatów z dniem 1 stycznia 1999 r. powstaje, funkcjonująca obecnie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie. Terenem działania jest pięć gmin – Myszków, Koziegłowy, Niegowa, Poraj i Żarki.
Cały czas prowadzone są prace nad funkcjonowaniem krajowego systemu ratowniczego, obejmującego wszystkie podmioty przygotowane do likwidacji zagrożeń. Na terenie Powiatu Myszkowskiego Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy funkcjonuje w oparciu o Komendę Powiatową PSP w Myszkowie oraz osiem jednostek OSP włączonych do systemu decyzją Komendanta Głównego- są to jednostki: OSP Markowice, Koziegłowy, Myszków Mrzygłod, Żarki, Jaworznik, Żarki Letnisko, Niegowa oraz Ogorzelnik.
W 2002 r. powstaje koncepcja rozbudowy budynku Komendy w Myszkowie. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie lepszej organizacji działań ratowniczych poprzez zintegrowane stanowisko dyspozytorskie straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, zapewnienie bazy szkoleniowej, z której korzystać będą również strażacy OSP oraz poprawa warunków służby. Prace budowlane rozpoczęto w styczniu 2008 roku, inwestycja została zakończona i przekazana do użytku we wrześniu 2009 roku.
Komenda Powiatowa posiada obecnie 68 etatów a służbę pełni 17 oficerów, 17 aspirantów, 20 podoficerów i 12 szeregowych. Tabor samochodowy stanowi osiem pojazdów specjalnych oraz cztery gaśnicze.
Przez cały okres funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie stanowisko komendanta powiatowego pełni st. bryg. Dariusz Caban.
(historia PSP zamieszczona dzięki uprzejmości bryg. Sebastiana Jurczyka)

Odznaczeni myszkowscy samorządowcy i politycy; od lewej: Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Sekretarz Gminy Niegowa Mirosław Szczepańczyk (w imieniu Wójta Krzysztofa Motyla), Posłanka na Sejm Jadwiga Wiśniewska, Starosta Wojciech Picheta, Wójt Łukasz Stachera, Burmistrz Włodzimierz Żak, burmistrz Jacek Ślęczka

Starosta Myszkowski Wojciech Picheta przekazuje Komendantowi Dariuszowi Cabanowi list gratulacyjny

Wiceprezes Powiatowej OSP Zdzisław Ucieklak gratulował w imieniu Ochotniczych Straży Pożarnych