Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: .

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Oficjalna strona powiatu

Powiat Myszkowski

Wysoki kontrast.

Wysoki kontrast.

Oficjalna strona internetowa Powiatu Myszkowskiego. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Wersja dla niesłyszących.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w uzgodnieniu z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie, Zakładem Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza z/s w Katowicach informuje, iż stężenie ozonu troposferycznego w godzinach dziennych na całym obszarze województwa śląskiego może utrzymywać się powyżej wartości docelowej 120 µg/m3. Lokalnie wartości chwilowe (1 godzinne) ozonu mogą wynosić około 180 µg/m3. Najwyższe wartości stężeń obserwowane będą w chwilach, gdy zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane a dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego nie będzie zakłócany okresowymi dużym zachmurzeniem.

W związku z takim typem pogody i niebezpieczeństwem osiągnięcia lokalnie poziomów ozonu przyziemnego odpowiadających wartości progowej informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomów alarmowych (180 µg/m3), zaleca się ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, a także osób starszych i chorych, u których ekspozycja na podwyższone stężenia ozonu może skutkować złym samopoczuciem i zaostrzeniem dolegliwości chorobowych.
Taki typ pogody utrzyma się także prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Szczegółowa informacja o przewidywanej jakości powietrza w najbliższych dniach na obszarze województwa śląskiego, przygotowana w IMGW-PIB Oddział w Krakowie, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza z/s w Katowicach

Sytuacja synoptyczna
Utrzymująca się od 30 czerwca 2012 r. roku na obszarze województwa śląskiego sytuacja meteorologiczna powodująca napływ gorącego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego, a kształtująca się w wyniku oddziaływania naprzemiennie układów wysokiego i niskiego ciśnienia z centrami nad Europą Środkową, spowodowało wystąpienie pogody insolacyjno-radiacyjnej (wysoka temperatura powietrza, małe zachmurzenie ogólne, wysoka wilgotność względna powietrza, zmienna prędkość wiatru i wysokie promieniowanie całkowite).

Okresy pogody bezchmurnej występowały naprzemiennie z okresami silnego rozwoju chmur kłębiastych i towarzyszącymi im burzami. Ten dynamiczny przebieg warunków meteorologicznych spowodował stopniową kumulację stężenia ozonu troposferycznego, aż do wystąpienia na większości stacjach PMŚ w województwie śląskim wartości przekraczających ośmiogodzinne średnie stężenie poziomu docelowego ozonu (120 g/m3). Na poszczególnych stacjach stężenia tego zanieczyszczenia były różne, w zależności od warunków meteorologicznym w tym przede wszystkim temperatury powietrza i promieniowania słonecznego.

Prognoza warunków meteorologicznych
Z analizy prognozy warunków meteorologicznych obliczonej modelem COSMO-LM, a wykorzystywanej między innymi do prognozowania jakości powietrza w województwie śląskim, w najbliższych 3 dniach utrzymywać się będzie podobny typ pogody. Maksymalna temperatura powietrza w dzień przekraczać będzie 30⁰C, przy zmiennej prędkości wiatru, spadającym ciśnieniu atmosferycznym oraz przelotnych intensywnych opadach atmosferycznych i niezmiennie wysokim promieniowaniu całkowitym.

05

LIP

2012

66569

razy

czytano

Rzecznik

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.